Synefryna: Spalaj więcej tłuszczu z Citrus aurantium!

Kiedy w 2004 roku popularny związek chemiczny efedryna został uznany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, jako niedozwolony składnik suplementów diety, z analogicznych powodu również u nas nie można jej stosować, producenci suplementów starali się za pomocą innych związków wspomóc wysiłek osoby odchudzającej.

Nowy kierunek

Wielu z nich zwróciło się w kierunku synefryny m.in. ze względu na podobny mechanizm działania poprzez zwiększenie tempa metabolizmu oraz tempa utleniania tłuszczów na cele energetyczne. 

Synefryna kontra efedryna

Synefryna nie jest tak silnie działającym związkiem, jak efedryna, jednak ma nad nią ogromną przewagę, jest dopuszczona do sprzedaży oraz, w przypadku stosowania u zdrowych osób, nie notuje się niepożądanych skutków ubocznych. 

Synefryna najczęściej pozyskiwana jest z owoców cytrusowych głównie z gorzkiej pomarańczy (łac. Citrus aurantium). Z efedryną łączy synefrynę jeszcze jeden związek, obie wykazują synergistyczne (wzmagające) działanie z kofeiną. 

Naukowcy z Hiszpanii w swoim najnowszym badaniu podkreślają, że zastosowanie synefryny w dawce 2-3 mg kg masy ciała może skutecznie zwiększać tempo spalania tłuszczu podczas ćwiczeń fizycznych. Efekt ten zaobserwowano w zakresie obciążeń wysiłkowych między 30% a 80% szczytowego poboru tlenu (VO2peak). Co ciekawe większe wykorzystywanie tlenu podczas wysiłku generowało oszczędzanie zapasów glikogenu. 

Co warto zapamiętać?

Jeżeli zatem chcesz podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych o niskiej i średniej intensywności wykorzystywać większe ilości zgromadzonego tłuszczu w ciele, możesz pomyśleć o wspomaganiu synefryną przed rozpoczęciem wysiłku. 

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33467423/ 

Ruiz-Moreno C, Del Coso J, Giráldez-Costas V, González-García J, Gutiérrez-Hellín J. Effects of p-Synephrine during Exercise: A Brief Narrative Review. Nutrients. 2021 Jan 15;13(1):233. doi: 10.3390/nu13010233. PMID: 33467423; PMCID: PMC7830131.

 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (1)
FighterPDG

2-3mg na kg masy ciała?
2mg x 100kg = 200mg
W reklamowanym suplemencie jest niecały miligram (0,57mg) w porcji trzech tabletek!
Zjadając całe opakowanie na raz, byłoby to dopiero niespełna 15% zalecanej dawki.