Leucyna jest w stanie zwiększać syntezę białek mięśniowych u osób w podeszłym wieku. [2] Przez jej szczególne właściwości powstała teoria progu leucynowego, dotycząca zawartości aminokwasu w posiłku (po przekroczeniu pewnego progu zawartości leucyny w porcji np. odżywki, synteza białek mięśniowych ma być nasilona).

Naukowcy pod wodzą Philipa J.Athertona [1] sprawdzali, czy napój białkowy z leucyną zwiększy odpowiedź anaboliczną na ćwiczenia oporowe. Trening stanowiło prostowanie nogi siedząc 6 serii po 8 powtórzeń z intensywnością 75% ciężaru maksymalnego.

Grupy (n = 9) młodych (24 ± 6 lat, BMI 23 ± 2 kg m-2) i starszych mężczyzn (70 ± 5 lat, BMI 25 ± 2 kg m-2) przydzielono losowo do grup:

  • treningu siłowego + odżywki (10 g protein, 24 g węglowodanów), dodatkowo 4.2 g leucyny,
  • treningu siłowego + odżywki (10 g protein, 24 g węglowodanów), dodatkowo 4.2 g alaniny (grupa kontrolna).

Próbki mięśni pobrano przed, bezpośrednio po oraz 1, 2 i 4 godziny po treningu siłowym i podawaniu różnego rodzaju odżywek. Syntezę białek mięśni mierzono przez wbudowanie [1, 2-13C2] leucyny do białek miofibrylarnych i fosforylacji p70S6K1.

leucyna

Wyniki

  • u młodych mężczyzn obszar pod krzywą (AUC) i szczytowa synteza białek były wyższe po podaniu odżywki wraz z leucyną, w porównaniu do podania tej samej odżywki z alaniną,
  • u osób starszych odżywka z leucyną dała większy efekt, niż ta sama odżywka z alaniną,
  • niezależnie od wieku odnotowano wzrost fosforylacji p70S6K1, jednak 3.2-krotny po podaniu leucyny oraz 2.2-krotny po podaniu alaniny.

Wniosek

Dodanie leucyny do odżywki poprawia odpowiedź anaboliczną na trening siłowy u młodych i starszych mężczyzn.

Referencje:1.Philip J.Atherton „Enriching a protein drink with leucine augments muscle protein synthesis after resistance exercise in young and older men” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S02615614163007112.Irene Fleur Kramer „Both basal and post-prandial muscle protein synthesis rates, following the ingestion of a leucine-enriched whey protein supplement, are not impaired in sarcopenic older males” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261561416312638

Komentarze (5)
qw3rty

Czyli co, BCAA w końcu działa czy nie ? :) bo masa informacji w sieci o tym że nie.

0
lordknaga

i dziala i nie, masa informacji jest na temat kazdego supla i jedne badanie mowi ze dziala cuda a drugie badanie mowi, ze kibel :-D jak masz nadmiar szmalu to wal, jak nie, to lepiej zarcia w to miejsce kupic.

2
kikokoko

Zakładając, że próg leucynowy to około 3g leucyny i patrząc na profil aminokwasowy np. WPI to w około 35g odżywki masz te 3g leucyny plus cały pakiet EAA. Dlatego też piszą, że BCAA nie działa bo mając właściwie ułożoną dietę dostarczasz odpowiednią ilość leucyny i innych aminokwasów potrzebnych do wzrostu mięśni.

1
RPS1990

Na masie są raczej zbędne, natomiast mogą się sprawdzić na redukcji, kiedy jest się na ujemnym bilansie kalorycznym.

0
Myckol57

Ja BCAA wcinam na masie i redukcji. I będę wcinał. :)

0