Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą, która polega na przewlekłym zapaleniu stawów towarzyszącemu chorobie skórnej. Choroba ma różnorodny przebieg - od postaci łagodnych (które występują najczęściej) do ciężkich, które prowadzą do uszkodzenia stawów i ich niesprawności.

W ostatnich latach zdobycie odpowiedniej wiedzy pozwala na znaczne ograniczenie objawów choroby, co skutecznie ułatwia funkcjonowanie osobom dotkniętym ww. przypadłością. Zawdzięcza się to m.in. zastosowaniu naturalnych sposobów leczenia, które zostały opisane w niniejszym artykule.

1. Kurkuma (kurkumina)

kurkuma

Kurkuma to przyprawa barwy żółtej, która posiada szereg prozdrowotnych właściwości. Wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym stanowi podstawę suplementacji ukierunkowanej na wsparcie stawów. Co do zastosowania kurkumy, jest na to kilka sposobów. Jednak jeśli zależy nam na tym, aby suplementacja była efektywna, konieczne jest przyjęcie ekstraktu roślinnego, standaryzowanego na odpowiednią ilość kurkuminoidów. Wykazano, że odpowiednia ilość kurkuminoidów blokuje cytokiny prozapalne, co daje ulgę stawom dotkniętym stanem zapalnym. Wysokie dawki kurkumy mogą wpływać na ryzyko rozrzedzenia krwi, dlatego też, gdy stosujemy leki rozrzedzające krew, suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem. 

2. Suplementy na bazie oleju z ryb

Olej z ryb jest dodatkiem, który mocno obfituje w kwasy tłuszczowe omega 3. Omega 3,  podobnie jak kurkumina, wykazują działanie przeciwzapalne. Badanie z 2018 roku sugeruje, że przyjmowanie kwasów omega 3 w diecie może poprawić ruchomość stawów zapobiegając ich nadmiernej sztywność, co zmniejsza zależność chorych od leków opartych na NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Nie ulega wątpliwościom, że suplementy na bazie kwasów tłuszczowych omega 3 mają dodatkowe właściwości prozdrowotne, jak choćby poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Jest to o tyle ważne, gdyż osoby chorujące na łuszczycowe zapalenie stawów również częściej mają problemy z sercem i częstotliwością zachorowania na choroby naczyniowe. Kwasy omega 3 zawarte są w tłustych rybach, takich jak: łosoś, tuńczyk, halibut i dorsz. Dodatkowo skorzystać można ze suplementacji, która dostarczy wyłącznie kwasów omega 3 w postaci kapsułek.

3. Witamina D

Stwierdzono, że suplementacja witaminą D nie wspomaga leczenia łuszczycowego zapalenia stawów, jednak niedobory witaminy D w badaniach były uznane za jedną z przyczyn pojawienia się stanu chorobowego.

Czy dodatkowa podaż witaminy D może pomóc w zapaleniu łuszczycowym? Nie jest to do końca pewne, czy taka zależność istnieje. Pomimo tego, że nie ma jednoznacznych dowodów, to witamina D odpowiada za szereg procesów zdrowotnych w naszym ciele, dlatego jej uzupełnienie będzie bardzo dobrym rozwiązaniem m.in. dla zdrowia układu kostnego czy też pracy stawów. Dawka 2000 IU dziennie powinna pokryć minimalne zapotrzebowanie na witaminę D. 

4. Probiotyki

probiotyk

W badaniu z 2015 roku osoby z łuszczycowym zapaleniem stawów miały mniej bakterii probiotycznych w jelitach, niż zdrowi uczestnic eksperymentu. Oznacza to, że dodatkowa podaż probiotyków może być dobrym rozwiązaniem, aby wspomóc przeciwdziałanie negatywnym następstwom choroby. Probiotyki dostępne są w naturalnych produktach żywnościowych, takich jak: jogurty naturalne, fermentowane sery, ogórki kiszone, kapusta kiszona, kombucha, tempeh oraz niektóre rodzaje mleka. Bez problemu możemy również kupić bakterie probiotyczne w postaci suplementów diety do picia lub gotowych preparatów kapsułkowych. 

5. Balneoterapia

Balneoterapia polega na wykorzystaniu wód o właściwościach leczniczych, które obfitują w minerały, peloidy i gazy. W celach terapii najlepiej wykorzystać okolice Morza Martwego, które od stuleci służy, jako element zmniejszający stan zapalny, ale również poprawia wygląd skóry. Jeżeli lubisz podróżować, a wycieczka w okolice Morza martwego jest możliwa, wakacje takie  na pewno przyniosą ulgę Twoim stawom. Jeżeli nie masz możliwości podróżowania, nie ma problemu - w fizjoterapii wykorzystywane są  wanny, w których odbywa się kąpiel w specjalnie przygotowanej mieszance minerałów, kwasów czy specjalnych pierwiastków. 

6. Kapsaicyna

Kapsaicyna znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Bogato występuje w papryczce chilli. Pomaga w łagodzeniu bólu powodując mniejsze wyczulenie receptorów bólowych.

Do wykorzystania mamy wszelkiego rodzaju żele i kremy, które obfitują w kapsaicynę. Produkt aplikujemy na miejsce bólowe, głęboko wcierając w miejsce bólu. W aptekach znajdziemy dodatkowo plastry z dodatkiem kapsaicyny, które potrafią działać do 8 godzin. 

7. Zimno i ciepło

Zastosowanie zimna i ciepła powinno być stosowane ostrożnie i przemyślanie. W stanach ostrych, gdzie występuje mocne nasilenie stanu zapalnego, nie powinniśmy dodatkowo przegrzewać stawu, co nasili stan zapalny. W tej sytuacji bazować powinniśmy na leczeniu stawów jedynie zimnem. W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze stanem przewlekłym, możemy stosować zarówno ciepło, jak i zimno. 

8. Sen

Zmęczenie jest częstym problemem osób cierpiących na łuszczycowe zapalenie stawów. Jednym z powodów wszechobecnego zmęczenia jest kiepska jakość snu. Badania z 2019 roku opublikowane przez Dermatology and Therapy wykazały, że 60% osób mających problemy z łuszczycowym zapaleniem stawów miało również problemy ze snem. Dostarczenie odpowiedniej ilości snu organizmowi jest kluczowym elementem zachowania zdrowia organizmu.

Na co należy zwrócić uwagę:

 • unikaj kofeiny w później porze dnia
 • bądź aktywny
 • utrzymuj znaczną ciemność w sypialni 
 • zadbaj o to, aby nie przegrzewać pomieszczenia, w którym śpisz
 • wyłącz wszystkie ekrany na 1 godzinę przed snem, nie patrz w telefon czy komputer
 • nie przejadaj się w godzinach wieczornych
 • ustal stałe pory kładzenia się do łóżka i pobudki.

9. Rozciąganie

Regularny stretching jest jednym ze sposobów na to, aby zapobiegać sztywności stawów, jak i utrzymać sprężystość ciała. Ponadto, utrzymanie sprężystych tkanek jest jednym z elementów zapobiegania kontuzjom. Organizacja zajmująca się przeciwdziałaniem skutkom łuszczycy zaleca, aby raz dziennie rozciągać się przez około 15 minut, co pozwoli zachować gibkość stawów. 

10. Ćwiczenia fizyczne

ćwiczenia fizyczne na siłowni

Regularny trening ma wiele zalet dla osób chorujących na łuszczycowe zapalenie stawów:

 • zapobiega sztywności stawów
 • poprawia siłę mięśni, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie
 • redukuje stres i poprawia nastrój
 • utrzymuje gęstość kości
 • zmniejsza zmęczenie
 • promuje odchudzanie, co odciąża stawy
 • obniża ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Trening powinien być dostosowany do obecnego stanu chorego. W przypadku ostrego stanu zapalnego zazwyczaj unika się mocnego obciążania mięśni i stawów, gdyż cały organizm skupiony jest na przeciwdziałaniu nasileniu negatywnychskutków choroby.

11. Masaż

Masaż stosuje się w celu relaksacji mięśni. Mniej napięte mięśnie, to słabsze działanie  ich siły na powierzchnie stawowe. Masaż jest niezbędnym elementem w łagodzeniu bólu, jak i poprawie siły i ruchomości stawów. 

12. Akupunktura

Akupunktura należy do formy medycyny chińskiej, gdzie przeszkolony terapeuta korzysta z igieł, które odpowiednio umieszcza w ciele osoby chorej. Co ciekawe, nakłuwanie ciała sprzyja uwalnianiu serotoniny, jak i endorfin. Badania z użyciem akupunktury wykazały, że nakłuwanie ciała sprzyja działaniu przeciwbólowemu, poprawia ruchomość stawów, jak i poprawia jakość życia osoby chorej. Obecnie bardziej od akupunktury znana jest metoda tzw. suchego igłowania. Metoda polega na wykorzystaniu specjalnych igieł do nakłuwania, które umieszczane są w ciele osoby dotkniętej bólem, w okolicach tzw. punktów spustowych. 

13. Aloes

Żele z dodatkiem aloesu są jednym z najbardziej znanych dodatków, które mają za zadanie wspomóc łagodzenie oparzeń słonecznych i wspomagających gojenie się ran. Badania wykazują, że krem na bazie aloesu wspomaga łagodzenie zaczerwienień, obrzęków czy łuszczenia się skóry. Zaleca się zastosowanie kremu zawierającego 0,5% aloesu, który powinien być stosowany 3 razy dziennie. 

Co warto wiedzieć i jak tę wiedzę wykorzystać?

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą, która rozwija się wśród osób chorych na łuszczycę. Choroba występuje dość często, a obraz kliniczny jest mocno zróżnicowany. Podstawą leczenia stawów jest odpowiednio dobrana rehabilitacja wraz z leczeniem farmakologicznym. Dodatek suplementów diety, jak i naturalnych sposobów walki z chorobą, jest działaniem wspomagającym, który nie powinien być wykorzystywany zamiennie.

Wszystkie wyżej wymienione działania powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym i stosowane według jego zaleceń. 

Komentarze (16)
.Bogusz.

Walczę z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów. Przede wszystkim "leczy się" (to choroba przewlekła, nieuleczalna, o nie do końca poznanej etiologii - więc pisanie o leczeniu jest niezbyt szczęśliwe) te choroby meloksykamem, sulfasalazyną, ustekinumabem, inhibitorami TNF-α i środkami na skórę sterydowymi - opisane w tekście suplementy to jedynie suplementy, bez jakichkolwiek godnych odniesienie wymiernych efektach działania uznawanych w medycynie za godne uwagi. Akupunktura to są bzdury, nie wytrzymujące podstawowych badań analitycznych. Tekst słaby, szukanie nowej grupy odbiorców supli ? Na pewno zachęci opis stosowania maści z kapsaicyną u osoby ze zmianami łuszczycowymi na skórze. Bomba pomysł.

0
Bull

Kolejny raz dopowiadasz sobie tekst w celu krytyki. Nikt nie sugeruje smarowania w przypadku zmian na skórze. Maści rozgrzewające i w tym z capsaicyną są polecane przy chorobach stawów. Ogólnie gdyby Cię zapytać w którą idziesz stronę to zawsze odpisał być to samo " w przeciwną"

"Dodatek suplementów diety, jak i naturalnych sposobów walki z chorobą, jest działaniem wspomagającym, który nie powinien być wykorzystywany zamiennie.

Wszystkie wyżej wymienione działania powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym i stosowane według jego zaleceń. "

0
gokuson

Po co wchodzisz na ten serwis? Wracaj do farmacji. Później do PWN zgłębić słowo suplementy.
Nigdy nie sugerowaliśmy że suplementy leczą, są uzupełnieniem, wsparciem. Koniec dyskusji.

0
basmann

używam maści z kapsaicyną dostępne są nawet w aptece, czemu w błąd matole ludzi wprowadzasz?
Lekarz mi przepisał a nie jakiś matoł z internetu.

1
Bull

Leczenie bólu z akupunkturą w chorobie zwyrodnieniowej stawów: przegląd systematyczny i metaanaliza: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158087/ 

0
Bull

Codzienne przyjmowanie suplementu oleju rybnego może poprawić tkliwość i sztywność stawów na tyle, aby pomóc osobom z łuszczycowym zapaleniem stawów zmniejszyć uzależnienie od NLPZ. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28303758/ 

0
Bull

Kurkuma: https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/jmf.2016.3705
Przegląd kilku opublikowanych badań potwierdzających skuteczność kurkumy

0
Bull

Probiotyki
Mikrobiom w łuszczycy i łuszczycowym zapaleniu stawów: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29858350/ 

0
.Bogusz.

W tytule oraz tekście jest wyraźnie postawione twierdzenie, że opisuje się tu metody LECZENIA łuszczycy. Więc przytaczany przez Ciebie wyimek to zwykłe asekuranctwo. To wprowadzanie w błąd. Wyraźnie się pisze o stosowaniu maści z kapsacyiną u osób dotkniętych łuszczycą - najwyraźniej nie masz pojęcia o tej chorobie Bull, i jak i autor tekstu, więc przestań się produkować, bo to niestosowane. Nawet na miejsca nie zmienione chorobowe maści tego typu to jest kwestia bardzo dyskusyjna. Badań niereprezentatywnych, dających jakieś wyniki, mogące być różnorodnie interpretowane jest od groma. O działających środkach w tekście nie ma ani słowa. Żele z aloesem potrafią dać paskudne rezultaty i bywają bardzo przykre dla osób mających łuszczycę. Zalecanie w tak poważnej i przykrej chorobie jak łuszczyca jakiś altmedowych akupunktur jest po prostu złe. Zmieńcie tytuł i napiszcie o możliwej dodatkowej suplementacji, a nie o leczeniu. I trochę szacunku do ludzi komentujących, tym bardziej takich do których hipotetycznie ten tekst jest kierowany. Nauczcie się przyjmować krytykę, a nie atakować z miejsca.

0
Bull

Łuszczycowego zapalenia stawów - stawiasz swoje subiektywne opinie ponad badania naukowe i metaanalizy, trudno traktować cię poważnie. Czytając twoje inne wypowiedzi, to raczej trudno wymienić dolegliwość z której się nie leczysz. W czym rzecz?

0
TomQ-MAG

Pisząc tekst trzeba wziąć pod uwagę to, że musi on być skierowany do szerszego grona odbiorców, a nie do jednostki. Więc wymienione sposoby wsparcia leczenia łuszczycy są jak najbardziej na miejscu. To, że w Twoim przypadku się coś nie sprawdza nie oznacza, że wszystko jest do dupy i nie nadaje się do wykorzystania u innych chorych w np. w początkowych stadiach. Tekst musi przestawiać wszystkie możliwe opcje, które są w stanie przynieść ulgę.

Przebieg choroby jest mocno zindywidualizowany i rozumiem, że masz tego pecha, że większość z opisanych metod jest dla Ciebie mało skuteczna. Jednak nie oznacza to, że w innych przypadkach nie okażą się pomocne. Uwierz mi, że miałem styczność z chorobą i obserwowałem jej przebieg w stadiach początkowych u małych dzieci, jak i mocno zaawansowanych u osób starszych.

Trochę mniej egoizmu, nie jesteś pępkiem świata i wyznacznikiem tego, co jest skuteczne, a co nie.

0
Bull

Oraz jeszcze raz wklejam to przed czym zakrywasz oczy: Dodatek suplementów diety, jak i naturalnych sposobów walki z chorobą, jest działaniem wspomagającym, który nie powinien być wykorzystywany zamiennie.

Wszystkie wyżej wymienione działania powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym i stosowane według jego zaleceń.

0
Bull

To że ktoś ma pecha nie może być powodem do negowania uznany i potwierdzonych badaniami metod.

0
.Bogusz.

Wiesz co, po pierwsze w rozmowie z osobą cierpiącą na jakąś chorobę wypadałoby wykazać się pewną delikatnością. Po raz kolejny Ty wykazujesz jej głęboki brak. Po drugie, co działa to jest wiadome, a te twoje badania naukowe to są bzdury z gazetek w aptece, leżące obok reklamówek gabinetu bio-rezonansu. Ludzie miesiącami nie wstają z łóżek, kilka kropel wody może spowodować uczucie polewania kwasem, kobiety wstydzą się odsłonić dekolt bo jest cały w strupach, i nic nie działa, najmocniejsze leki biologiczne - najwidoczniej leczący się w Polsce ludzie ciemni są, i nie wiedzą że powinni litrami pic olej rybi, smarować się maściami z kapsaicyną i łyżkami wtranżalać kurkuminę kupowaną na kilogramami. Zamiast tego żebrzą o refundcje, czekają miesiącami na rehabilitacje podstawową, i starają się nie myśleć, kiedy im wybuchnie watroba od metotreksatu i cyklosporyny. Ps. Akupunktura ma się do dizsiejszej medycyny tak jak alchemia do dzisiejszej chemii, a wu shu do mma. Acha, Ziemia jest okrągła a księżyc nie jest z sera.

0
Bull

Nie graj na emocjach bo to jest manipulacja, sugeruję odnieść się do linków i badań.

0
.Bogusz.

TomQ-MAG - nie piszę W OGÓLE O SOBIE. U mnie łuszczyca ma dość łagodny przebieg. Daje się łatwo zaleczać, mimo, że to nie jest hop siup. Nadinterpretujesz i deprecjonujesz mnie sugerując jakieś rozgoryczenie z powodu choroby, a ja po prostu reaguje na coś, co jest nieetyczne. Widziałem dość na oddziałach reumatologicznych i dermatologicznych, i znam społeczność "biedronek" na tyle dobrze, aby rozumieć że nie wiesz o czym piszesz. Nie "wszystko jest do dupy", tylko napisałeś kłamliwy artykuł, opatrując go w tytule słowem "LECZENIE". To stawia pod dużym znakiem zapytania wiarygodność twoich kontaktów z dziećmi czy osobami starszymi dotkniętymi tą chorobą. Po prostu zmieńcie tytuł. W tej chwili to wygląda jak naprędce zebrane alt-medowe brednie z nachalną reklamą ewentualnie lekko poprawiających funkcjonowanie osoby chorej suplementów - na co NIE MA twardych naukowych badań. To brak etyki. Elo.

0