Inhibitory aromatazy są często stosowane przez kulturystów, ponieważ używanie dużych dawek testosteronu (od kilkuset mg do kilku gramów tygodniowo) może owocować znacznym wzrostem stężenia estradiolu, a wtórnie do tego również prolaktyny. Nie tylko powoduje to komplikacje metaboliczne związane z obciążeniem nerek, retencją wody i sodu, ale przede wszystkim sprzyja pojawieniu się zmian w piersiach, ginekomastii, która może wymagać operacji chirurgicznej. Ginekomastię mogą też powodować związki wpływające na receptory progesteronu (np. nandrolone, trenbolone, MENT) oraz hormon wzrostu (i jego efektor IGF-1).

"Zbijanie" estrogenów

Zbijanie estrogenów dla większości ludzi jest bardzo złym pomysłem, gdyż inhibitory aromatazy są niezwykle silne i nie bardzo trudno jest stopniować ich użycie. W konsekwencji uzyskuje się zbyt niskie stężenia estradiolu, co ma niszczący wpływ na stawy, układ sercowo-naczyniowy, znacząco ogranicza przyrost masy mięśniowej, a nawet negatywnie wpływa na pozbywanie się tkanki tłuszczowej.

Estradiol warunkuje też libido i utrzymanie erekcji, dlatego można mieć ponadfizjologiczne stężenia testosteronu, znikome estradiolu i cierpieć z powodu różnego rodzaju dysfunkcji.

Czy akupunktura może łagodzić ból stawów?

W medycynie inhibitory aromatazy mają udowodnioną skuteczność w leczeniu raka piersi wrażliwego na hormony, jednak problemy ze stawami (ból i sztywność) przyczyniają się do nieprzestrzegania terapii u ponad 50% pacjentów. Naukowcy chcieli się dowiedzieć, czy akupunktura może mieć wpływ na zmniejszenie bólu stawów w trakcie terapii inhibitorami aromatazy.

Randomizowane badanie kliniczne zostało przeprowadzone w 11 ośrodkach w USA w ciągu 4 lat, a 5 września 2017 r. zebrano ostateczne dane. Uczestniczki przydzielono do grup prawdziwej akupunktury, fikcyjnej akupunktury lub kontrolnej. Okazało się, że zabiegi akupunktury miały znaczenie dla ograniczenia bólu stawów w trakcie terapii inhibitorami aromatazy w 52. tygodniu, co sugeruje długoterminowe korzyści z akupunktury.

Referencje:

  • Dawn L. Hershman i in. Comparison of Acupuncture vs Sham Acupuncture or Waiting List Control in the Treatment of Aromatase Inhibitor–Related Joint PainA Randomized Clinical Trial
  • https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2798317
Komentarze (0)