Niestety sport wyczynowy wiąże się często z ryzykiem odniesienia kontuzji. Doskonale znamy sposoby na to, jak powinniśmy wykonywać poszczególne działania pre-rehabilitacyjne, do których zalicza się utrzymywanie elastyczności mięśni czy stawów. Natomiast wykorzystanie wsparcia z zastosowaniem iniekcji w przypadku urazów jest mało znane.

W artykule postaramy się przybliżyć 8 metod wsparcia leczenia kontuzji, które prowadzi się z wykorzystaniem iniekcyjnej formy leczenia. Warto tutaj dodać, że metody tego typu są zaawansowane i że potrzebne jest wsparcie specjalisty, aby móc wykonać tego typu zabiegi.

1 - Iniekcje z Witaminy B-12 i Traumeel-u

Wykorzystanie iniekcji z witaminy B12 i traumeel-u ma za zadanie ograniczyć dolegliwości bólowe i wyciszyć ognisko zapalne. Mieszanka tego typu wykazuje działanie, które nie będzie jednocześnie spowalniało gojenia się uszkodzonych struktur, co jest ważne w przypadku np. zerwanych ścięgien mięśniowych. Iniekcje wykonuje się w bolesne punkty spustowe, które wskazują nam ognisko bólu i problemu ze strukturą mięśniową. Minusem jest ogromny ból mięśniowy, który występuje po domięśniowej iniekcji tego typu mieszanki.

2 - Terapia osoczem bogatopłytkowym

Bardziej znana metoda terapii w polskich warunkach, która ma na celu działanie regeneracyjne. Aby uzyskać osocze bogatopłytkowe, krew poddaje się wirowaniu, aby wyizolować tę część krwi, która będzie stanowiła bogactwo substancji wspomagających regenerację. Terapie tego typu wykorzystuje się w przypadku regeneracji więzadeł, włókien ścięgien, tkanek miękkich, jak i mięśni. Terapia osoczem ma za zadanie znacznie skrócić czas regeneracji, a w niektórych przypadkach pozwoli nawet na uniknięcie zabiegu chirurgicznego. Metoda ta szczególnie sprawdza się idealnie w przypadku chorób przewlekłych zapalenia nadkłykcia stawu łokciowego.

leczenie stawów

3 - Proloterapia, proliferacja

Wykorzystanie terapii w tej formie ma za zadanie najpierw nieco “uszkodzić” komórki, co powiązane będzie ze stymulowaniem organizmu do regeneracji i nadbudowy. Wykorzystywana jest w leczeniu stawów, jak i okolicznych tkanek, zwłaszcza tkanki łącznej. Dość często metodę tego typu spotkamy w przypadku leczenia więzadeł, gdyż jako jedna z niewielu sprawdza się właśnie w takich przypadłościach. Celem proliferacji jest wywołanie stanu zapalnego, który ma na celu uruchomienie funkcji naprawczych.

4 - Zastrzyki z kwasu hialuronowego

Zastosowanie kwasu hialuronowego jest metodą, która dość często wykorzystywana jest w leczeniu aparatu ruchu. Aby uzmysłowić nam, na czym polega jego funkcja, wyobraźmy sobie, że nasze stawy to cegiełki, a zaprawa pomiędzy nimi będzie właśnie kwasem hialuronowym. Ten związek będzie odpowiadał za to, aby staw i komórki budujące aparat ruchu, były utrzymywane w nienagannej kondycji, by nie dochodziło do występowania deficytów w obrębie ich struktury. Co więcej, będzie on wspomagał tzw. ruch ślizgowy stawu, jak i dbał o jego skuteczniejszą amortyzację, zmniejszając tym samym dolegliwości bólowe. Kolejną ważną funkcją jest wiązanie wody przez kwas hialuronowy, co będzie skuteczniej nawadniało struktury stawu. Najczęściej wykorzystywaną formą podania, która wykazuje najskuteczniejsze działanie, jest iniekcja prosto do stawu.

5 - Peptyd BPC-157

Peptyd BPC to związek chemiczny, który wykazuje działanie ochronne dla tkanek i posiada szeroką funkcję leczniczą. Niestety brakuje twardych dowodów na to, czy wykorzystanie środka jest bezpieczne i jaką dokładnie funkcję pełni. Zazwyczaj wykorzystywany jest, jako element wsparcia leczniczego osób stosujących SAA, którzy nie zwracają szczególnej uwagi na to, czy produkt jest wyrobem farmaceutycznym czy też wynalazkiem z podziemia.

Dawki rzędu 250 mcg 2 x dziennie na dobę wykazują bardzo silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, a już po około 7-14 dniach możliwości ruchowe stawów ulegają znaczącej poprawie.

6 - Zastrzyki z Botox-u śródmięśniowo i śródskórnie

Botox zazwyczaj kojarzy nam się z zabiegami kosmetycznymi, w których wykorzystuje się go w celu poprawy niedoskonałości kobiecego piękna. Jednak jego zastosowanie może być przydatne również w celu zapobiegania bólowi stawów. Stosuje się go do ograniczenia nadmiernej aktywności mięśniowej lub do wyciszenia nerwów, które powodują odczucia bólowe. Botox wykorzystuje się także do leczenia np. zespołu przeciążenia rzepkowo-udowego. Jest to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która głównie dotyczy biegaczy i osoby jeżdżące na rowerze.

7 - Iniekcje z GH

Wykorzystanie hormonu wzrostu jest zagadnieniem bardzo szerokim. Opisać jego zastosowanie w leczeniu, jak i samo działanie regeneracyjne na tkanki naszego ciała, może zająć nam dużo więcej czasu, niż akapit w niniejszym artykule. Minusem jest wysoki koszt terapii, ze względu na dość wysokie dawki GH, które sięgają aż 15-30 IU dziennie, w zależności od wielkości stawu.

8 - Komórki macierzyste

Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu stawów to zagadnienie dość nowe, jednak piekielnie skuteczne. Głównie wykorzystywane jest w leczeniu urazów mięśni szkieletowych. Wykorzystanie komórek macierzystych można przyrównać do analogii małych mrówek robotnic. Wykorzystując iniekcje, do organizmu wpuszczamy mnóstwo tego typu mróweczek, które mają za zadanie naprawić uszkodzone struktury ciała. Co więcej, owe mrówki są bardzo wydajne w swojej pracy i stosunkowo szybko zabierają się za wykonanie właściwej roboty.

Leczenie komórkami macierzystymi wykorzystywane jest:

  • do naprawy tkanek mięśniowych,
  • do leczenia wszelkiego rodzaju uszkodzeń struktur stawowych,
  • do leczenia uszkodzonych ścięgien i więzadeł.

Leczenie komórkami macierzystymi dość często kojarzone jest z terapią leczenia osoczem bogatopłytkowym i proloterapią, co daje spektakularne efekty. Jednak koszt tego typu terapii jest na tyle duży, że zazwyczaj mogą pozwolić sobie na to jedynie sportowcy zawodowi.

Podsumowanie

Nowoczesne metody terapii farmakologicznej ukierunkowane są głównie na uderzenie w bezpośrednie miejsce bólu i stanu zapalnego. Leczenie tego typu posiada znacząca przewagę nad np. wykorzystaniem metod fizykalnych znanych z fizjoterapii, z tego względu, że medykament podawany jest bezpośrednio w staw. Wyżej wymienione metody można ze sobą łączyć, jednak tego typu działania wymagają specjalistycznej wiedzy, jak i profesjonalnej opieki medycznej, która nie jest refundowana. Oznacza to, że dla przeciętnego zjadacza chleba są po prostu niedostępne.

Komentarze (2)
lodzianin1

Pomineliscie jeszcze tb500 ,ale ogólnie rzeczowo napisane .

3
FaIrPlayy

"jednak tego typu działania wymagają specjalistycznej wiedzy, jak i profesjonalnej opieki medycznej, która nie jest refundowana. Oznacza to, że dla przeciętnego zjadacza chleba są po prostu niedostępne."

I to jest w sedno :(

0