Odżywek węglowodanowe w diecie sportowca posiadają znamiona funkcjonalne. Produkty tego typu stosowane są w około treningowo, a ich celem jest podniesienie możliwości wysiłkowych. Przyglądając się charakterowi samego treningu, to głównie sportowcy wytrzymałościowi wykorzystują wsparcie suplementami na bazie węglowodanów z elektrolitami. Jednak nie tylko w ich przypadku taka suplementacja ma sens. Osoby trenujące stricte sylwetkowo również mogą czerpać wiele korzyści z zastosowania wsparcia tego typu.

Stosowanie odżywek węglowodanowych ma za zadanie nie tylko wesprzeć przebieg treningu, węglowodany powinny być również “narzędziem”, kształtowania sylwetki. Odbywać się to będzie poprzez stymulację anabolizmu, uzupełnienie glikogenu i podtrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.

Należy pamiętać, że węglowodany, które dostarczamy drogą pokarmową, będą stanowiły dla organizmu skoncentrowane źródło energii, które zastosowane w sposób odpowiedni, podniosą nasze możliwości wysiłkowe. Uzyskana z nich glukoza, ( poprzez proces trawienia) może być gromadzona w tkance mięśniowej i wątrobie w formie glikogenu, co z kolei przekłada się na szybszy powrót do możliwości wysiłkowych, usprawniając tym samym regenerację. Superkompensacja glikogenu jest podstawowym elementem budowania formy sportowej, pozwalając naszemu ciału na osiągnięcie dużo wyższych parametrów wysiłkowych.

ranking odżywek węglowodanowych

Jak dawkować węglowodany?

Węglowodany podobnie, jak gainer czy odżywki białkowe, powinny stanowić uzupełnienie codziennej diety, jednak głównie tej, którą stosujecie w dni treningowe. Oznacza to, że odżywki węglowodanowe powinny stanowić element zaplanowanej strategii okołotreningowej. Zazwyczaj sportowcy wykorzystują od 70 do 120 g odżywki typu carbo po treningu siłowym, aby uzupełnić poziom glikogenu, jak i przyspieszyć proces regeneracyjny. Niektórzy sportowcy wykorzystują również carbo lub vitargo podczas treningu, aby dostarczać już nieco energii podczas sesji treningowej. Strategia ta sprawdza się u sportowców wytrzymałościowych, jak i tych trenujących typowo siłowo, których treningi trwają dość długo.

W jaki sposób wykorzystać możemy wsparcie węglowodanami?

Suplementacja węglowodanami posiada głównie trzy formy zastosowania:

  • jako wsparcie przedtreningowe - wiele osób wykorzystuje dodatek węglowodanów (do np. arginina, beta-alanina, stymulanty) do suplementacji przedtreningowej, co ma na celu spotęgować efekt doraźnego wsparcia przed wysiłkiem. Osoby mocno odczuwające działanie beta-alaniny w postaci swędzenia, mrowienia czy szczypania, wykorzystują dodatek węglowodanów, aby zmniejszyć ten efekt zastosowania BA,
  • jako element intra workout - wykorzystanie węglowodanów podczas treningu ma na celu podtrzymanie intensywności wysiłku i szybsze nawodnienie mięśni. Dobiera się tutaj proporcje w ilości 50-60 g węglowodanów na 1 l wody, co zbliżone jest zawartością procentową cukru do składu chemicznego komórki. Roztwór tego typu zapewnia skuteczniejsze przenikanie wody do komórek, co sprawia, że woda pita podczas wysiłku jest wykorzystywana efektywniej. Osoby wykorzystujące węglowodany podczas treningu powinny zwrócić szczególną uwagę na to, aby posiadały one w swoim składzie dodatek elektrolitów, co cechować będzie produkt tego typu dużo wyższą efektywnością działania. Zazwyczaj osoby trenujące stricte wytrzymałościowo lub typowo siłowo, dbają o to, aby podczas treningu dostarczać węglowodanów, które mają na celu uzupełnić energię i podtrzymać aktywność układu nerwowego,
  • jako wsparcie regeneracyjne - podanie węglowodanów szybkostrawnych w porze potreningowej to zabieg bardzo popularny i chwalony. Dostarczenie węglowodanów w porze powysiłkowej ma na celu przyspieszenie regeneracji potreningowej, odbudowę glikogenu, co z kolei powinno przełożyć się do nasilenia tempa syntezy białek. Jak wiemy, wzrost stężenia glukozy we krwi będzie tożsamy ze wzrostem poziomu insuliny. Insulina należy do hormonów, które wykazują bardzo silne działanie anaboliczne i antykataboliczne. Pozwala ona nie tylko transportować większą ilość energii i składników budulcowych, ale i pomaga gromadzić większą ilość fosforanu kreatyny.

Czy węglowodany są zdrowe?

Bez wątpienia można stwierdzić, że węglowodany są produktem bezpiecznym, zdrowym i przydatnym. Ich zastosowanie ma na celu uzupełnienie diety, tak aby organizm otrzymał solidny zastrzyk energii w momencie, którym go potrzebuje. Produkty tego typu są pochodzenia naturalnego, stanowią skoncentrowane źródła maltodekstryny czy też skrobi, z powodzeniem stanowić mogą uzupełnienie diety sportowca.

Co wybrać?

Na rynku suplementacji sportowej wyróżniamy kilka rodzajów odżywek węglowodanowych. Zazwyczaj mamy do dyspozycji klasyczne carbo, węglowodany z dodatkiem aminokwasów i elektrolitów oraz węglowodany typu vitargo czy waxy maize. Aby łatwiej było Wam dobrać odpowiedni produkt do własnych potrzeb, przygotowaliśmy ranking 8 produktów. Przegląd najlepszych suplementów węglowodanowych prezentuje się następująco:

Odżywki węglowodanowe - RANKING TOP 8

Stosunek jakość/cena

Stosunek jakość/cena Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Rankingi/Kreatyny_ranking__najlepsza_kreatyna-a906.html
Stosunek jakość/cena Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Rankingi/Kreatyny_ranking__najlepsza_kreatyna-a906.html
Stosunek jakość/cena Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Rankingi/Kreatyny_ranking__najlepsza_kreatyna-a906.html
Stosunek jakość/cena Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Rankingi/Kreatyny_ranking__najlepsza_kreatyna-a906.htm

1. SFD Nutrition Iso Energy Plus 1000g

węglowodany sfd

Analizując suplementy węglowodanowe, które nie tylko zawierają węglowodany, a posiadają dodatkowo składniki funkcjonalne, Iso Energy Plus od SFD rozkłada konkurencję na łopatki. Produkt nie tylko cechuje się wykorzystaniem znacznej ilości potasu i magnezu na porcję. Zawiera znaczny dodatek aminokwasów BCAA, które mają na celu wspomóc funkcjonowanie układu mięśniowego. Zaznaczyć więc trzeba, że produkt firmy SFD będzie wykazywał szerokie działanie ochronne dla mięśni, odżywcze, jak i wspomagające anabolizm. Podstawą składu jest tu wyjątkowa hydrolizowana skrobia kukurydziana. Co więcej, zalety suplementu doceniają osoby trenujące stricte wytrzymałościowo, które potwierdzają skuteczność Iso Energy Plus podczas treningu. Wartym zauważenia walorem jest też przystępna cena.

2. Trec Vitargo electro energy

vitargo

Pomimo, że węglowodany typu Vitargo są stworzone do uzupełnienia energii w trakcie trwania treningu, to w porównaniu z produktem firmy SFD znalazły się na drugim miejscu naszego rankingu. Firma Trec zadbała o to, aby oprócz samego Vitargo znalazły się również w nim dodatki elektrolitów, które skutecznie podnoszą efektywność tego suplementu. Wykorzystanie Vitargo w trakcie treningu wytrzymałościowego przekłada się na poprawę parametrów wysiłkowych.

3. Olimp Carbonox 1000g

carbo olimp

Carbonox firmy Olimp to formuła klasycznego carbo, która została dodatkowo wzbogacona o dodatek argininy. Naszą uwagę powinny również przykuć witaminy i minerały zawarte w suplemencie. Osoby stosujące Carbonox polecają go głównie w okresie powysiłkowym, gdzie zawartość dodatkowej argininy ma za zadanie ułatwić wykorzystanie węglowodanów zawartych w produkcie, jak i przyspieszyć regenerację powysiłkową.

4. ALLNUTRITION Carbo Multi Max

carbo allnutrition

Czwarte miejsce naszego rankingu zajmuje produkt firmy ALLNUTRITION, który charakteryzuje się mieszanką węglowodanów o różnym stopniu wchłaniania. Jest to klasyczna formuła Carbo, która powinna zadowolić większość osób poszukujących właśnie tego typu dodatku do swojej diety czy treningów. Ze względu na to, że Carbo Multi Max zawiera różny stopień wchłaniania węglowodanów, nadaje się do zastosowania przedtreningowego, zapewniając stopniowe uwalnianie energii podczas wysiłku.

5. Activlab Run and Bike Isotonic

węglowodany activlab

Run&Bike od firmy Activlab to suplement diety, który został opracowany z myślą o sportowcach trenujących typowo wytrzymałościowo. Głównym adresatem są biegacze oraz osoby jeżdżące na rowerze. Na uwagę zasługuje fakt, że suplement charakteryzuje się dodatkiem ekstraktu z guarany, co ma za zadanie podnieść możliwości wysiłkowe i wspomagać aktywność układu nerwowego.

6. Hi-Tec Nutrition Carbo Pur

carbo hitec węglowodany

Firma Hi-Tec, jako jedna z pierwszych na rynku suplementacji wypuściła na rynek carbo bezsmakowe. Z powodzeniem można je wykorzystać, jako dodatek do odżywki białkowej, gdzie możemy dowolnie kształtować proporcje z białkiem, robiąc gainera na własne potrzeby. Co więcej, Carbo firmy Hi-Tec posiada dodatek witamin, co dodatkowo podnosi jego wartość dla osoby trenującej.

7. Nutrend Isodrinx

isodrink

Produkt firmy Nutrend reklamowany jest, jako idealny izotonik, przez co producent chwali się osmolalnością suplementu, który z powodzeniem wykorzystać możemy podczas wysiłku. Jako produkt zapewniający wysoki stopień wchłanialności, nie zalega na żołądku i stosunkowo szybko trafia do pracujących komórek, aby zasilić je energetycznie. Produkt wyróżnia dodatek w postaci witamin z grupy B, które podnoszą możliwości układu nerwowego. To wszystko doskonale komponuje się z koncepcją wykorzystania izotonika na treningu.

8. Trec Red Faster

węglowodany

Red Faster firmy Trec to typowy produkt węglowodanowy, który ma za zadanie pełnić funkcję przedtreningówki. Zawiera on dodatki poszczególnych związków aktywnych, które mają na celu umilić wysiłek, podnieść możliwości podczas treningu, jak i sprawić, aby intensywność treningowa znacznie wzrosła. Swego czasu był on mocno popularnym suplementem, który skutecznie poprawiał jakość treningu.

Komentarze (32)
goodles

Z niektórymi waszymi rankingami się nie do końca zgadzam, tutaj jednak iso energy się może obronić stosunkiem skład -> cena

3
basmann

Carbonox podobna półka może ma tam więcej wit i minerałów, ale ilość cukrów jak dla mnie dyskwalifikuje

0
Mahler

Kurcze. A ja głupi po treningu jem ziemniaki za 1.50zł xD

4
basmann

ja nie mam czasu obierać ziemniaków, czasami wchodzi carbo, co kto lubi :)

1
Bull

Ale suche ziemniaki, bez polewy?

1
Bull

To już wolę porcje proszku w napoju za minimalnie więcej niż 1zł

1
Mahler

A kto Ci każe je obierać? W łupinkach są smaczniejsze.

@Bull Nie. Oczywiście że z polewą truskawkową.

2
basmann

Nie mam czasu na gotowanie ziemniaków, mówimy tutaj o jakiś groszowych oszczędnościach,
aż tak biedy nie klepię :)

2
pavlog89

Dlaczego akurat sfd na 1 miejscu ? :)

0
gokuson

Tomasz wytłumaczył swój wybór.
Co Ci w składzie nie odpowiada?
zakładając stosunek jakość/cena

0
Bull

Uargumentuj, który powinien być przed SFD, kryteria cena/skład?

1
Anonim

Suche ziemniaki po treningu?
Nie.
Pyry lubią sos.

0
Bull

a Twój kaloryfer go lubi?

0
Anonim

Bull, to żarcik sytuacyjny.
Paluch w swojej piosence śpiewał o pyrach.
Ale polecam Ci też smutni ladni ludzie.

1
ranok

Iso energy skład na plus, ze względu na skrobie a nie sam cukier, w upały cytrynka wchodzi jak złoto.

0
majk30

Dokładnie jeden z lepszych produktów pod względem smaku.

0
szaba18

carbo olimpa wg mnie mdłe i mało wyraziste smaki, jak ktos za słodkimi nie przepada to ok, carbo pur z hiteca pomarańcza fajna, jak i carbo max z allnutrition czarna porzeczka.

0
kinga93

A mi właśnie te smaki Olimpa odpowiadają nie są przesłodzone zbytnio.

0
skorupski

W zestawieniu nie ma ale jedne z lepszych jakie miałem okazje pić to isostar. Carbo multi max jak i carbo plus spoko

0
hipopodryl

Jeśli Olimp to zdecydowanie Carbonizer xr. Zawiera 4 źródła węglowodanów o różnym IG (izomaltuloza, skrobia kukurydzy woskowej, fruktoza i maltodekstryny), do tego witaminy i minerały.

0
szpena

Na te witaminy i minerały się bym nie porywał, mierny dodatek od tak by było na opakowaniu. To tak samo jak do cabo noxa dają 1g argininy na 100g, chyba jedynie w celu marketinogowym.

0
raptor21

Na takie dodatki nie ma co uwagi zwracać, to są tak małe ze nie mają wpływu na nic, tak dla picu, aby pokazać że coś tam w środku jest,

0
hipopodryl

W porcji 50g jest 30% zapotrzebowania na większość niezbędnych witamin i minerałów a biorąc pod uwagę fakt, iż kupujemy produkt carbo a nie gotowy stack witaminowy, 1/3 dziennego zapotrzebowania to całkiem niezły dodatek.

0
anubis84

Tylko ciekawe jaka jest przyswajalność tcyh witamin z takiego produktu, poza tym to są takie witaminy że i tak z pożywienia mamy ich pod dostatkiem.

1
milwall

każdy będzie dobry, jedynie smak pod siebie dobrać.

0
karolek87

Jak dla mnie vitargo najlepsze, odczuwałem różnice podczas treningów.

0
kraska22

tak jest, szkoda że trzeba trochę wiecej za taki produkt zapłacić.

0
anulka18

Carbo olimpa fajne, smaki nie są przesłodzone za co się im to chwali.

0
anatom1

Carbo pur bardzo fajny bo wsytępuje też o smaku naturalnym, m ozna fajnie z innymi produktami mieszać

0
TomQ-MAG

dobra opcja na gainera wlasnej roboty:-)

0
bogies

carbo nox orange,bardo dobra i jeszcze lepiej rozpuszczalna. Nie ma się do czego doczepić.

0
szasiu

Nutrend Isodrinx, bardzo dobry skład i smak, popijam podczas treningu, lepiej wychodzi niż gotowe napoje.

0