Odwrotne wiosłowanie przy drabinkach - Bodyweight Standing Close-grip One Arm Row

Opisane ćwiczenie może stanowić wstępny krok, dla osób które mają problem z podciąganiem na drążku (nie są w stanie wykonać ani jednego powtórzenia). Jeśli ciało w trakcie odwrotnego wiosłowania jest ustawione prawie pionowo, to mamy do czynienia z najprostszym wariantem. 

O czym warto wiedzieć?

Im tułów znajduje się bliżej poziomu, tym ćwiczenie staje się trudniejsze (podnosimy więcej kilogramów). Najtrudniejsze wersje są wykonywane na TRX, kółkach gimnastycznych lub jednorącz (np. na gryfie, w bramie lub podobnym przyrządzie). Wraz z postępem czasu powinno się wybierać coraz trudniejsze odmiany inverted rows.

Równolegle można wykonywać samą negatywną fazę ruchu na drążku, co uczy rekrutacji właściwych grup mięśni oraz koncentryczną fazę z pomocą partnera, gumą oporową lub na maszynie zabierającej część masy ciała.

Odwrotne wiosłowanie przy drabinkach - zaangażowane mięśnie

Odwrotne wiosłowanie przy drabinkach - prawidłowe wykonanie

odwrotne wiosłowanie przy drabinkach

  1. Stań przy drabinkach. Jedną ręką (pracującą) chwytasz krawędź drabinek (na wysokości klatki piersiowej), druga może być ustawiona przy tułowiu.
  2. Przyciągasz ciało do drabinek, ruch jest w naturalny sposób ograniczony mechaniczną przeszkodą. Wykonaj 8-12 powtórzeń i zmień stronę.

Uwagi i sugestie

Ćwiczenie przebiega w ograniczonym zakresie ruchu, dlatego faza ekscentryczna (gdy oddalamy tułów od drabinek) powinna przebiegać w wolnym tempie. Opisane ćwiczenie możesz wykonać, wykorzystując odcinek liny, co znacząco zwiększa stopień trudności.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (0)