O sterydach anaboliczno-androgennych krąży nieprawdopodobna ilość mitów i nieprawdziwych informacji. Kamyczek do ogródka dorzucił Christoffersen T. i wsp. w badaniu, które zostanie opublikowane 1 października 2019 r.

  1. Teza i badanie naukowe
  2. Czy sterydy powodują agresję?
  3. Czy przez SAA pójdziesz do więzienia?
  4. Wnioski naukowców
  5. Podsumowanie

Teza i badanie naukowe

Postawili tezę, iż „stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) wiąże się ze zwiększoną agresywnością i agresywnym zachowaniem. Dlatego zbadali korelację między stosowaniem SAA a przestępczością, kontrolując jednocześnie ważne zmienne społeczno-ekonomiczne i uwarunkowania psychiatryczne”.

Czy sterydy powodują agresję?

agresja

I tu już mógłbym powiedzieć: hola. Dlaczego? Bo równie dużo badań wskazuje, iż SAA wcale nie są powiązane z agresywnymi zachowaniami. Ponadto istnieją liczne manipulacje w badaniach naukowych, gdzie do jednego worka wrzuca się sportowców oraz narkomanów sięgających jednocześnie po SAA.

W badaniach Darke S. i wsp

W badaniach Darke S. i wsp. po sterydy anaboliczno-androgenne sięgały osoby, które regularnie stosowały narkotyki z grupy stymulantów (kokainę, metamfetaminę, MDMA), dodatkowo brały opioidy (w tym morfinę, kodeinę, oksykodon) oraz benzodiazepiny. 25% z nich w chwili śmierci była też pod wpływem alkoholu!

Część zmarła przez samobójstwo, wypadek czy zabójstwo. Tylko w 4,2% wypadków nie ustalono przyczyn. Ponad 60% przypadków śmierci miało związek z... narkotykami pobudzającymi (amfetamina, kokaina, metaamfetamina) oraz opioidami. W jednym przypadku stwierdzono nawet zatrucie arszenikiem (prawdopodobnie samobójstwo). Prawie 30% przypadków miało związek z samobójstwem lub zabójstwem.

OK, bardzo uczciwym i racjonalnym chwytem jest umieszczanie w jednym rzędzie osób sięgających po środki, które niezaprzeczalnie powiązano z agresją, przemocą i zabójstwami (alkohol, metamfetaminę, amfetaminę) z ludźmi, którzy biorą tylko SAA. To nie tylko manipulacja, takie zachowanie po prostu nie przystoi naukowcom.

sterydy agresja

Czy przez SAA pójdziesz do więzienia?

Christoffersen T. również popełnili ten sam błąd. OK, to dobrze, iż uwzględnili 545 mężczyzn biorących SAA, trenujących w duńskich siłowniach w okresie od 3 stycznia 2006 r. do 31 stycznia 2017 r. Zestawili ich z 5450 losowo wybranymi mężczyznami z grupy kontrolnej. Jednak niewybaczalnym błędem jest skonstruowanie porównań przy zignorowaniu faktu, iż 20,6% użytkowników SAA było wcześniej skazanych na karę pozbawienia wolności, podczas gdy odsetek ten wynosił ledwie 3,7% w grupie kontrolnej. W czasie prowadzenia obserwacji odsetek osób skazanych wzrósł do 29.5% w grupie stosującej SAA i do 4,9% w grupie kontrolnej.

Wnioski naukowców

A więc naukowcy doszli do wniosku, iż użytkownicy SAA są narażeni na 9-krotnie większe ryzyko skazania za przestępstwo, w porównaniu z grupą kontrolną.

Brawo. Proponuję przeprowadzić badanie na osobach mających skłonność do hazardu i wykazać, iż SAA nasilają 20-krotnie ryzyko roztrwonienia fortuny w kasynie. Założenie badania będzie takie, iż 20,6% osób w grupie SAA będzie uzależnionych od hazardu (miała przez to poważne problemy wcześniej). Albo badanie nad osobami, które nagminnie prowadzą samochód pod wpływem alkoholu.

W ten sposób „udowodnimy”, iż SAA nasilają ryzyko prowadzenia auta na „podwójnym gazie”. No i w końcu weźmy pod lupę osoby, które wielokrotnie były skazywane za przemoc (udział w bójce, pobiciu itd.). Udowodnimy, iż SAA w katastrofalny sposób budują agresję.

Podsumowanie

Czy SAA mogą mieć wpływ na agresję?

Tak.

Jak duży?

Nie wiemy, to kwestia indywidualna. U niektórych osób wpływ jest znaczny, u nich innych żaden.

Czy SAA mogą mieć wpływ na popełnianie przestępstw?

Nie wiemy, bo Christoffersen T. użył do badania grupy mającej inklinacje przestępcze. Aby to badanie było racjonalne, należałoby użyć osób, które nie były skazane za popełnianie przestępstw i dopiero rozpoczęły stosowanie SAA. I osoby z grupy kontrolnej, jak i biorące SAA, nie powinny drastycznie różnić się pod względem historii popełnianych wcześniej przestępstw.

Z pewnością SAA nie podwyższają ryzyka odsiadki aż 9-krotnie. To farsa. „Anders Behring Breivik (który zabił 77 osób 22 lipca 2011 r.) sięgał po testosteron propionat, metanabol czy winstrol”. Ba, pisał nawet porady dla osób, które chcą brać sterydy i prowadzić „działania wojenne”. Prawdopodobnie sięgał również po stack ECA (efedryna, kofeina, aspiryna). Nie stronił również od inhibitorów aromatazy (exemestane).

Polecamy również: Jak szybko zaszkodzą sterydy? Wpływ SAA na zdrowie

Czy to znaczy, że SAA znacząco zwiększają ryzyko, iż ktoś weźmie karabinek Ruger Mini-14 oraz pistolet Glock i pójdzie zabić kilkadziesiąt osób? Wolne żarty...

No tak, ale Breivik siedzi w więzieniu, więc teoria Christoffersen T. i wsp. jest prawdziwa? Sam odpowiedz na to pytanie. Przy korzystaniu z danych naukowych nie należy wyłączać krytycznego myślenia.

Referencje:

  • Christoffersen T. i wsp. „Anabolic-androgenic steroids and the risk of imprisonment.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31421475
  • Darke S1, Torok M, Duflou J. J Forensic Sci. 2014 Jul;59(4):1025-8. doi: 10.1111/1556-4029.12424. Epub 2014 Feb 19. „Sudden or unnatural deaths involving anabolic-androgenic steroids”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24611438
  • https://thinksteroids.com/news/norwegian-killer-anders-behring-breivik-wrote-about-anabolic-steroids/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (6)
Marian.B.

Znów świetny art. Knife. Ja też mam swoją teorię na tezę postawioną w tytule. ;-)

0
anubis84

Zawsze się możesz pochwalić co myślisz ;-)

0
ryba266

Sprawa mocno indywidualna imo. Niektórzy rzeczywiście stają się bardziej agresywni. Mnie saa uspokajają. Dla tego bo staje się pewniejszy siebie i tam gdzie wcześniej dawałem się już wyprowadzić z równowagi na saa poprzez pewność siebie zachowuje spokój.

2
szasiu

U Ciebie moze tak jest, inni mają na odwrót czuja się pewniejsi i dlatego kozaczą.

0
clenom

Zależy chyba od danej osoby też, bo nie każdemu po sterydach odwala.

0
celnar

jak ktoś ma słabą psychikę to wszystko mu może zaszkodzić na psychikę

0