Lipodystrofia wszystkim nam jest znana pod nazwą cellulit lub skórka pomarańczowa. Cellulit to przypadłość, która występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Pojawia się w okresie dojrzewania. Jest to nieprawidłowe rozłożenie tkanki tłuszczowej, czego efektem jest pofałdowana i nierówna powierzchnia skóry. Najczęściej cellulit występuje w okolicach ud, pośladków, bioder i ramion. Występują głównie dwa rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy.

  1. Jakie są przyczyny powstawania skórki pomarańczowej?
  2. Jak radzić sobie z cellulitem?
  3. Jaki zastosować trening na walkę z cellulitem?
  4. Podsumowanie

Cellulit wodny powstaje, gdy w organizmie kobiety dochodzi do zaburzenia pracy hormonów odpowiadających za gospodarkę wodno-tłuszczową, wtedy to organizm zaczyna zatrzymywać wodę w tkankach. Ten typ cellulitu można rozpoznać poprzez prosty test ściśnięcia palcami skóry, która robi się pofałdowana, opuchnięta i lśniąca.

Cellulit tłuszczowy to rodzaj cellulitu, który pojawia się u kobiet ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Ten rodzaj cellulitu również możemy rozpoznać poprzez ściśnięcie palcami skóry, ale podczas ściskania odczuwamy ból. Pojawia się on dlatego, że zbyt duże komórki tłuszczowe uciskają na zakończenia nerwów.

Jakie są przyczyny powstawania skórki pomarańczowej?

Nieodpowiedni tryb życia - praca, która nie wymaga od nas aktywności ruchowej, brak częstej zmiany pozycji ciała powoduje, że nasze krążenie ulega zaburzeniu i jesteśmy narażeni na powstawanie obrzęków. Brak jakiejkolwiek aktywności ruchowej w czasie wolnym i do tego nieodpowiednia dieta spowodują, że będziemy zjadać więcej kalorii, niż spalamy w ciągu dnia. W efekcie czego tkanka tłuszczowa znacznie się powiększać. Z kolei jedzenie śmieciowe, obfitujące w zbyt dużą ilość soli i cukru powoduje, że woda będzie gromadzić się w przestrzeniach międzykomórkowych tłuszczu.

Zaburzona gospodarka hormonalna - w okresie dojrzewania, menopauzy czy w okresie ciąży dochodzi do wahań stężenia estrogenów, które mogą nasilać zjawisko powstawania cellulitu

Stosowanie używek - a konkretnie palenie papierosów, w których jest zawarta nikotyna. Jest ona odpowiedzialna za zwężenie naczyń krwionośnych, przez co jest utrudniony transport tlenu oraz proces spalania tłuszczu jest znacznie spowolniony, sprzyjając nieregularnemu odkładaniu tłuszczu.

Brak odpowiedniej pielęgnacji ciała.

Podłoże genetyczne - mimo że niektóre kobiety prowadzą zdrowy styl życia, prawidłowo się odżywiają, uprawiają regularnie sport, nie stosują używek, pielęgnują ciało, to i tak na ich ciele możemy zauważyć cellulit. Jego przyczyną są prawdopodobnie geny.

Jak radzić sobie z cellulitem?

Przede wszystkim trzeba zmienić tryb życia. Należy włączyć aktywność fizyczną, minimum 3 razy w tygodniu. Regularne treningi zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej i przyspieszą metabolizm. Do tego należy zastosować odpowiednią dietę. Wyrzucić z kuchni produkty, które są bogate w cukry i zastąpić je warzywami, owocami, produktami bogatymi w witaminy i minerały.

Pamiętaj o regularnym piciu odpowiedniej ilości wody. Jeżeli będziemy przyjmować stałą ilość wody, wtedy zapobiegniemy jej wahaniom i nadmiernemu gromadzeniu w organizmie. Postaraj się również zrezygnować z używek.

Cellulit

Jaki zastosować trening na walkę z cellulitem?

Najskuteczniejszy w walce z cellulitem jest oczywiście trening siłowy, który jest połączony z treningiem aerobowym bądź interwałami. Jak już wyżej zostało wspomniane, trening powinien być wykonywany minimum 3 razy w tygodniu. Najlepszym treningiem będzie FBW, czyli Full Body Workout. Jest to trening polegający na trenowaniu całego ciała podczas jednej sesji treningowej. Dzięki czemu nasz metabolizm zostanie skuteczniej pobudzony. Przykładowy plan treningowy FBW:

  1. Przysiady ze sztangą/Wypychanie ciężaru na suwnicy 3 × 12
  2. Wykroki z hantlami 3 × 12
  3. Martwy ciąg na prostych nogach 3 × 10
  4. Hip thrust 4x8
  5. Wiosłowanie hantlem 3 × 12
  6. Wyciskanie hantli leżąc na skosie dodatnim 3 × 12
  7. Wyciskanie hantli siedząc 3 × 12
  8. Plank klasyczny 3x max czas

W dzień bez treningu siłowego zalecane jest wykonanie treningu aerobowego, który powinien trwać 30- 40 minut oraz po treningu siłowym raz w tygodniu interwały, które powinny trwać 10 minut o tempie 20 × 20, czyli 20 sekund szybkiego tempa, 20 sekund wolnego tempa. Oczywiście osoby, które nie są zwolennikami kręcenia cardio (też nie jestem), mogą wykonywać treningi metaboliczne typu Tabata, które skutecznie wspomagają aktywność metaboliczną i przykładają się do poprawy wyglądu sylwetki.

W walce ze skórką pomarańczową skuteczne są również zabiegi kosmetyczne tj.:

  • endermologia
  • mezoterapia
  • drenaż limfatyczny
  • ultradźwięki
  • laseroterapia
  • cellulipoliza
  • masaż
  • trening próżniowy

Wyżej wymienione zabiegi kosmetyczne polecane są kobietom, którym zdrowy styl życia i systematyczna aktywność fizyczna nie przynoszą efektów w niwelowaniu cellulitu. Pamiętać należy, że ww. zabiegi są uzupełnieniem diety i treningu, a nie powinny stanowić podstawowej walki z problemem.

Podsumowanie

Cellulit jest to defekt skórny, z którym boryka się wiele kobiet. Należy jednak uświadomić sobie, że podstawowym sposobem w walce z cellulitem nie są niestety zabiegi kosmetyczne, lecz zmiana trybu życia i systematyczna aktywność fizyczna. Większość kobiet wybiera tę wygodniejszą formę i poddaje się zabiegom, które niestety dają krótkotrwały efekt. Dlatego rozważ zmianę żywienia i dodanie treningu siłowego do codziennego planu dnia, a nie tylko możesz pozbyć się cellulitu, ale również zmniejszyć stres oraz zgubić kilka kilogramów.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)