Metanabol jest jednym z bardziej toksycznych środków na rynku. Osoby, które mówią, że im „nie zaszkodził”, po prostu tego nie badały lub miały do czynienia z podróbką (fałszowanie najtańszych SAA jest powszechną praktyką. Zdarza się, że nawet zamiast testosteronu propionatu jest sam olej). Metanabol może skutkować silną retencją wody.

Zjawisko jest nasilone przez dietę wysokowęglowodanową. Ten efekt potęguje dodatkowe stosowanie kolejnych aromatyzujących SAA, takich jak testosteron (np. omnadren, sustanon, t. enanthate, propionate) lub działających na retencję wody w oparciu o inne mechanizmy (np. oxymetholone). Dla sportowca stosującego środki farmakologiczne kluczowe znaczenie ma ilość węglowodanów w okresie okołotreningowym i w ciągu dnia. Przekarmianie cukrami prostymi może prowadzić do nabierania zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej oraz zaburzeń metabolicznych (wzrost stanu zapalnego). Jeśli chodzi o rzekomy wzrost poziomu cholesterolu, to tylko wybrane środki farmakologiczne, np. winstrol, mają znaczny wpływ na cholesterol oraz proporcje HDL/LDL. Dla testosteronu odnotowano niewielki wpływ (na wybraną frakcję HDL). Poza tym, o czym niby świadczy wzrost HDL, skoro… konsumpcja alkoholu też prowadzi do wzrostu HDL?

W jednym z badań podawano metanabol osobom o różnym stanie zdrowia. Część osób miała cukrzycę, inni chorobę Parkinsona, wielu miażdżycę (w tym naczyń wieńcowych), były tam też osoby po incydentach sercowo-naczyniowych! Nie ma wątpliwości, że obecnie tego typu eksperyment by nie przeszedł. Nikt by nie wyraził na to zgody! Jedna z osób, której podawano „metkę”, miała cholesterol wynoszący 356 mg/dL i była po incydencie sercowo-naczyniowym, inna miała cukrzycę i cholesterol wynoszący 276 mg/dL. Norma dla cholesterolu to < 200 mg/dL. Bardzo niepokojący jest wzrost powyżej 240 mg/dL.

metanabol bezpieczny

Cały cykl trwał 9 tygodni:

 • w grupie placebo przez wszystkie tygodnie podawano placebo, w 3 blokach po 3 tygodnie,
 • w II grupie podawano 5 mg metanabolu dziennie (3 tygodnie), kolejne 3 tygodnie placebo i później znów 5 mg metanabolu dziennie (3 tygodnie),
 • w III grupie podawano 10 mg metanabolu dziennie (przez 9 tygodni).
 • Wyniki pod względem wpływu na wątrobę:
 • aminotransferaza alaninowa (ALAT, SGPT) nie wzrosła w grupie placebo, odnotowano spadek (niewielki, w sumie ~ 5 jednostek),
 • aminotransferaza alaninowa (ALAT, SGPT) wzrosła o 385% po 3 tygodniach podawania 5 mg metanabolu dziennie (jednak patrząc ogólnie, to poziom ~ 68 ± 20.4 nie jest jeszcze niepokojący). Później odnotowano spadek praktycznie do wartości wyjściowych (podawano placebo, a nie metanabol), a w ostatnich 3 tygodniach (gdy znów podawano metanabol) odnotowano wzrost ALAT, ale nie taki znaczny (do ~24 jednostek),
 • aminotransferaza alaninowa (ALAT, SGPT) wzrosła o 505% po 3 tygodniach podawania 10 mg metanabolu dziennie (odnotowano poziom 109 ± 42.3 U/L; norma wynosi od 4 do 36 jednostek).Później odnotowano spadek o 33%, a w ostatnich 3 tygodniach podawania 10 mg metanabolu znów odnotowano spadek ALAT (o 38.4%). Ostatecznie, na koniec cyklu ALAT nieznacznie przekraczał normę.

Wpływ kuracji metanabolem na AST (SGOT) był nieznaczny.

Najbardziej szokujące są wyniki pod względem wpływu na cholesterol!:

 • w grupie placebo cholesterol zmieniał się, ale w granicach 239-278 mg/dL,
 • w grupie podawania 5 mg metanabolu dziennie, po pierwszym etapie 3 tygodniowego podawania środka odnotowano spadek stężenia cholesterolu o ~19.4% (z 257 mg/dL do 207 mg/dL). W kolejnych 3 tygodniach podawania placebo cholesterol wzrósł do 226 mg/dL, a po włączeniu metanabolu na ostatnie 3 tygodnie stężenie cholesterolu nieznacznie się zmniejszyło do 217 mg/dL,
 • w grupie podawania 10 mg metanabolu dziennie bez przerwy, odnotowano po 3 tygodniach silny spadek cholesterolu o 17.9% (z 246 do 202 mg/dL), w kolejnych tygodniach cholesterol dalej spadał (ale już tylko o ok. 4%). Ostatecznie po 9 tygodniach kuracji metanabolem cholesterol wynosił już tylko 209 ± 22.6 mg/dL.
 • W obu grupach, w których podawano metanabol, odnotowano spadek trójglicerydów (są transportowane przez VLDL i LDL), fosfolipidów, a w grupie 10 mg metanabolu dziennie odnotowano także spadek WKT.

Wniosek

Metanabol w małych dawkach zmniejsza ilość cholesterolu całkowitego, trójglicerydów (5-10 mg dziennie; czas eksperymentu 9 tygodni). Już te niewielkie dawki metanabolu mają jednak wpływ na wątrobę, a przecież ALT i AST nie zawsze dobrze odzwierciedlają uszkodzenia polekowe. Poza tym wątroba ma duże rezerwy czynnościowe i czasem znaczne podwyższenie wskaźników pojawia się, gdy jest już za późno. Wbrew oczekiwaniom, małe dawki metanabolu znacząco zmniejszyły stężenie cholesterolu i trójglicerydów.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
mapetttmapettt

kiedys sie ladowalo jelfy metke 15mg po 2-3 miesiace efekty mega za malolata

2
RPS1990

Za małolata, tzn. ?
Moim zdaniem i nie tylko zresztą moim - stosowanie dopingu przed 25 rokiem życia, a już tym bardziej 21 rokiem życia jest wysoce niewskazane.
Podobnie o ile pamiętam pisał kiedyś Knife, z resztą pisał on też chyba, że większość osób, które chcą zastosować środki dopingujące i tak nie osiągnie z ich pomocą tego co by chcieli, bo za to odpowiadają genetyka, trening, dieta, regeneracja, a można sobie poważnie zaszkodzić (vide - zawały serca w młodym wieku, zniszczona wątroba/nerki, niekorzystne zmiany w mięśniu sercowym, problemy z potencją, zaburzenia hormonalne).

https://www.sfd.pl/art/Lifestyle/Jak_nie_umrzeć_biorąc_sterydy_-a1485.html 

0
RPS1990

Oczywiście wszystko zależy od dawek, ilości cyklów, długości cyklów, tego jakie substancje się stosuje i od tego w jakiej formie są (iniekcyjnej czy oralnej).

0
RPS1990

Podobno nawet siłacz Jan Łuka w czasach swojej młodości stosował niewielkie dawki metanabolu:

https://www.youtube.com/watch?v=bm-ax5P7uPo 

2