SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zakwasy

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 5282

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Nie chce mi sie tego w kolko trzepac. Nie ma mozliwosci, aby zakwasy utrzymywaly sie przez 3 czy 4 dni. Zakwasy sa wynikiem zmian chemicznych w miesniu. I pojawiaja sie bardzo szybko. To co potrafi bolec przez 3 i wiecej dni to nic innego jak opozniona bolesnosc miesniowa. Jest ona wynikiem fizycznego uszkodzenia wlokien miesniowych.
Bol po treningu nie jest oczywiscie konieczny, aby miesnie rosly. Slynne haslo "No pain, no gain" mialo po prostu wskazywac na koniecznosc ciezkiego treningu, ogromnego wysilku. Rozumiane jest jednak zbyt doslownie.
Jesli ktos nie ma bolu miesni po treningu a bardzo tego pragnie polecam wykonywac szczytowe napiecie miesni, powtorzenia negatywne albo wybrac jedno cwiczenie, np. wyciskanie sztangi na plaskiej lawce i wykonac 12 serii. To oczywiscie zart. Nie bierzcie sie za takie rzeczy. Po prostu bol nie jest konieczny.

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 760 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4001
Kurde Gall... Alez mnie teraz zaskoczyl! Czyli, ze jak 4 dzien mnie klata boli to znaczy, ze to nie zakwas tylko bole miesniowe tak? Po tylu latach jednak sie okazalo, ze nie mam zakwasow jak milo... Od razu mniej boli

===> ...::: mafia-kafary-sfd-pl :::...<===

Rzuc dziewczyne zanim ona rzuci Ciebie ;D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
Wszystko przez to, ze przyjelo sie te bole okreslac mianem "zakwasow". I takie nazewnictwo pokutuje. Ale to tak naprawde nie sa zakwasy, choc wiekszosc uzywa takiego okreslenia. W ogole jak cos boli w obrebie miesnia to zaraz jest haslo: "ale mam zakwasy..". Tak naprawde wszystko co boli juz nastepnego dnia (o ile nie ma kontuzji) to jest to opóźniona bolesność mięśni szkieletowych (w skrocie DOMS).
Pozdrawiam.

Zmieniony przez - GallAnonim w dniu 2005-02-15 23:52:51

Nie ma ludzi nieomylnych...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 152 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 1424
a ja lubie bol po treningu i nie dam nikomu mi tego odebrac :)
bez bolu to by bylo bez sensu, po prostu wiem ze jak boli to sie dobrze staralem i koniec (i nie, nie robie po 12 serii :P)

RusH //
http://randki.o2.pl/profil.php?id_r=352019
"RusH is a major pain in the ass !" said anonymous Lady.
RusH declined to comment on his Anal fetish.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 30 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 112
ja teraz zaczalem jechac rzezbe i sie troche zdziwilem bo mam zakwasy, a cwiczylem z malym ciezarem i zawsze mialem zapas 3-4 powtorzen. Po treningu bylem bardzo zgrzany i spocony ale nie zajechany. I teraz nie wiem czy jak mam te zakwasy to czy cos zrobilem nie tak???prosze pomozcie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 58 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 192
Zakwasy a postępy na siłowni?


Faktycznie zakwasy nie są konieczne, są 'skutkiem ubocznym' nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie można jednak powiedzieć, że są jakoś znacząco szkodliwe i opóźniają lub hamują wzrost siły i mięśni.
Ja osobiście traktuje je jako pewnego rodzaju miare intensywności treningu.
Wiadomo, że nie każdy ma zakwasy, a jesli już są to każdy odczuwa je inaczej z innym nasileniem dlatego nie może to być 'miara' dla kazdego. to indywidualna sprawa.
Poza tym nie dopatrywałbym się w samych zakwasach jakiś szczególnie szkodliwych właściwości.

Tak jak wspomnieli koledzy wcześniej - bodźcem hamującym postepy lub też zmniejszającym mięście może być przetrenowanie. I to nie ma znaczenia czy się ma zakwasy czy nie.
Klatka np powinna być zrobiona raz w tygodniu a porządnie, nie ma co robić jej częscej.. Sam ostatnio spróbowałem zrobić 2 razy w tygodniu na próbę aby sprawdzić jak mi to wyjdzie :

dla przykładu.. pn-klata śr-klata szło całkiem nie źle, nie czułem większych zmian, natomiast na kolejnym treningu w sobotę przemęczenie zaczęło brac nade mną kontrolę, mimo iż miałem dużą ochotę na trening i spodziewałem się dobrego treningu wystąpiły problemy z koncentracją, i ogólny spadek siły o jakieś 20%!

Wniosek z tego taki, że dla średniozaawansowanych kulturystów najprawdopodobniej wystarczy tylko 1 trening klatki w tygodniu, w inne dni zając się innymi partiami ciała.

Stałe przemęczanie jednej konkretnej grupy mięśniowej w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do pewnego rodzaju 'strawienia mięśni' a co za tym idzie do zmiejszenia się ich rozmiarów. Brzmi śmiesznie, może dlatego że nie określiłem tego fachowo ale niestety to możliwe.

Zamykając temat, krótko:

Zakwasy nie pomagają
Zakwasy też nie szkodzą w jakiś istotny i widoczny sposób
Osobiście lubie czuć ból po treningu przez jakieś 2 dni i jest to dla mnie w jakimś sensie miara intensywności treningu.
Co do efektów i rozmiarów zakwasy raczej nie mają wiekszego znaczenia, najważniejsze jest dać odpowiednia ilość czasu mięśnią na regenerację i nie zagęszczać nadmiernie treningów tej samej grupy mięśniowej.

-= El.VIPERo =-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 2300 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5377
Lubisz jak cie boli??
To sie nazywa masochizm
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 715 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 6580
ja mam zawsze tylko naprawde tylko po rozpietkach
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 3230 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 53403
Picnic znowu jakies glupoty piszesz .. do domu

Bóg, Honor, SFD

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 1621 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 17763
TO NIE SA ZAKWASY......A TYLKO "ZAKWASY".

Nie ma ludzi nieomylnych...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

PAS NA BRZUCH

Następny temat

Problem z rozwojem klatki

WHEY premium