SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementacja poranna

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 3489

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1561 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24166
Biniu to czemu są opinie że kreatyna w gainerach jest tylko dla możliwości pochwalenia się nią a nie żeby ona działa?

Co do szybskoci wchłaniania białek to ja już się powoli gubię... może ktoś napisać jakie białko przyjęte na pusty żołądek przyjmuje się w jakim czasie?

I żeby nie zaczynać nowego tematu: Jak wygląda metabolizm człowieka podczas snu?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Podczas snu, w organizmie zachodzą rozmaite przemiany metaboliczne. Szczególnie dynamicznie przebiega proces międzynarządowej wymiany białek (aminokwasów). W okresie nocnym, zwiększa się “wypływ” aminokwasów z tkanki mięśniowej, gdyż są one niezbędne dla procesu regeneracji różnych narządów i tkanek. Nasilony katabolizm mięśniowy w okresie snu, może więc wpływać na pogorszenie wyników sportowych w zakresie rozwoju masy mięśniowej. Zjawisku temu można jednak przeciwdziałać...

Obrót białka

Białka, jak wiadomo pełnią w organizmie rozmaite funkcje – m.in. enzymatyczne, regulatorowe, strukturalne, kurczliwe, hormonalne, itp. Ilość poszczególnych białek w organizmie jest dostosowywana do aktualnych potrzeb organizmu, co w dużej mierze uwarunkowane jest stylem życia. I tak np. w przypadku osób uprawiających kulturystykę, zwiększa się odkładanie białek w mięśniach, u biegaczy nasila się proces tworzenia białek enzymatycznych odpowiedzialnych za procesy tlenowe, u osób pochłaniających duże ilości kalorii musi być sprawnie rozbudowany przewód pokarmowy, itp. Generalnie priorytety odnośnie zapotrzebowania białkowego dla różnych struktur tkankowych w czasie całego życia nieustannie zmieniają się. Kiedy w określonych tkankach białka są mniej przydatne, organizm rozkłada je i dostarcza w inne miejsca organizmu, tam gdzie akurat istnieje na nie wzmożone zapotrzebowanie. Na przykład ciężko chorująca osoba, unieruchomiona w łóżku nie potrzebuje utrzymywać tkanki mięśniowej (gdyż jest ona mało przydatna). W tym przydatku bardziej istotne są sprawnie działające jelita, gdzie wchłaniają się składniki odżywcze niezbędne do procesu regeneracji. Tkankę mięśniową opuszcza więc glutamina która przedostaje się do komórek jelitowych dla których jest podstawowym paliwem energetycznym w stanach kryzysowych. Aspekt “przemieszczania się białek” można również zaobserwować patrząc na budowę ciała niektórych sportowców, np. kolarzy. Łatwo zauważyć, ze nogi kolarza są mocno umięśnione ( gdyż to one wykonują główną pracę), natomiast górna połowa ciała jest niezwykle szczupła (gdyż nie bierze ona większego udziału w wysiłku). Organizm wiec nawet wśród tych samych struktur tkankowych może robić pewne przemieszczenia w zakresie białek. Ten nieustannie dynamicznie zachodzący proces określa się mianem turnover białka (obrót białka). Proces tworzenia białek – określa się mianem anabolizmu, zaś proces rozkładu – katabolizmu.
W przypadku osób uprawiających kulturystykę należy dążyć nie tylko do zminimalizowania katabolizmu białek mięśni szkieletowych ale także trzeba zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju. W tym celu oprócz podstawowych metod regeneracji, często wykorzystuje się substancje o tzw. ukierunkowaniu antykatabolicznym. W ciągu doby mamy najczęściej do czynienia z dwoma zasadniczymi rodzajami katabolizmu: powysiłkowym oraz postabsorpcyjnym (nocnym).

Katabolizm nocny

W czasie nocnej głodówki, tkankę mięśniowa zaczynają opuszczać niemal wszystkie aminokwasy. Najwięcej azotu organizm traci na skutek odpływania z mięśni alaniny i glutaminy (stanowią 30-40% całego wydostającego się azotu aminowego). Glutamina zaczyna wędrować w obręb przewodu pokarmowego. Komórki jelitowe zabierają prawie 50% uwolnionej z mięśni glutaminy. Prawie połowa tej ilości jest spalana do dwutlenku węgla. Jak się okazuje energia uwalniana podczas rozkładu glutaminy jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby regeneracji komórek jelitowych. Około 30% szkieletów węglowych pochodzących z glutaminy ulega także zamianie w wątrobie na glukozę, natomiast ok. 4% na aminokwas alaninę. Z bilansu łatwo zauważyć, ze glutamina opuszczająca mięśnie jest przede wszystkim wykorzystywana na potrzeby energetyczne różnych tkanek (głównie jelit), natomiast w mniejszym stopniu na syntezę innych aminokwasów. Organizm traci więc w okresie snu ( i nie tylko) bardzo duże ilości glutaminy. Ale jelita nie tylko pochłaniają glutaminę, ale także dają cos w zamian – uwalniają alaninę, która stanowi ok. 40% wszystkich aminokwasów opuszczających jelita.
Kolejnym narządem biorącym udział w wymianie aminokwasów są nerki. Te z kolei raczej bardziej konsumują niż oddają aminokwasy. Ich szczególnym upodobaniem znów cieszy się glutamina. Jednak w nerkach, ten aminokwas, w przeciwieństwie do jelit jest mniej wykorzystywany jako źródło energii, lecz przede wszystkim służy jako środek transportowy przewożący grupy aminowe, które następnie wydalane są z moczem w formie amoniaku. Nerki poza glutamina pobierają glicynę i prolinę, a w zamian uwalniają serynę i niewielkie ilości alaniny.
No i wreszcie mózg – jeden z bardziej aminożarłocznych organów w okresie snu. Tkanka mózgowa przede wszystkim bardzo silnie konsumuje aminokwasy rozgałęzione, 400% silniej niż mięśnie i wątroba . To właśnie mózg pochłania największe ilości aminokwasów rozgałęzionych uwalnianych przez mięśnie.

Jak ochronić mięśnie?

Nie tylko ochronić ale także zapewnić im korzystne warunki do wzrostu. Patrząc na powyżej skrótowo zaprezentowany proces wymiany aminokwasów, łatwo zauważyć, że najintensywniej mięśnie w okresie snu zubażane są w glutaminę oraz aminokwasy rozgałęzione, z tego tytułu ich egzogenne dawkowanie może w wyraźny sposób przyczynić się łagodzenia katabolizmu mięśniowego w okresie snu. Tutaj polecałbym GUTAGENIX i BCAA MEGA CAPS. Pierwszy z preparatów zawiera dwie formy glutaminy o różnym tempie wchłaniania i wykorzystania przez organizm: l-glutaminę oraz acetyl-l-glutaminę. Szczególne znaczenie w łagodzeniu katabolizmu nocnego ma acetyl-glutamina. Sprzężenie glutaminy z grupą acetylową powoduje, że związek ten lepiej wnika do komórek, dłużej zachowuje wewnątrzustrojową stabilność, jest wolniej degradowany i tym samym może skutecznie wspomagać łagodzenie katabolizmu postabsorbcyjnego. W zakresie ochrony włókien mięśniowych, działanie preparatu GLUTAGENIX skutecznie dopełniają aminokwasy rozgałęzione (BCAA). Dotychczas suplementacja aminokwasami BCAA rozważana była najczęściej w aspekcie okołowysiłkowym, gdyż w tym okresie organizm wykazuje na nie największe zapotrzebowanie. Wiadomo jednak, że aminokwasy rozgałęzione są także intensywnie zużywane w okresie nocnym, stad ich suplementacja przed snem może odegrać znaczącą rolę antykataboliczną.

Nie tylko ochrona

Istotne jest również zapewnienie odpowiednich warunków dla rozwoju tkanki mięśniowej. Jeżeli zapewnimy dowóz odpowiednich składników budulcowych krótko przed snem, stworzymy również idealne warunki dla prawdłowego przebiegu procesów anabolicznych. W tym zakresie niezwykle ważną rolę może odegrać preparat wysokobiałkowy BIOGENIX PROLONGATUM Charakteryzuje się on nie tylko bardzo wysoka wartością biologiczną ale także dzięki zawartości białek o różnej kinetyce wchłaniania zapewnia dowóz aminokwasów i peptydów wzrostowych niemal na cały okres snu.

ZESTAW SUPLEMENTACYJNY NA NOC

60 min przed snem:

BIOGENIX GLUTAGENIX – 1 kapsułka na 10 kg należnej masy ciała
OLMP BCAA - 0,5g na 10 kg należnej masy ciała

15 min przed snem

PROLONGATUM 25g
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 269 Wiek 51 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4122
Panie Dariuszu, świetny edukacyjny post
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1561 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24166
Bardzo dziękuje za wiele wyjaśniającyt post :)
Tylko czy nie powinno się zadbać żeby glutamina i BCAA były uwalniane stopniowo podczas snu? Bo jeśli weźmiemy je 60 minut przed snem to one raczej zostaną wchłonięte zanim pójdziemy spać, są one wtedy przechowywane i wykorzystywane na noc czy bez zapotrzebowania na te składniki (glut i bcaa) zostają one gdzie indziej wykorzystane i przepadają?

Czytałem także artykuł że tylko 10% z l-glutaminy podanej oralnie trafia do mięśni, więc tak naprawde trzeba by pochłaniać jej ogromne ilości żeby uzupełnić braki...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 5770 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 42384
i tak oto od suplementacji porannej przeszlismy do wieczornej :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
Biniu to czemu są opinie że kreatyna w gainerach jest tylko dla możliwości pochwalenia się nią a nie żeby ona działa?

nie bardzo wiem kto to pisze
ale osobiscie nie widze przeszkod do jednego i drugiego
minus widze jeden
ew rozwarstwienie produktu
gdzie np na dnie bedziesz mial stezenie 90% na gorze np 6% itp :D
wstrzasnij nie mieszaj aby uniknac - ale byc moze bladze bo nie znam sie na technologii :D

Co do szybskoci wchłaniania białek to ja już się powoli gubię... może ktoś napisać jakie białko przyjęte na pusty żołądek przyjmuje się w jakim czasie?

bez dokladnosci ale w przyblizeniu
wolne aminokwasy, hydrolizaty - kolo 10-20 min od spozycia pojawiaja sie aminokwasy w krwioobiegu kiedy sie koncza zalezy m.in od ilosci - ale szybko
izolaty - pojawiaja sie po okolo 20 min reszta jak wyzej
koncentrat serwatki - pojawia sie kolo 20-30 min reszta jak wyzej jednak dluzej
jajo - kolo 30 min starcza na dluzej - kolo 4 h
kazeiniany - kolo 30 min starcza na +/- 6h

Bo jeśli weźmiemy je 60 minut przed snem to one raczej zostaną wchłonięte zanim pójdziemy spać, są one wtedy przechowywane i wykorzystywane na noc czy bez zapotrzebowania na te składniki (glut i bcaa) zostają one gdzie indziej wykorzystane i przepadają?

organizm magazynuje aminokwasy w MIESNIACH i organach (pomijam krwiiobieg bo to margines)
zostaja albo wykorzystane od razu albo jesli nie ma dla nich mejsca spalone - pomijam konwersje go glukozy

Czytałem także artykuł że tylko 10% z l-glutaminy podanej oralnie trafia do mięśni, więc tak naprawde trzeba by pochłaniać jej ogromne ilości żeby uzupełnić braki...

glutamina spozywana raczej zabezpiecza to co JUZ jest w miesniach niz ma dzialanie anboliczne - organizm nie musi siegac po 'glutamine miesniowa' bo ma ja pod dostatiem po spozyciu :D
mam na mysli glowne dzialanie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 1314 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 30947
Czytałem także artykuł że tylko 10% z l-glutaminy podanej oralnie trafia do mięśni

Bez skojarzeń ale co to znaczy ??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 684 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 25245
Doustnie

Cel jest droga. Droga jest celem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
w odroznieniu od rektalnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 1561 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 24166
W odróżnienu od analnie

Dzięki biniu :)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kapsułki - wpływ na organizm przez spożycie

Następny temat

PROSZKI BIAŁKOWE A ZAWARTOŚĆ SODU!

WHEY premium