Johimbina jest alkaloidem - organicznym związkiem uzyskiwanym z kory drzewa johimby lekarskiej, występującego głównie na obszarach między Kongo a Kamerunem oraz krzewu zwanego "zgrzyn żmijowy", który występuje na obszarach od Indii do Chin. Jakie działanie kryje w sobie ten egzotyczny suplement? Czy stosowanie johimbiny może dać nam efekty takie jak, zapewnia nas wiele osób? Czy jej stosowanie jest bezpieczne?
- Działanie johimbiny
- Skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania johimbiny
- Jakie dawki johimbiny należy przyjmować?
- Podsumowanie
Działanie johimbiny
Jednym z podstawowych działań johimbiny jest wpływanie na wzrost stężenia adrenaliny oraz noradrenaliny w organizmie, co przyczynia się do stymulacji metabolizmu oraz spotęgowania procesu lipolizy tłuszczowej.
Dzieje się tak dlatego, że alkaloidy johimbiny są antagonistami receptorów alfa-2-adrenergicznych, przez co nie dopuszczają do połączenia się receptorów alga-2 z hormonami takimi jak adrenalina oraz noradrenalina. Jest to kluczowe do spalania tkanki tłuszczowej, ponieważ proces lipolizy jest aktywowany właśnie przez hormony takie jak adrenalina, noradrenalina, adrenokortykotropina oraz glukagon. Wpływ tych hormonów uwalnia kwasy tłuszczowe, które następnie przyłączając się do albumin, są zużywane jako źródło energii.
Ułatwienie przebiegu procesu aktywacji adrenaliny oraz noradrenaliny ma ogromny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, co czyni johimbinę jednym z najmocniejszych suplementów "spalających tłuszcz".
Co więcej, johimbina wykazuje również działanie w leczeniu depresji czy problemów z potencją wśród mężczyzn. Już setki lat temu johimbina była uważana za afrodyzjak, ze względu na wysoce pobudzające działanie. Johimbina wpływa na ośrodek erekcji mieszczący się w rdzeniu kręgowym, indukując wzwód oraz wzmagając wytrysk nasienia, jest to szczególnie cenne działanie w leczeniu osób cierpiących na impotencję.
Pomimo efektywności johimbiny na rynku dostępnych jest bardzo dużo bezpieczniejszych alternatyw, bardzo mocnych i dobrych "spalaczy tłuszczu".
Skutki uboczne oraz przeciwwskazania do stosowania johimbiny
Niestety, johimbina nie jest bezpiecznym suplementem. Dlatego osoby pragnące wdrożyć ją do swojej suplementacji powinny mieć sporą wiedzę, być w pełni zdrowe oraz skonsultować suplementację z lekarzem.
Do skutków ubocznych, związanych ze stosowania johimbiny, można zaliczyć między innymi:
- przyspieszony rytm serca i podwyższone ciśnienie krwi
- nadmierne pobudzenie, nerwowość, zawroty głowy, halucynacje
- zwiększoną potliwość, drżenie mięśni, zaczerwienienie skóry czy nudności
Johimbina nie jest wskazana w szczególności dla osób chorych na nadciśnienie, chorym sercem czy tarczycą, cierpiących na jaskrę, chorobę wieńcową, choroby układu oddechowego, choroby o podłożu psychicznym, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, jak również w przypadku innych chorób. Z tego powodu johimbina może być stosowana wyłącznie przez w pełni zdrowe oraz świadome skutków stosowania tego suplementu osoby, oraz przez osoby leczone m.in. na problemy z potencją.
Podczas stosowania johimbiny wskazana jest również dieta niskowęglowodanowa, powodująca mniejsze wyrzuty insuliny, hormonu antagonistycznego do działania adrenaliny i noradrenaliny, aktywowanych właśnie przez johimbinę. Co więcej, z diety należy wykluczyć produkty zawierające tyraminę takie jak m.in. sery (szczególnie pleśniowe), wino, niektóre czekolady, czerwone mięso oraz niektóre leki.
Jakie dawki johimbiny należy przyjmować?
Z badań wynika, iż dawka oscylująca w wartościach 0,2 mg na 1 kg masy ciała przynosi już efekty w procesie lipolizy - jest to dawka, którą uznaje się za bezpieczną. W leczeniu impotencji stosuje się przykładowo 18 mg na dzień! Kwestia przyjmowania, jak i dawkowania johimbiny jest bardzo indywidualna - pewne jest jednak, że należy posiadać sporą wiedzę oraz nienaganne zdrowie, aby podjąć się suplementacji.
Podsumowanie
Johimbina jest bardzo silnym i efektywnym suplementem, jeżeli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej. Jest to suplement należący do substancji zakazanych i może być dla nas równie niebezpieczny co efedryna czy inne substancje zakrawające o doping. Na pewno nie jest to środek dla osób, które borykają się z problemami ze zdrowiem. A zdrowe osoby, chcące rozpocząć suplementację, powinny zadać sobie pytanie - czy warto ryzykować zdrowiem? Rynek oferuje nam bardzo wiele alternatywnych suplementów, które są coraz bardziej efektywne i mogą przynieść porównywalne efekty.