SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna - skutki uboczne?Przeczytaj!Jakie?

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 339027

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 29 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 783
Witam!
Wszyscy chwalą kreatynke, niewątpliwie jest to dobry suplement, ale mało kto zastanawia sie nad skutkami ubocznymi. Czy isnieją takowe? Osobiście nie jestem przeciwnikiem kreatyny. Producenci twierdzą, iż skutków ubocznych nie ma, ale to oczywiste, przecież muszą zachwalać towar aby sie sprzedawał =P. Założyłem ten post w celu odnalezienia skutków ubocznych, jeżeli istnieją. Być może ktoś z Was zauważył coś złego po cyklu kreatynowym i podzieli sie z swoim spostrzeżeniem. Osobiście słyszałem, że:
-kreatyna wypłukuje witamine C z organizmu
-może negatywnie wpływać na trądzik
SłysZałem także pozytywną opinię, mianowicie czyści krew poprzez zwiększoną przyswajalność wody.
Jeżeli zauważyłeś jakieś uboczne działanie kreatyny ( np. trądzik) lub pozytywne podziel sie z nami. Proszę o odpowiedź osoby doświadczone, a nie takie które kreatyne widziały na obrazku =P. Mile widziane przedstawienie opublikowanych badań naukowych.
9
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 11365 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 86831
Wielu trenerów personalnych, autorów artykułów w Internecie bezmyślnie powiela zasłyszane mity, opowieści kolegów i nie potwierdzone informacje. Skąd się wzięły opowieści o „zabijających dzieci szczepionkach”? Od „fachowców” z Internetu. Skąd opowieści o niebezpiecznej kreatynie? Też, z Internetu! Obok umiejętności „klikania” w Internecie jest równie ważny zdrowy rozsądek i umiejętność filtrowania informacji. Niestety, tego bardzo często brakuje. Jeżeli boisz się o swoje zdrowie – zacznij od przemyślenia kwestii spożywania alkoholu – to jeden z twardszych narkotyków, pociąga za sobą gigantyczne koszty społeczne (rozbite rodziny, morderstwa, wypadki drogowe). Bez wątpienia alkohol wyniszcza nerki, wątrobę, uzależnia, powoduje raka trzustki czy raka prostaty.

Referencje:
• „Opium use, cigarette smoking, and alcohol consumption in relation to pancreatic cancer”. Medicine (Baltimore). 2016 Jul;95(28):e3922. doi: 10.1097/MD.0000000000003922. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27428185
• Alcohol consumption and risk of prostate cancer: The Harvard Alumni Health Study. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11511598

Pomyśl raczej o emisji toksycznych trucizn przez samochody, bo to wyraźnie i dobitnie skraca twoje życie. Zacznij od kwestii niezdrowego odżywiania które jest głównym zabójcą w krajach rozwiniętych (otyłość, choroby serca i układu krążenia, cukrzyca, zespół metaboliczny, nowotwory). Skąd nagonka na kreatynę? Badania naukowe dowodzą, iż kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia! Jedyne osoby które powinny jej unikać to chorzy np. na nerki. Drugi przypadek dotyczy osób odwodnionych, np. stosujących „zbijanie wagi” przed zawodami, wtedy, w sztucznych warunkach odwodnienia kreatyna może być szkodliwa dla nerek. Przy normalnym dostarczaniu płynów szkodliwość kreatyny jest żadna. Jeżeli boisz się o swoje zdrowie, przed rozpoczęciem stosowania kreatyny należy ocenić funkcjonowanie nerek w badaniach laboratoryjnych oraz dokonać ogólnej diagnostyki funkcjonowania organizmu (np. morfologia krwi, badanie moczu, lipidogram, przesączenie kłębuszkowe http://nefrologia.mp.pl/diagnostyka/51974,gfr kreatynina we krwi => http://nefrologia.mp.pl/lista/106951,wskazanie-do-konsultacji-nefrologicznej-przy-zwiekszonym-stezeniu-kreatyniny). 

Po dużych dawkach kreatyny (20 g dziennie) w moczu pojawia się więcej czynników mutagennych takich jak formaldehyd i metyloamina – jednakże ich wydalanie jest w normalnym zakresie.

Referencje: Int J Sports Physiol Perform. 2006 Dec;1(4):311-23. “Side effects of creatine supplementation in athletes”. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19124889

Pojedyncze przypadki opisane w badaniach naukowych mówią o szkodliwości kreatyny dla nerek:

• Koshy KM, Griswold E, Schneeberger EE. Interstitial nephritis in a patient taking
creatine. N Engl J Med. 1999 Mar 11;340(10):814-5. No abstract available.
• Pritchard NR, Kalra PA. Renal dysfunction accompanying oral creatine
supplements. Lancet. 1998 Apr 25;351(9111):1252-3. No abstract available.
• Kuehl, K, Renal insufficiency after creatine supplementation in a college football
athelete. Med Sci Sports Exerc 1998, 30: S235 (abstract).

Jednakże należy zdawać sobie sprawę ze skali stosowania kreatyny, wystąpienie pojedynczych przypadków na setki tysięcy użytkowników świadczy tylko o znikomej szkodliwości kreatyny. Ponadto ludzie są w stanie umrzeć nawet od przedawkowania wody, a zwykłe leki z grupy NLPZ (dostępne bez recepty, wszędzie nawet na stacjach benzynowych) zabijają co roku w Polsce kilka tysięcy osób!

Wiele badań, w tym długoterminowych zaprzecza doniesieniom o szkodliwości kreatyny:
• np. “Effects of creatine supplementation on renal function”. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15273072
• “Long-term creatine supplementation does not significantly affect clinical markers of health in athletes.” Kreider, R.B., Melton, C., Rasmussen, C.J., Greenwood, M., Lancaster, S., Cantler, E.C., Milnor, P. and Almada, A.L. (2003) Molecular and Cellular Biochemistry 244, 95-104; 98 graczy w futbol, badanie trwało 21 miesięcy, zastosowano fazę ładowania i podtrzymania. Efekt? skutków ubocznych suplementacji kreatyną brak, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12701816
• “Effects of Long-term Creatine Supplementation on Liver and Kidney Functions in American College Football Players” http://journals.humankinetics.com/AcuCustom/Sitename/Documents/DocumentItem/203.pdf 23 sportowców wzięło udział w badaniu, 10 stosowało kreatynę monohydrat nawet w okresie do ponad 5.5 roku (średnio przez 3 lata), nie wykazano jej szkodliwości dla nerek czy wątroby (badano m.in. kreatyninę, mocznik, ALAT, ASPAT, bilirubinę, fosfatazę alkaliczną, klirens kreatyniny),
• “Creatine Supplementation: The Safety Question” http://escholarship.org/uc/item/3n1278fh.pdf

Pamiętać należy, iż badania na zwierzętach często wykonuje się w dawkach które mogą prowadzić do wywołania choroby lub śmierci myszy, szczura czy innego stworzenia. Naukowcy poważnie rozważają stosowanie kreatyny u kobiet w ciąży, co ma chronić przed niedotlenieniem w czasie porodu, poprawiać mózgowy przepływ krwi oraz chronić przed ekscytotoksycznością glutaminianu (prawdopodobnie przez oddziaływanie z receptorem GABA (A) ). A to świadczy, że jest niesłychanie bezpieczna dla zdrowia.

Ref. “Creatine supplementation during pregnancy: summary of experimental studies suggesting a treatment to improve fetal and neonatal morbidity and reduce mortality in high-risk human pregnancy” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007139/

Pudsumowanie: kreatyna nie wypłukuje witaminy C, nie ma wpływu na trądzik, nie ma żadnego wpływu na rzekome “czyszczenie krwi”. Jej szkodliwość w długoterminowych badaniach jest znikoma, sporadycznie spotyka się doniesienia o jej wpływie np. na nerki. Najczęstszy skutek uboczny to przyrost masy i siły mięśni.


2

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 405 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5118
Wiadomo że w pewnym stopniu obciąża wątrobe. Nieznacznie ale jednak.
Innych nie znam.
7

,,Musimy od siebie wymagać, nawet jeśli inni nie będą od nas wymagać!!''
Pokolenie JPII

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jabolcokk A.Jabłoński
Ekspert
Szacuny 132 Napisanych postów 23197 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 224261
Wątrobe to raczej nie
NERki jak cos ale to w mlaym stopniu i to nie kreatyna tylko kreatynina je obciaza
pozatym jest podniesione cisnienie poprzez retencje wody ale nie znacznie
jesli masz zdrowe nerki i 0 problemow z sercem to bierz pozatym bylo juz uzyj wyszukiwarki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 2566 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 10268
Jedyną wadę jaką znam to taką, że im dłużej się ją bierze to po pewnym czasie hamuje wydzielanie własnej kreatyny. No i jej większość zamienia się w nieaktyną kreatyninę, ale teraz są już takie kreatyny, które nie mają tej wady.
8
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 405 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5118
Tfu!!
Sorry za błąd. Oczywiście że nerki Nie wiem czemu napisałem wątrobe.
Pozdrawiam
5

,,Musimy od siebie wymagać, nawet jeśli inni nie będą od nas wymagać!!''
Pokolenie JPII

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
mono posrednio może wpływać na wzrost ciśnienia krwi, słyszałem też o biegunkach i zgagach po kretce. co do "przyswajalnosci wody" to ciekawie to brzmi... fakt, nie zaleca się jej przy niektórych chorobach nerek, podobnie jak magnezu i vit c, więc mniemam iż "toksycznośc" jest podobna
6
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7040 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 85817
Przez kumulacje wody w miesniach moze powodowac wyzsze cisnienie krwi. Na pewno w jakis tam sposob ryje nerki. Zwlaszcza brana przez dluzszy okres czasu.
5

NOX

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11152 Napisanych postów 51607 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
ja po paru cyklach miałem nadciśnienie
5
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 41 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 13923
sikasz jak szalony juz po 30 min od pierwszego przyjecia kreta, nawet jak nie pijesz duzo wody, podwyzszone cisnienie - 2 razy mialem 150/100
12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 181 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6029
ja ogolnie mam podwyzszone cisnienie i sie balem jak bralem mono zeby jeszcze wiecej nie miec ale sie okazalo ze nie mialo to zadnego wplywu na ,mnie w dodatku spadlo w dol
7

"Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej"
Edward Gierek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 411 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 12040
mnie opryszczylo konkretnie...na twarzy glownie
10
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Sport a odzywka

Następny temat

REDUKCJA - co sobie dorypać?

WHEY premium