W przewodzie pokarmowym zdrowego, dorosłego człowieka występują biliony komórek bakteryjnych. Są wśród nich zarówno bakterie sprzyjające utrzymaniu zdrowia, jak i te, które mogą być potencjalnie szkodliwe, a także cały szereg nadal niezidentyfikowanych lub o nieznanych funkcjach.

Jakie bakterie są korzystne dla zdrowia?

Jedną z istotnych bakterii pokrywających nawet kilka procent liczebności wszystkich bakterii jelitowych jest Akkermansia muciniphila. Produkuje maślan i inne czynniki chroniące śluzówkę oraz redukuje przepuszczalność jelit, jednak stopniowo jej populacja zanika przy diecie typu zachodniego i niektórych chorobach cywilizacyjnych, a także przy zmianach związanych ze starzeniem.

Co ciekawe, A. muciniphila nie wykorzystuje się bezpośrednio w suplementacji, a jej poziom podnosi się pośrednio. Do tego celu wykorzystuje się inne, pełniące podobne funkcje i korzystne dla zdrowia bakterie. Wymienić można tu bardzo liczne gatunki bakterii z gromad Actinobacteria (w tym z rodzaju Bifidobacterium), czy Firmicutes (w tym z rodzaju Lactobacillus oraz Streptococcus). Z tej przyczyny bakterie te stały się kluczowym składnikiem najnowszego produktu marki ALLDEYNN - ROSEBIOTIC.

rosebiotic

Co zaburza mikrobiotę jelitową?

Temat zaburzeń w obrębie mikrobioty jelitowej zyskuje coraz większą uwagę wśród naukowców oraz lekarzy. Warunkuje ona bowiem przyswajalność substancji odżywczych, prawidłowe wypróżnianie, ochronę fizyczną przed patogenami, ale również usprawnia układ odpornościowy i kontroluje syntezę przekaźników w układzie nerwowym, przez co uczestniczy pośrednio w regulacji stanów zapalnych i procesów nowotworzenia, czy ciśnienia tętniczego oraz nastroju i wielu innych aspektów życia codziennego.

Znanymi czynnikami, które stanowią duże zagrożenie dla korzystnych dla zdrowia bakterii w życiu dorosłym, są np. terapie antybiotykowe, regularne spożywanie alkoholu i niektórych leków, ubogobłonnikowa dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, brak aktywności fizycznej i nadmierne przeciążanie organizmu pracą, a także choroby związane z otyłością i choroby zapalne jelit.

Jak przebudować mikrobiotę jelitową?

Złe samopoczucie na co dzień, które przejawia się zmęczeniem, dyskomfortem żołądkowo-jelitowym (w tym syndromem jelita drażliwego, biegunkami, zaparciami), problemami skórnymi, czy podatnością na infekcje oraz dystres psychiczny, może być istotnym wskazaniem do zadbania o stan jelit, zwłaszcza jeśli działają lub zadziałały czynniki zaburzające mikrobiotę wymienione powyżej. Do przebudowy mikrobioty jelitowej najczęściej potrzebne są modyfikacje żywieniowe oraz włączenie probiotykoterapii w postaci suplementu diety, którego doskonałym przykładem jest właśnie ROSEBIOTIC. W diecie z reguły (chociaż nie zawsze) powinno zwiększyć się podaż błonnika, a zredukować nadmiar soli, cukrów prostych i tłuszczy nasyconych oraz trans. Pamiętać przy tym należy również o unikaniu używek oraz regularnym nawadnianiu się.

Do „ratowania” bakterii jelitowych wykorzystuje się również bakterie probiotyczne o znanym oddziaływaniu na organizm. Za najlepiej poznane w tym kierunku uznaje się bakterie z rodzajów Bifidobacterium, Lactobacillus, czy Streptococcus. Nowoczesne preparaty probiotyczne jak RoseBiotic zapewniają w dziennej dawce kilka miliardów jednostek bakterii tworzących kolonie w przewodzie pokarmowym, które chronione są przez podwójne otoczkowane pastylki, co niezbędne jest do uzyskania stabilności przechowalniczej produktu oraz efektywnego zasiedlania jelit przez pożądane mikroorganizmy.

Komentarze (0)