SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Full Body Workout - by Bery89

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16745

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 9858 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 59190
Full Body Workout by Bery89


Kilka słów wstępu

Aby nie było zaraz postów typu „ ale już jest o tym artykuł, więc po co to powtarzać"
faktycznie coś przeoczyłem? Może coś się zmieniło prze te kilka lat? Niestety nie.
Więc postanowiłem napisać kilka slow o tym, ZEBRAĆ info/przemyślenia w jedna CAŁOŚĆ w prostych zrozumiałych słowach, aby była dostępna dla każdego chętnego który chciałby coś więcej dowiedzieć się o tej metodzie, o możliwościach jakie niesie, o tym jak to powinno wyglądać. Nikogo tu do niczego nie zmuszam, do zmiany poglądów, ktoś twierdzi ze to jest be, a tamto jest ok - nie ma problemu najmniejszego. Może niektóre osoby po przeczytaniu tego, wyciągną jakieś wnioski i powiedzą „ kurde no faktycznie coś w tym jest może to fbw naprawdę warto przetestować„ i to już będzie sukces.
Więc do rzeczyDowiesz się tutaj:
- co twój trening powinien zawierać
- jakie obciążenie stosować i jak je zwiększać
- jaki system ilości powtórzeń/serii stosować
- jak osiągać stały progres
- jak ograniczyć trening do minimum, i wykorzystać go w 101%
- do kogo jest kierowanyFBW-Full Body WorkoutTrening CAŁEGO ciała na 1 sesji treningowej, nastawionego na podstawowe złożone ćwiczenia które są niezbędne do budowania masy mięśniowej oraz siły - cel każdego z nas. Setki odmian Full body znajdziemy na forum, ale czy wszystkie są odpowiednie dla nas? Czy czasem niektóre „gotowce" nie mijają się z tym co wartościowe w tej metodzie? Przeczytaj niżej i sam odpowiedz sobie na to pytanie.Taki typ treningu jest jednym z najlepszych rozwiązań dla osób które dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki na siłowni / ćwiczą rożnego rodzaju sporty walki a trening na siłowni jest dla nich dodatkiem. Nie wymaga wiele czasu, wymagany sprzęt ogranicza się do minimum. Nie jest kierowany tylko i wyłącznie dla „początkujących" bo podział na początkujących i zaawansowanych jest niekiedy nie do ocenienia, poziom wytrenowania, wyniki siłowe to w głównej mierze świadczy o osobie w jakim przedziale mniej więcej może się znajdować, a nie staż jak wielu uważa.Trening powinien się składać z podstawowego wg. mnie minimum czyli:


1.Quad dominant (rożne formy przysiadu/klasyczny martwy ciąg)
2.Hip dominant ( rożnego rodzaju pozostałe formy martwego ciągu np.rumuński/ "dzień dobry"/unoszenie z opadu),
3.Wyciskanie w płaszczyźnie horyzontalnej( formy wyciskania na klatkę/pompki na poręczach np. wersja na „klatkę")
4.Ciąg w płaszczyźnie horyzontalnej(rożne formy wiosłowania,np. pół sztangą)
5.Wyciskanie w płaszczyźnie wertykalnej(formy wyciskania ukierunkowane "na barki" np. żołnierskie)
6.Ciąg w płaszczyźnie wertykalnej(rożne formy podciągania na drążku np. podchwyt/nachwyt/)

Quad/Hip/Wycisk H/Ciąg H/Wycisk W/Ciąg W


= 6 najważniejszych podstawowych ćwiczeń.W odpowiedniej kolejności - początek treningu najcięższe złożone ćwiczenia ponieważ dopiero zaczynamy i jesteśmy w pełni sił, więc możemy to wykorzystać w najbardziej efektywnej formie kładąc nacisk na główną bazę treningową, pozostała część została przepleciona antagonistycznie. Można zastosować trening w formie przeplatania partii współpracujących ze sobą, góra/dół lub w innych połączeniach o których będzie kilka linijek niżej.Trzeba pamiętać o potencjale tkwiącym w najważniejszym ćwiczeniu jakim jest przysiad, więc odradzałbym odkładać to ćwiczenie na dalszy plan i zaczynać od czegoś innego, to jest główny człon treningu, bez tego trening nie ISTNIEJE, to tak jak byś chciał nauczyć się pływać a bał się wody.Mamy schemat i ogólny zarys z czego powinien składać się trening, więc co dalej ?
Dobieramy wg schematu 6 ćwiczeń odpowiadające temu co jest wyżej


Uzyskujemy w ten sposób trening który nie raz pojawiał się na forum a mianowicie:1. Przysiad
2. RDL (rumuński martwy ciąg)
3. Wyciskanie na płaskiej
4. Wiosłowanie w opadzie
5. Wyciskanie na barki (stojąc)
6. Podciąganie się na drążku (podchwytem)
Trening 3x w tygodniu:

PON/ŚR/PT
WT/CZW/SOB

etc...„To ma być trening? Nie za mało ćwiczeń? A gdzie biceps/triceps/łydki/brzuch/kaptury/przedramię?????
to nie dla mnie, nawet się nie zmęczę"To są odpowiedzi użytkowników które najczesciej padają gdy dostają w odpowiedzi na swoje pytanie, taki o to schemat treningu.Jeśli uważasz że dziesiątki innych ćwiczeń są tutaj niezbędne to niestety jesteś w wielkim błędzie, więcej nie znaczy lepiej ! Mniejsza ilość ćwiczeń, powtórzeń, serii pomaga mądrze zagospodarować nasze zapasy energetyczne w TO co jest WARTOŚCIOWE, w TO co przekłada się na nasze efekty. Więc po co tutaj dodawać kosmetyczne ćwiczenia które nie prowadza do niczego? Wyciągnij wnioski z prostej sprawy - podstawowe ćwiczenia, prowadzą do przekroczenia "progu" równowagi(homeostazy), co w efekcie daje nasze oczekiwane postępy oraz daje możliwość wykorzystania superkompensacji(wyższy poziom wydolności organizmu, jako rodzaj reakcji obronnej) już na kolejnej sesji treningowej. Ramiona biceps/triceps nie ma w treningu a jednak swój trening właściwy przechodzą w trakcie, ciężkie ćwiczenia będą stymulować triceps przy wyciskaniach, biceps przy ciągach. Nie potrzeba naprawdę nic więcej aby widzieć gołym okiem efekty. Brzuch już na samym początku swojej przygody nie ma potrzeby aby zajmować się tym jako sprawa nadrzędną, ponieważ podobnie do ramion brzuch będzie brał udział w treningu przy ciężkich wielostawowych ćwiczeniach, w dalszym czasie wg uznania, można dodać osoby trening lub na koniec sesji 1 ćwiczenie max, atakujące rożne obszary.
Łydki tutaj za to sprawa ma się trochę inaczej dosyć ciężka partia do rozwinięcia przynajmniej dla większości, nie ma zbyt wielkiego "info" jak je ruszyć, trzeba kombinować wiec tutaj wyjątkowo można poświecić trochę czasu od samego początku na ta partie, 1 max ćw na koniec sesji. Przedramię/kaptury - ciągi/wyciskania, nie poświęcamy na to czasu, bo jest go zbyt mało aby ucisnąć wszystko na 1 sesji, wybieramy to co jest ważniejsze, sprawy podrzędne idą na drugi plan. Sprawa techniki - u początkującego coś takiego nie istnieje jak technika, bo skąd miała by się brać? Z obrazków/filmów? Tym się można wspierać a nawet trzeba, ale każdy od czego zaczyna - od zera. Więc nie przyjmuje do wiadomości tekstów - nie ćwicz przysiadu/martwego ciągu bo coś sobie zrobisz. Nie ma techniki ,dopiero zaczyna równie dobrze nabawi się kontuzji przy uginaniu na biceps, powoli a rozsądnie.Jak zwiększać obciążenie, ile serii/powtórzeń stosować ?


6 ćwiczeń
każde 3 serie po 12-15powtórzeń


Trochę cyferek i %


seria 1 - 50% CD

seria 2 - 75% CD

seria 3 - 100% CD


CD-ciężar docelowy - taki z którym jesteś w stanie wykonać ostatnia serie.
Ustalmy jakiś próg powiedzmy aby „ułatwić dobranie ciężaru" proponuje na początek zacząć od 50% swojego maxa - liczyć procenty podane niżej, abyś był w stanie dokładać systematycznie z treningu na trening nowe obciążenie.Czyli 50% twojego max na 1 powtórzenie wykonasz w 3 serii.Przykład:
Wyciskasz 100kg na 1 powtórzenie


CD = 50kg


1.25kg
2.37,5kg
3.50kgIlość powtórzeń - masz zastosowane „widełki" 12-15powt to jest twój przedział w którym się mieścisz. Pierwsza i druga seria(powinieneś zawsze praktycznie wykonać po 15powtorzen), możesz traktować jako rozgrzewkę przed 3 decydująca seria (najważniejsza) jeśli w 3 serii wykonasz 15powtorzen na następnym treningu DOKŁADASZ OBCIĄŻENIE - 0,5-2,5kg + w zależności od ćwiczenia. Nie ważne ile dokładasz ważne ze nie stoisz w miejscu a idziesz do przodu, nawet minimalna zmiana obciążenia jest idealna dla twojego organizmu, zmusza go do większego wysiłku do większej pracy,daje lepsze możliwości adaptacji. Kiedy zwiększać? ZAWSZE kiedy tylko masz możliwość, w tym przypadku prosta zasada, 3 seria wykonałeś 15powtorzen = + kg na kolejnej sesji treningowej. Zaczynasz od zaniżonego ciężaru, więc pierwsze dni/tygodnie powinny być przyjemne ze względu na dosyć spora możliwość dokładania ciężaru. Nie szarżuj z obciążeniem jeśli zbyt szybko wskoczysz na większe ciężary co raz trudniej będzie ci dołożyć nawet ten minimalny krążek 0,5kg, powoli ale systematycznie, z głowa. Z czasem jest możliwość dodania drugiego zestawu treningowego, zmiany parametrów takich jak serie/ilość powt, zmiana kolejności ćwiczeń, sposobu przeplatania na upper/lower;push/pull bądź inne odmiany. Możliwości jest naprawdę sporo, a trzeba tak nie wiele aby uzyskać stały progres, ale jak dotąd wielu z użytkowników bladzi i szuka po omacku, czegoś co jest na wyciągniecie reki od dawna.
Nie będę tu rozpisywał o HST, oraz innych odmianach - o tym są oddzielne tematy, art dotyczmy JEDNEJ myśli - jednej drogi akurat tej właściwej wg.mnie dla większości w tym dziale która szuka odpowiedzi na swoje pytania, wkleja bezsensowne plany do oceny, jak koń pod gore nie chcąc przyjąć do wiadomości czegoś tak oczywistego, jak proste zasady poprzez które można osiągnąć jakiś swój cel.
By Bery89.

Zmieniony przez - Bery89 w dniu 2011-01-06 21:25:05

PAIN IS MOMENTARY, GLORY IS FOREVER...
Klik -->
http://www.pajacyk.pl 

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 81 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1557
nie kombinuje, nie szukam wymowek, znam siebie.
jak robiłem postępy w bieganiu i szedłem na ślepo nie zważając na samopoczucie to się kończyło przymusowa przerwą ;)

stąd pytam, czy lepszy plan a czy b?
wolę to niż iść na chama i potem mieć tygodniowe wolne.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 1431 Wiek 29 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 6072
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2350 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 41976
Dobry art

Ale mam pytanie, w artykule Georga w przykładowych treningach są ćwiczenia na biceps, triceps. ( https://www.sfd.pl/[art]_FBW-_Full_Body_Workout_by_georgu-t364504.html )

sog dla Cb

Zmieniony przez - Marcin269 w dniu 2011-01-06 22:29:13
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 9858 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 59190
Tak zgadza sie sa cwiczenia na biceps triceps itd itd...

tutaj nie ma z prostej przyczyny ktora zostala tutaj opisana.

a z tąd sie zaczyna

"Jeśli uważasz że dziesiątki innych ćwiczeń są tutaj niezbędne to niestety....."


Georgu napisal ten art dosyc dawno, wiele sie zmienilo od tamtej pory, 4 lata robia swoje jak by nie bylo, jego art wymagałby uaktualnienia o czym rozmawiałem z nim i nie tylko z nim jakis czas teamu.


Gala, Marcin thx

Zmieniony przez - Bery89 w dniu 2011-01-06 22:36:28

PAIN IS MOMENTARY, GLORY IS FOREVER...
Klik -->
http://www.pajacyk.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 2350 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 41976
Rozumiem

Rozumiem też, że z liczbą powtórzeń jest tak samo?? Bo myślałem, że liczba powtórzeń zależy od celu treningowego (siła, masa, wytrzymałość)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 9858 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 59190
Pseudo plany silowe wygladajce identycznie jak powiedzmy masowe gdzie jest inna ilosc powtórzeń jedynie, nadaja sie tylko po to aby ukazac w jak wielkim bledzie ludzie byli a co niektorzy nadal sa.

PAIN IS MOMENTARY, GLORY IS FOREVER...
Klik -->
http://www.pajacyk.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2367 Napisanych postów 30391 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 269317
widzę,zwolennik sposobu traktora(vel dr squat'a)

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
_Knife_ Moderator
Ekspert
Szacuny 208 Napisanych postów 11365 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 86813
Tylko dla bardziej zaawansowanych miesnie ramion wymagaja dodatkowej stymulacji, bezposredniej. Wykonuje mase cwiczen zlozonych - lapy zaczely mi rosnac dopiero po wlaczeniu dodatkowych cwiczen (uginania siedzacz, stojac; wyciskanie francuskie, wyciskanie wasko itd.) Wykonuje duzo wioslowania I drazka - ramiona rosly nieznacznie.

Największe mity i kłamstwa dotyczące dopingu: https://***********/d0ping
Największe mity medyczne: https://***********/mitologia1 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 69 Napisanych postów 1977 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9455
Pięknie ładnie ale po co tyle filozofować na temat FBW. Jak sama nazwa wskazuje jest to trening całego ciała. A to jak to swoje ciało będziesz trenować zależy tylko i wyłącznie od twojej inwencji twórczej. Możesz zrobić tylko przysiad wyciskanie i martwy i tez będzie FBW. A możesz zrobić nawet 20 ćwiczeń na sesji treningowej na całe ciało i to również będzie FBW.

A co do twojego schematu to ja bym go wzbogacił w celu lepszych efektów.

Trening A

Rwanie warianty
Qad dominant bi lateral
Hip dominant uni latreal
Verticla pushing bi lateral
Vertical pulling uni latreal
Horizontal pushing bi lateral
Horizontal pulling uni latreal
Rotational core

Trening B

Zarzut warianty
Qad dominant unii lateral
Hip dominant bi latreal
Verticla pushing uni lateral
Vertical pulling bi latreal
Horizontal pushing unii lateral
Horizontal pulling bi latreal
Rotational core

I teraz jest cacy

Nekrosadystycznyturbosperminator

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 33 Napisanych postów 9858 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 59190
Freed85

2 zestawy, jest kilka slow o tym - post umieszczony w tym dziale, kierowany GLOWNIE do osob ktore startuja z treningiem.

wiec 2 zestawy - ok w pozniejszym czasie.
wiekszy zestaw cwiczen- ok, w niedalekiej przyszlosci.


kombinacje/zmiany inwencja twórcza jak mówisz - tak zgadza sie ale jakie pojecie moze miec ktos kto przychodzi 1 raz na siłownie, i nie wie co do czego? wiec od czegoś trzeba zacząć, od prymitywnej metody ktora przyniesie oczekiwane efekty bez zbędnego kombinowania urozmaicania treningu.


pzdr
Zmieniony przez - Bery89 w dniu 2011-01-08 09:52:54

PAIN IS MOMENTARY, GLORY IS FOREVER...
Klik -->
http://www.pajacyk.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 23463 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 95213
W przypadku 3ech dni ok.


"1.25kg
2.37,5kg
3.50kg "

Sugerujesz, ze świeżak ma skakać po 12,5kg miedzy seriami?A no i 12-15powt to trochę za dużo, skoro ma "wyrabiać" sobie siłe itd - nie widzę sensu ładowania się w tak wysokie liczby powtorzen.


edit.
aha, to Ty zyjesz
Jak tam? gdzie sie podziewales?

Zmieniony przez - adzik123 w dniu 2011-01-08 17:18:23
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

klatka jakie Cwiczena

Następny temat

Plan dla początkującego

Obnizka