SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Białko (w diecie a zdrowie)

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 13263

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1843
Białko w diecie a zdrowie


Wszystkie komórki organizmu potrzebują aminokwasów i azotu, których źródłem jest spożywane w pokarmach białko. Zapotrzebowaniu ustroju na białko jest bardzo zróżnicowane: zależy od masy ciała, stopnia dojrzałości ustroju, poziomu aktywności i innych czynników. Do problemu, czy dieta jest wystarczającym źródłem białka przykładano nadmierną wagę, co doprowadziło do wyraźnego przecenienia roli ilości dostarczanego białka. Przeciętny Amerykanin spożywa w przybliżeniu dwa razy więcej białka, niż przewiduje to "Zalecana norma żywieniowa" (RDA). Stare "cztery grupy produktów spożywczych" zalecają nadmierne spożycie tego składnika. Dzienny jadłospis sporządzony na podstawie "minimalnego" spożycia, określonego przez stare "cztery grupy", zawiera prawie dwukrotnie wyższą, niż zalecana dla dorosłych kobiet, dawkę dzienną białka i o 50% większą, niż dawka zalecana dla Amerykanów przez RDA. Stare "cztery grupy" nie pozwalają na zmniejszenie spożycia białka do ilości umiarkowanych.

a. Białko a funkcjonowanie nerek
Wysokie spożycie białka może być szkodliwe dla zdrowia. Mięso zawiera bardzo duże ilości białka, nie zawiera zaś węglowodanów ani błonnika. Jeżeli spożycie białka przewyższa zapotrzebowanie ustroju, nadmiar azotu jest wydalany z moczem. Zwiększone spożycie białka zmusza nerki do cięższej pracy. Badania w tej dziedzinie wykazują, że ograniczenie spożycia białka może stanowić ochronę funkcjonowania nerek u ludzi z zaburzonym ich działaniem (El Nahas, 1986). U zdrowych osobników praca nerek jest również mocno uzależniona od poziomu spożycia białka. Umiarkowane spożycie może i u nich spełniać rolę zapobiegawczą.

Antropolodzy zajmujący się problemami żywienia twierdzą, że nerki człowieka nie są w stanie sprostać stałemu, wysokiemu poziomowi spożycia białka. Wcześniej ludzie jadali mięso rzadko, jeżeli w ogóle, więc większe dawki białka spożywali tylko sporadycznie. Przy naszym obecnym codziennym spożyciu dużych ilości białka, nasze nerki zmuszane są do pracy ponad siłę, by móc wydalić z organizmu nadmiar azotu (Brenner, 1982).

b. Białko a wapń
Wysokie spożycie białka w diecie powoduje utratę wapnia przez organizm. Ten skutek zaznacza się wiele bardziej wtedy, gdy białko jest pochodzenia zwierzęcego. Już w 1920 roku naukowcy zaobserwowali, że włączenie do diety mięsa powoduje wzmożone wydalanie wapnia w moczu (Sherman, 1920).

Badania częstości złamania kości udowej - wskaźnik osteoporozy - dowodzą, że w krajach o wysokim spożyciu białka złamanie kości udowej występuje częściej. Zaobserwowano również relację odwrotną (Hegsted, 1986). Nawet w tych krajach, gdzie spożycie wapnia jest niskie, o ile również niskie jest spożycie białka, osteoporoza występuje rzadko. Udowodnione jest, że nadmiar białka jest równie destrukcyjny jak i niedobór wapnia. Białko zwierzęce silniej wpływa na utratę wapnia niż białko roślinne. I tak np., jeśli zastąpi się białko pochodzące z mięsa lub mleka białkiem pochodzącym z soji, mniej wapnia ustrój traci w moczu (Zemel, 1988).

c. Białko a kamica układu moczowego
Wzmożone wydalanie wapnia w moczu zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni w układzie moczowym. Naukowcy brytyjscy ocenili, że dodanie około 5 uncji (ok. 150 gramów) mięsa ryb do diety podnosi ryzyko powstania kamieni w układzie moczowym aż o 250% (Robertson, 1979). Inni badacze zaobserwowali, że białko zwierzęce w diecie podwyższa ryzyko tworzenia się kamieni w układzie moczowym znacznie bardziej, niż białko roślinne. Wegetarianie, którzy zazwyczaj spożywają mniej białka, niż konsumenci mięsa, mają niskie wskaźniki kamicy nerkowej (American Dietetic Association, 1988).

d. Białko a choroby serca
Rodzaj spożywanego białka może wpływać na ryzyko miażdżycy. Wśród pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu, zastąpienie białka zwierzęcego białkiem roślinnym, np. soją, pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu. Ten skutek obserwuje się niezależnie od ilości i rodzaju tłuszczów diecie (Meinertz, 1989; Pesciatini, 1985; Jenkins, 1989).

e. Nowe cztery grupy produktów spożywczych a białko
Zapotrzebowanie na białko można łatwo zaspokoić. Dieta, ustalona na podstawie "Nowych czterech grup pokarmów", zapewnia dostatek tego składnika zachęcając jednocześnie do jego umiarkowanego spożywania. Ten poradnik planowania posiłków jako podstawę bierze pokarmy roślinne, a więc pomaga konsumentowi zmniejszyć ryzyko powstawania wielu problemów związanych ze spożyciem białka zwierzęcego, w tym: utraty wapnia, kamicy nerkowej, zaburzeń czynności nerek i podwyższonego ryzyka chorób serca.

http://www.zb.eco.pl/bzb/25/problemy.htm 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Banan BOSS FORUM Administrator
Ekspert
Szacuny 10018 Napisanych postów 71032 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 938848
Z racji iż stan wiedzy na temat odżywek białkowych i ogólnie białka zmienia się z każdym rokiem, przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy, dotyczące tego makroskładnika pokarmowego:
https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Białko_i_odżywki_białkowe__kompendium_wiedzy-a2393.html

W powyższym poradniku doczytać można wszystkie najistotniejsze informacje na temat białka.
Przede wszystkim definicję czym ono jest: "określa je jako związek organiczny zaliczany do grona biopolimerów, który pełni funkcję budulcową w organizmie człowieka.", przez tak istotne kwestie jak: zapotrzebowanie na białko, ile kalorii ma 1 gram białka, jak działają proteiny.

Następnie przechodzimy do głównych źródeł białka w jedzeniu, z podziałem na białka roślinne i zwierzęce.
Wyjaśnienie jakie posiadamy rodzaje białka w odżywkach dla sportowców, czym różnią się one między sobą i które z nich są najlepsze.

Bardzo istotne kwestie, jak: wpływ na zdrowie, dla kogo i po co, dawkowanie odżywki białkowej, pory stosowania protein w proszku, itd. - odpowiedzi na wszystkie te pytania (oraz masę innych) znajdziecie w naszym kompendium.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 162 Napisanych postów 12853 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 43234
mogłeś jeden post założyć substancje odzywcze

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1843
rozbiłem w ten sposób, aby było bardziej czytelnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 1610 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 20492
Czyli już wiem, że białko szkodzi, tłuszcze jeszcze bardziej. Pozostało rozprawić się jeszcze tylko z węglami i już nic nie będzie można jeść
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 307 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2506
okarze sie ze aby rosnac trzeba mniej jesc

Niepatrz na to co zrobiłes, tylko na to co mozesz zrobic .....

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10874 Napisanych postów 49731 Wiek 27 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 57816
ja tam jestem zdania ze wszystko zaczyna sie w naszej glowie jak sie wkrecimy ze to nie zdrowe to nie zdrowe to tak bedzie i wszystko nam bedzie szkodzic pozytywne myslenie ( ale nie bez przesady)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 169 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1843
Zdrowy jest jedynie umiar (we wszystkim)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 307 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2506
niezdrowo jest zyc bo od tego sie umiera

Niepatrz na to co zrobiłes, tylko na to co mozesz zrobic .....

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Tłuszcz (spożywczy)

Następny temat

Jaka dobra dieta aby stac sie grubszym dla 14-latka

Nutlove-choco