SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie jest wasze zdanie na ten temat tłuszcze nasycone - dobre, czy złe

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4373

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 380 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5371
witam, i jestem ciekawa waszego zdania na temat cholesterolu i tłuszczy nasyconych. Po przeczytaniu artykułów które sie wykluczają sama nie wiem co mam mysleć wiec proszę ekspertów tego forum o wypowiedzenie się i podanie jakiś badań na to czy....
1. tłuszcze nasycone są przyczyna wysokiego cholesterolu?
2. tłuszcze nasycone są szkodliwe?
3. dlaczego stosunek kwasów tłuszczowych nasyconych/jednonienasyconych i wielonienasconych wynosi 1/1/1
mówimy to oczywiście o przypadku kiedy jest zachowany właściwy bilans energetyczny i nie ma żadnej nadwyżki
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
marek.c I.H.S. TEAM
Ekspert
Szacuny 207 Napisanych postów 3300 Wiek 58 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 28036
temat zbyt obszerny na krotką wypowiedz.
co do proporcji 1 1 1 opisalem jak i dlaczego w artykuliku 2 czesciowym pt: czy nnkt mogą szkodzic zdrowiu ? (lub podobny tytul , beda obydwa artykuliki u nas w "progress").
co do cholesterolu to jest on produkowany przez kazda komorke zwiwrzeca na wlasne potrzeby( prod hormonow )
owszem nadmiar cholesterolu w diecie moze byc szkodliwy w przypadkach :
- jesli osoba ma niewlasciwe proporcje ldl/hdl ( hdl nie powinno byc mniej niz 30% og)(co wspomial Mawashi)
- jesli wystepuja czynniki mizadzycogenne jak : stres, nikotyna,alkohol, cukry proste, dziedzictwo genetyczne, sterydy, niedobor B6 przy nadmiernej ilosci spozywanego bialka zwierzecego, kruchosc naczayn krwionosnych, i inn ( art w "progresie" "jak powstaja zmiany miazdzycowe")
- zmiany miazdzycowe powstaja przy zespoleniu kilku czynnikow na raz : stres + tluszcze nasycone w diecie + cukry proste w diecie = zmiany miazdzycowe . w duzym uproszczeniu tak tyo wyglada

ponzad to w badaniach jakich skladnikow odzywczych odczuwanao naiwiekszy niedobor podczs okupacji hitlerowskiej w Polsce , okazalo sie ze najbardziej poszukiwanym prosduktem byl tluszcz zwierzecey, maslo, slonikna, smalec , idt
wbrew pozorom nadmierna ilosc zjadanego tluszczu zwierzecego ( mowa o tluszczu wieprzowym ) wcale nie jest szkodliwa , jesli nie je sie zywnosci przetworzonej. badania nad dlugowiecznoscia ludzi na wsi w naszym kraju (zal od regionu) wykazywaly ze osoby te zywily sie warzywami, kaszami, miesem tlustym wieprzowym, jajami, smalcem i slonina .( podobno nie stronily tez od wysokoprocentowego alkoholu) na pewno osoby te nie jadly przetorzonego smiecia jaki wystepuje w naszych sklepach spozywczych w nadmiarze .
prosze zauwazyc ze wlasnie tluszcz wieprzowy (slonina) jest zrodlem wielu witamin i pewnwj ilosci aminokwasow wlasciwych tylko dla sloniny, poza tym tluszcze wieprzowe sa b . dobrze metabolizowane i wykorzystywane przez org. czlowieka . w przeciwienstwie do np nadmiernej ilosci nnkt , loju wolowego, oleju rzepakowego erukowego, loju baraniego ....
pozdr
mc

IHS TEAM

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
1. na diecie wysoko-weglowodanowej bez wątpienia.
2. jesli dieta opiera sie na tluszczach i mamy potrzebe dostarczania ich w duzych ilosciach to sa mniej szkodliwe niz rzekomo "zdrowe" tluszcze.
3. na to pytanie mysle ze moglby odpowiedziec Pan Marek C. ktorego uwazam za autorytet m.in w sprawach odżywiania.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 380 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5371
dziekuje ze podjąłeś temat
1. tez mi się tak wydawało ze przyjmując duża ilość wegli łącznie z tłuszczami nasyconymi następuje tworzenie się cholesterolu, tylko pytanie ile to duzo? a ile to w sam raz w jednym posiłku.
2. ano własnie więc podział na złe i dobre tłuszcze chyba nie istnije
a dlaczego te dobre sa bardziej szkodliwe....
kurcze nie macie jakiś badań,
, czemu więc tak nas straszą tymi tłuszczami "złymi"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 210 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3817
Nie liczy sie BTW w jednym posiłku tylko udział kaloryczny w ciagu całego dnia tych trzech składnikow odzywczych. Cholesterol w tetnicy powstaje tylko z weglowodanów zjedzonych wraz z tłusczem nasyconym

"Dobre" tłuszcze sie utleniaja, dlatego powinno sie jesc tylko tłuszcze ktore nie maja wolnych wiazań lub maja tylko jedno.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 380 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5371
no własnie chodzi mi o te tłuszcze z weglami, jaka ma byc ilosć tych wegli zeby powstał cholesterol???
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 210 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 3817
Zalezy to od wielu czynników, zbyt powieszchownie chcesz sie tematem zainteresowac. Ja naprzykład dziennie jem w sumie 80-100g wegli ale wiem ze skoro zjadłem tluszczu do syta to weglowodany nie beda zrodłem energi, wtedy cholesterol nie powstanie a i zjesc sie wtedy ich nie da za duzo.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 551 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 54847
czyli posiłek skladajacy sie z karkowki i i warzyw bez ww moze byc?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
focus przeciez warzywa sa zrodlem weglowodanow.
rozwij swoja mysl.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 68 Napisanych postów 6262 Wiek 43 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 25443
tłuszcze nasycone są przyczyna wysokiego cholesterolu?


Z czynników dietetycznych powstawanie cholesterolu nasilają głównie: sacharoza, fruktoza, kwasy tłuszczowe nasycone, nieodpowiedni stosunek kwasów omega 6 do omega 3.
Ilość cholesterolu i nasyconych tłuszczy w tetnicach nie stanowi dla nich samych żadnego problemu. To co sie na nich osadza to wapń, który ulega utwardzeniu i to jest rzeczywistą przyczyną problemów. Natomiast kwasy tłuszczowe zostają rozłożone.

tłuszcze nasycone są szkodliwe?

tluszcze nasycone same w sobie nie są szkodliwe (szkodliwe są tylko izomery trans) natomiast łączenie nasyconych z weglami szczególnie prostymi, albo złożonymi o wysokim IG już tak.

trzeciej wypowiedzi np. marka c lub body line'a sam jestem ciekawy

zdr.

życie jest za krótkie żeby byc małym



http://www.sfd.pl/Rola_tłuszczy_-_art_by_szoho-t185012.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Zanim zaczniemy rozmowę o cholesterolu, to polecam co niektórym zapoznać się z podstawami:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cholesterol

Teraz można rozmawiać o tym, że nie należy się go bać, tylko wiedzieć co zrobić by gospodarka cholesterolem była odpowiednia.
Ponieważ odpowiada za to głównie wątroba i jelita, to przede wzystkim muszą być one w dobrej kondycji.

Dobrą kondycję wątroby zapewnia urozmaicona dieta bogata w błonnik i włókno roślinne, brak chemii spożywczej i nadmiaru alkoholu.
Podobnie jelita.

Dodatkowo nadmiar tłuszczy nasyconych kiedy nie są one podstawowym źródłem energii wzrost LDL - transportera cholesterolu wychodzącego z wątroby. Jeśli jest go zbyt dużo, może to świadczyć o zaburzeniu w przyjmowaniu go w miesniach (zbyt słaba regeneracja spowodowana np. brakiem odpowiedniej ilości snu, słabą dietą w tym posiłkami potreningowymi) lub przyjmowaniu go w nerkach - kłopoty z nerkami, mimo że często niezauważalne, są znowu spowodowane złą dietą, nadmiarem chemii spożywczej, zbyt małą ilością płynów.

Dopiero gdzieś na końcu mamy nadmiar tłuszczu nasyconego co spowoduje, że jego ogólna ilość jest zbyt duża, a przeciążona wątroba sobie nie radzi.

Przy diecie LC tłuszcz jest głównym źródłem energii i może on stanowić większość z puli tłuszczy, jednak osobiście uważam, że najkorzystniejsza jest proporcja 60/40 na korzyść nasyconych.

Dodatkowo duża ilość warzyw w diecie pomaga w gospodarce cholesterolem, między innymi usprawniając pracę jelit i nie tylko.
Temat gospodarki cholesterolem jest bardzo złożony i nie bardzo można to opisać tak w kilku zdaniach.

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 551 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 54847
peponet.
no tak ale warzywa nie maja az tyle wegli co ryz czy kasza.

mam na mysli takie warzywa ktore nie maja duzej ilosci ww.
bo no jesli wezmiemy kukurydze no to z niej sie juz troche uzbiera.

Zmieniony przez - foCuS_15 w dniu 2008-10-01 17:50:22
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan 4dnowy Do Oceny

Następny temat

Moje pytanie

WHEY premium