Mięśnie łydek potrafią być zmorą nawet doświadczonych sportowców. Należą one do tej grupy mięśniowej, która nie zawsze reaguje na wysiłek w taki sposób, jakbyśmy oczekiwali, co sprawia, że nawet po wykonaniu ciężkich, standardowych ćwiczeń, nie chcą rosnąć.

Tym razem, chcemy zaprezentować Wam 4 ciekawe i mniej znane ćwiczenia na mięśnie łydek, które pozwolą urozmaicić Wasz plan treningowy i zaatakować łydki w nieco innej formie.

1. Wspięcia jednonóż z hantlem

https://www.youtube.com/watch?v=HoZdC0HDSj0

Jak zauważyć możecie na filmie, nie są to klasyczne wspięcia, jakie zazwyczaj wykonywane są na stepie z hantlem w dłoni. Ćwiczenie wykonujemy pod kątem w pochyleniu tułowia, gdzie rozpoczynamy ruch z mocnego rozciągnięcia mięśnia trójgłowego łydki.

Stań na szerokości bioder, twarzą w kierunku ściany, w lewej dłoni trzymając hantle. Prawą rękę oprzyj na ścianie na wysokości klatki piersiowej, jednocześnie pochylając ciało do przodu. Tułów i kolana powinny znajdować się w linii prostej. Ugnij prawą nogę w stawie kolanowym i cofnij lewą nogę w tył, umieszczając ją jak najdalej za sobą. Kolejno wykonuj wspięcia na palce, podnosząc piętę maksymalnie w górę I mocno napinając mięśnie łydki.

2. Chód ze wspięciami na palce

https://www.youtube.com/watch?v=H35JVOV-fBg

Kolejne ćwiczenie to spacer farmera w wersji, w której idąc, wykonujemy wspięcia na palce. Co do techniki wykonania samego ćwiczenia, nie ma tutaj znacznej filozofii. Łapiemy hantle w obie ręce, utrzymujemy pozycję sylwetki neutralną, wyprostowaną, i idąc wykonujemy wspięcia na palce. Ważne jest, aby kontrolować każdy ruch, nie opadać mimowolnie piętą na podłoże. Chód powinien być miękki, a wspięcia na palce powinny być wykonane maksymalnie wysoko.

3. Wspięcia jednonóż w klęku

https://www.youtube.com/watch?v=Mz21VD19eMo

Aby poprawić komfort wykonywania ćwiczenia, możesz pod kolano podłożyć matę do ćwiczeń. Opierając się na kolanie, druga nogę wysuwamy do przodu tak, aby w kolanie stworzyć kąt 90 stopni. Połóż hantle na kolanie nogi wykrocznej, przytrzymaj hantle na kolanie i wykonuj wspięcia na palce. Aby podnieść efektywność wykonywanego ćwiczenia, możesz w górnej fazie ruchu przytrzymać napięcie mięśni przez 1-2 sekundy, aż poczujesz mocne palenie mięśni.

4. Wspięcia na palce jednonóż w siadzie z hantlem

https://www.youtube.com/watch?v=v_49uUA_87Y

W odróżnieniu od wspięć klasycznych w pozycji siedzącej, tutaj nogę cofamy nieco w tył. Nie utrzymujemy już kąta 90 stopni w stawie kolanowym. Zadaniem jest zaatakować mięsień nieco inaczej, wykonując ruch w płaszczyźnie, w jakiej łydka na co dzień nie pracuje.

Ćwiczenie skoncentrowane będzie głównie na mięśniu płaszczkowatym łydki, który znajduje się pod mięśniem dwugłowym. Rozbudowanie mięśnia płaszczkowatego ma za zadanie wypchnąć mięśnie znajdujące się na zewnętrznej stronie podudzia i nadać łydce masywniejszego wyglądu.

Źródło:

https://www.t-nation.com

Komentarze (0)