SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jaka wodę wybrać - artykuł

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 10143

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 115 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3382
Znalazłem fajny art. o wodzie. Może się komuś przyda. Pozdrawiam

Bez względu na porę roku i temperaturę powinniśmy każdego dnia wypijać co najmniej dwa litry płynów, w tym półtora litra wody. Jednak większe ilości tego niezbędnego składnika dostarczamy organizmowi najczęściej tylko wtedy, gdy jest bardzo ciepło albo po dużym wysiłku fizycznym, gdy odczuwamy pragnienie. To błąd, ponieważ organizm bardzo łatwo się odwadnia, co niekorzystnie wpływa na zdrowie, a także wygląd
skóry.

Organizm ludzki składa się nawet w 70% z wody, znajduje się ona we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Możemy bez niej przeżyć najwyżej kilka dni, podczas gdy bez jedzenia znacznie dłużej, do kilku tygodni. Woda jest nam niezbędna, ponieważ jest nośnikiem substancji odżywczych, reguluje ciśnienie krwi, procesy trawienne i temperaturę ciała, nie pozwala organizmowi się przegrzać. Nawilża skórę i śluzówki, dzięki czemu skóra jest gładka i stanowi barierę dla drobnoustrojów, spełnia swoją funkcję ochronną. Narządy wewnętrzne także dzięki wodzie działają prawidłowo.

Odwodnienie następuje bardzo szybko i powoduje nie tylko silne
odczucie pragnienia. Pojawia się również zmęczenie, osłabienie, bóle i zawroty głowy, a niedostateczny dopływ krwi do mózgu powoduje problemy z koncentracją, trudności z zapamiętywaniem, spowolnienie reakcji. Do tego dochodzą problemy z trawieniem, krążeniem krwi, a także nerkami.

Wodę należy pić przez cały dzień, nie tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, małymi porcjami, aby nadmiernie nie obciążać żołądka i wspomagać układ krążenia. Nie należy pić jej w trakcie posiłków, ponieważ rozrzedza wtedy soki trawienne i utrudnia trawienie, podczas gdy pita między posiłkami - przyspiesza. Kobiety powinny pić więcej wody niż mężczyźni, zwłaszcza te, które są na dietach odchudzających (nie dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki składników mineralnych w pokarmach, więc mogą je uzupełniać, pijąc wodę mineralną) lub karmią piersią.

W naszym kraju nieprzegotowana woda z kranu nie nadaje się do picia ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia (może zawierać metale ciężkie, pestycydy, toksyny pochodzące z produkcji tworzyw sztucznych) i zawartość chloru. Dlatego coraz częściej sięgamy po dostępne w sklepach butelkowane wody mineralne, chociaż i tak za rzadko, bo większość Europejczyków pije kilkakrotnie więcej wody. Kupując wodę butelkowaną, powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład i na to, czy jest on w ogóle umieszczony na opakowaniu. To istotny sygnał pomagający się upewnić, czy mamy do czynienia z wodą pochodzącą ze sprawdzonego, udokumentowanego źródła.

Ponieważ zbyt wysokie stężenie niektórych składników mineralnych może być szkodliwe dla zdrowia (np. duża zawartość sodu może być przyczyną nadciśnienia), warto wybierać niskozmineralizowane wody mineralne (200-500 mg mikroelementów na litr). Jest to bezpieczne rozwiązanie, jednak w razie zwiększonego wysiłku fizycznego lub wysokich temperatur lepiej pić wody średniozmineralizowane (500-1500 mg/l), bo wraz ze zwiększonym poceniem się tracimy nie tylko wodę, ale też sole mineralne z organizmu. Wysokozmineralizowane wody (powyżej 1500 mg/l) lecznicze lepiej jest pić po konsultacji z lekarzem, ponieważ zbyt duże ilości soli mineralnych mogą również szkodzić, osadzając się w narządach wewnętrznych, głównie wątrobie i nerkach.

Na rynku
dostępne są także wody źródlane i stołowe (także z naturalnych źródeł, ale wzbogacone w składniki mineralne). Naturalne wody źródlane tym się różnią od mineralnych, że pochodzą z płytszych warstw geologicznych, nie dostarczają też organizmowi wystarczająco dużo soli mineralnych, by wpłynąć na stan zdrowia, pozwolić uzupełnić braki tych substancji, świetnie natomiast nadają się do przygotowywania posiłków i napojów.

Jeżeli chcemy dostarczyć organizmowi w większej dawce jakichś konkretnych składników, sprawdzajmy pod kątem ich zawartości skład wody mineralnej podany na etykiecie. Jeśli np. chcemy wzmocnić kości, szukajmy wody z wysoką zawartością wapnia. Fluoru, jeżeli chcemy zapobiegać próchnicy, natomiast gdy mamy problemy z zasypianiem, koncentracją, szukajmy wody zawierającej dużo magnezu.

Wśród osób przywiązujących wagę do zdrowego odżywiania panuje przekonanie, że niegazowana woda jest zdrowsza. Jednak woda gazowana poza konkretnymi przypadkami schorzeń nie może szkodzić ani nie jest mniej wartościowa. Wiele osób ceni ją natomiast za smak i za to, że doskonale orzeźwia, ponadto dwutlenek węgla nie dopuszcza do mnożenia się bakterii - pod tym względem więc woda gazowana jest „zdrowsza". Nie powinny jej natomiast pić osoby cierpiące na nadkwasotę, zaburzenia trawienia (może wywoływać wzdęcia), choroby gardła i strun głosowych. Jednak przede wszystkim, gazowaną czy nie, powinniśmy pić wodę małymi porcjami przez cały dzień.

Źródło: Ewa Parol
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 214 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4304
JA tylko dodam ze kardiologiczne minimum dobowe jesli chodzi o spozycie wody to 30 ml na kg masy ciała. Jak tez ze wieksze spozywanie wody niz minimalna ilosc pomaga w odchudzaniu. Ale z doswiadczenia wiem ze ogrom ludzi nie wypija nawet swojego minimum.

Daleko od bezczynnosci!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 586 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 6605
Arveg
osobiscie spozywam wiecej niz 30ml/kg masy ciala

ale niektorzy nie cwiczacy pija np ok 1l w ciagu dnia.

co wtedy z takimi ludzmi jesli to jest np mniej niz 50% tego twojego minimum ktore podales.

i to spora czesc spoleczenstwa pije ok 1l dziennie (mowie o osobach wylacznie niecwiczacych)

---------------------------
www.subaru-auta.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Arveg a jeśli mógłbyś opisz w szerszym stopniu, w jaki sposób większe spożywanie wody sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 214 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4304
Woda w znaczacy sposob wpływa na przemiane materi juz niedobor 250 ml z minimalnego zapotrzebowania odbija sie na organizmie, srednio 3% zwolnieniem przemiany materi, odziwo te stan utrzymuje sie przez okolo 7 dni.

Daleko od bezczynnosci!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Mógłbym gdzieś o tym poczytać?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 214 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4304
Tego nie wiem, ostatnio miałem to na wykladzie jako ciekawostki, jesli bede w posiadaniu tego materialu na pewno go tutaj zamieszcze.

Daleko od bezczynnosci!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Będę wdzięczny
Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 135 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4292
Nie zapominajcie, że w produktach takich jak kasz/ryż itp też tej wody trochę jest 100 gr kaszy po ugotowaniu waży ok 400 gram, więc już jest 300 ml. 5 posiłków i już jest 1,5 litra.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 214 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4304
ile wazy po ugotowaniu to nie wiem nigdy sie w to nie bawilem a to ze woda jest w pozywieniu to warte przypomnienia dla niektorych
http://www.alergia.org.pl/pacjent/profilaktyka/woda.htm  tutaj maly art dr Zbigniewa Hałata potwierdzajacy to co mowilem o minimalnym spozyciu jak i troche informacji o wodzie. Wiem ze Skalara interesuje co innego ale poki co nie moge znalezc w necie potwierdzenia z wykładu.

Daleko od bezczynnosci!!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 119 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1609
@YABOL

Z tego co mi wiadomo nie nalezy traktowac wody w posilkach i napojach jak tej w 'czystej postaci'. Przykladowo jest roznica miedzy wypiciem szklanki wody a szklanki kawy. Niedawno na biologii mialem Jesli niczego nie przekrecam to skladniki zawarte w tej przykladowej kawie wchlaniaja wode co sprawia ze nie dostarczamy jej tyle organizmowi co po szklance zwyklej mineralki. Jedynie pozornie wlewamy w siebie tyle wody. Poprawcie mnie jak cos. Moze facetka od biologii zle wytlumaczyla
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

ZATŁUSZCZONY BRZUCH

Następny temat

Czy coś takiego jest w ogóle możliwe? + dieta do oceny.

WHEY premium