SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

PRAGNIENIE BYCIA WIELKIM/ilośc potórzeń

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5455

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 809 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31279
Ciekawy artykuł a Animalpaka może ktoś dowie sie czegoś nowego

Słyszę to, gdy wchodzę do siłowni. Słyszę to, gdy wychodzę ze sklepu. Wszędzie gdzie pójdę, słyszę te komentarze. „Jaki ten facet jest szeroki!" lub „Szerszy niż wyższy!". Mając 120kg wagi przy 170cm wzrostu, tylko kiwam głową. To zdarza się przynajmniej raz dziennie. Ale tylko prawdziwy przyszły Animal ma jaja, żeby do mnie podejść i zapytać „Co trzeba zrobić, żeby zbudować taką masę?" To samo pytanie zadawano mi w Klatce. Ten artykuł jest dla was chłopaki. Jeżeli przyszliście na moje seminarium, do Klatki na Arnold Expo, to jesteście już trochę do przodu z materiałem. Ale i tak ten artykuł jest dla każdego, kto ma odpowiednie nastawienie i odpowiedni żołądek, żeby budować masę tak jak ja, jak Zwierzę.

Wszyscy wiemy, że kulturystyka to sport 24/7. Kieruje prawie każdym aspektem naszego życia. Synteza treningu, diety i odpoczynku to całe nasze życie. Wszystkie trzy aspekty, są tak samo ważne, ale tutaj skupimy się na treningu. Jak trenować, kiedy celem jest przyrost wielkiej, twardej, szalonej masy? Dosyć ******lenia. Zaczynamy.

Ile powtórzeń powinienem robić? Z mojego doświadczenia wiem, że mięśnie rosną, gdy przedział powtórzeń waha się od 6 do 12. Jeżeli ciągle pytasz „To w końcu 6 czy 12?" Odpowiem ci, że dopóki ilość powtórzeń waha się w granicach 6-12 dopóty stymulujesz swoje mięśnie do maksymalnego rozrostu. Jeżeli możesz wykonać więcej niż 12 powtórzeń, to znaczy, że ciężar jest zbyt mały, dowal następny talerz. Z drugiej strony, jeżeli nie dajesz rady wykonać 6 powtórzeń, usiądź, pomyśl, zwalcz własne ego, i nałóż ciężar, z którym sobie poradzisz. Dobrze, ale dlaczego od 6 do 12? Zapamiętaj. Ten przedział wywołuje zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Każda ilość powtórzeń z tego przedziału, będzie zmieniała twoje ciało, ale każda w inny sposób.

Generalnie, 5 lub mniej powtórzeń w serii, będzie zwiększało siłę, ale nie masę. Dlatego trójboiści są tak cholernie silni, ale nie mają przy tym tak dużych mięśni jak kulturyści. Więcej niż 12 powtórzeń, zwiększa wytrzymałość mięśniową. Mięśnie mogą pracować dłużej, ale prawie w ogóle nie rosną a siły nie przybywa. Dlatego właśnie przedział między 6 a 12 powtórzeń. Powoduje on przyrost masy i siły, a głównie masy, która jest priorytetem.

Zapewne niektórzy z was, dalej mają wątpliwości. Już wyjaśniam. Zapewne większość z was słyszała, że ciało składa się z włókien szybko i wolnokurczliwych. Włókna wolnokurczliwe, są kontrolowane przez mniejsze neurony i wiązki nerwowe. Te szybko kurczliwe, potrzebują większych neuronów i wiązek, żeby kontrolować wielkie grupy mięśniowe. A więc mamy włókna kontrolowane przez małe wiązki nerwowe, i włókna kontrolowane przez duże wiązki nerwowe. Jako kulturyści, (którym zależy na budowaniu masy) powinniśmy wiedzieć, które z nich ćwiczyć i jak.

Powiem wprost. Trenowanie włókien wolnokurczliwych przy budowaniu masy, to starta czasu. Te włókna, są atakowane, gdy wykonujesz więcej niż 12 powtórzeń, i mogą, co najwyżej zwiększać wytrzymałość twoich mięśni. Budują tarcze obronną przed długotrwałym wysiłkiem, a nam nie o to chodzi. Trening wielo - powtórzeniowy buduje właśnie te włókna i rozwija małe wiązki nerwowe. A to ma się nijak do rozrostu mięśni.

Włókna szybkokurczliwe dzielą się na typy 2a i 2b. Włókna 2a jako pierwsze wchodzą do gry, gdy trenujesz w zakresie 6-12 powtórzeń. Jeżeli odkładasz ciężar czując zmęczenie, ale jeszcze przed chwilowym załamaniem mięśniowym, to znaczy, że uderzyłeś we włókna 2a. To jest dobry trening, ale przed zawodami fittness. Jeżeli będziesz ćwiczył do i poza granicą chwilowego załamania mięśniowego, do gry włącza się włókna 2b.

Atakowanie włókien 2a nie jest stratą czasu, ale nie wydobędzie z ciebie maksymalnego potencjału do wzrostu. W porównaniu do włókien wolnokurczliwych, włókna 2a rekrutują większe wiązki nerwowe i generują większą siłę. Wiesz, dlaczego nie rośniesz? Bo włókna 2a mogą powiększyć swoją objętość maksymalnie o 25%. To powinno dać ci do myślenia.

Powiedzmy, że jak zaczynałeś trenować miałeś 30cm w łapie. Chodzisz na siłownię 4 do 5 razy w tygodniu, przestrzegasz diety i regeneracji. Możesz się spodziewać, że twoje łapy urosną do 37,5cm. Nie znam ani jednego kulturysty, któremu wystarczyłyby 37,5 cm łapy. Dlatego tak ważne są włókna 2b. Mogą one pracować tak, jak włókna wolnokurczliwe, lub jak włókna 2a. To jak trenujesz, określa jak będą się zachowywać.

Włókna 2b to włókna wzrostowe. Musisz je atakować, żeby mieć tą potworną masę. Więc przyjrzyjmy się im, mają największy potencjał do rozrostu. Co prawda możesz rosnąć trenując intensywnie, ale widoczna poprawa pojawi się wtedy, gdy zaczniesz ćwiczyć do upadku mięśniowego. To oznacza, że musisz dobrać taki ciężar, aby seria była maksymalnie trudna, i osiągnąć stan załamania mięśniowego w przedziale od 6 do 12 powtórzeń.

Pamiętaj, że jeżeli nie trenujesz do upadku mięśniowego, większą cześć roboty wykonują włókna 2a. Włókna 2b włączają się do gry pod koniec serii. Kilka ostatnich, wymuszonych powtórzeń atakuje włókna 2b i sprawia, że rośniesz. Włókna 2b mogą zwiększyć swoją objętość do 100%. Jeżeli więc zaczynałeś od 30 cm w łapie, to możesz teoretycznie mieć w tej łapie 60cm. Dla takich wymiarów, jestem gotów ruszyć codziennie dupę do siłowni. A ty?

Więc, gdy ktoś zapyta się ciebie, ile powtórzeń robić w serii, aby rosnąć, odpowiedź powinna być oczywista. Od 6 do 12 powtórzeń maksymalnie rozwinie twoje mięśnie, jeżeli tylko w tym przedziale doprowadzisz się do upadku mięśniowego. Prościej tego wytłumaczyć się nie da. W części drugiej przedstawię kilka stylów treningowych, które atakują włókna 2b. Przyrosty gwarantowane!

Żródło www.animalpak.pl 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 885 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 16409
Witam.
Liczba powtórzeń jest zbyt ogólnym twierdzeniem zeby określić na jego podstawie ilość powtórzeń na mase/siłe/rzeźbe itp.
Po pierwsze.
Nie ilość powtórzeń zależy od stymulacji masy/siły itd. lecz łączny czas trwania serii/pracy danego mieśnia w serii. Wiele badań podkreśla ogólny wzór:
siła 0-20 sek
masa 20-60 sek
wytrzymałość >60 sek

Czyli np. zakładamy 90%CM , robimy 5 powt w ciągu 17 sek. Stymulujemy siłe ( oczywiście mase tez , lekko ale zawsze ) Zakładamy 95%CM i robimy bardzo powololne powtórzenie które trwa 17 sek. - również stymulujemy siłe ( mase tez , lekko ale zawsze )
Oczywiście nie można założyć 50%CM , zrobic 6p w ciagu 15 sek i powiedziec ze sie stymuluje siłe. Ciężar musi być adekwatny do liczby powtórzeń/celu.
Po drugie:
Sa różne rodzaje ruchu. Jeden pełny ruch trwa 2sek ( np. wycisk sztangi na płaskiej ) a inny 4 sek ( np przysiad ). Z tąd bierze sie twierdzenie ze na barki inne partie robić więcej powtórzeń itp.*Poprostu dany ruch trwa dłużej/krócej i należy robić większa/mniejszą liczbe powtórzeń. Patrząc na punky 1 jakże zaczyna sie całość klarowna robić , nieprawdaż?
*-czytaj punkt 3.
Po trzecie:
Dana grupa mieśni jest inaczej zbudowana niż inna. Np. Biceps głównie zbudowany jest z włókien szybkokurczliwych. Przez co dla jego stymulacji lepiej wziąć 8x%CM i zrobić ok. 6p. w ciagu 20-30sek. Natomiast łydka czy przedramie zbudowane są w głównej mierze z włókien wolnokurczliwych , tych o małym potencjale wzrostu. Dla nich lepiej robić robić więcej powtórzeń na mase , np. ruch trwa przez 50-60sek , a nawet więcej.
Ten punkt jest równiez zależny od drugiego , ponieważ ugięcie ramiona z hantlą trwa dłużej niz ugięcie przedramiona ze sztangą , nie prawda?
Przy doborze ilości powtórzeń musimy uwzględnić kilka czynników:
-budowa mięśnia ( czyli z jakich włókien głównie mieśien zbudowany itp. )
-ile trwa ruch w danym ćwiczeniu na dany mięsień
-jaki jest nasz cel
Te wszystkie czynniki należy przeliczyć przez wzór który podałem na samej górze.
I tak wychodzi:
Biceps , prostownik itp. najlepiej się spisuje na ok. 5-8p Biceps jest zbudowany z włókien szybkich głównie , natomiast przy ćwiczeniu na prostownik ( mówie tutaj o MC , pozostałe ćwiczenia można do aerobiku albo rozgrzewki dodać ) ciąg trwa dość długo z cięzarem roboczym. ( chodzi o mase )
Nogi , łydki , barki itp. lepiej się spisują na większej liczbie powtórzeń. ( chodzi o mase )

To tyle. Jeśli coś jest nie ścisłe to wystarczy spojrzeń na wzór i czynniki na które trzeba zwrócić uwage i samemu obliczyć metodą prób i błędów. Odsyłam również do postów Wodyna w których to jest opisane dokładnie ( z nich sie dowiedziałem o tym ).
pozdrawiam

PS. załamanie mięśniowe to syf , lecz są wyjątki.
- załamanie przy dużej liczbie powtórzeń
- załamanie w którejś serii roboczej , czyli np. robimy metode 5x5 i dochodzimy do załamania w 5 serii to w miare ok, lecz jeśli juz w 1 to możemy iść do domu. Ogólnie załamanie na małej liczbie powtórzeń jest tysiąc razy bardziej "złe" dla naszych mieśni niż na dużej.
Zostawianie luzu ma moim zdaniem wiele zalet. Psychiczny ( wiemy że na więcej nas stać , wiemy że w razie czego sobie poradzimy itp. ), mieśniowy ( mamy granice "wypalenia" , przetrenowanie układu nerwowego [ dotyczy w szczególności załamań w pierwszych seriach na dużych ciężarach/małej ilości powtórzeń ])itp.
W tym przypadku również odsyłam do postów Wodyna. O tym również od niego sie dowiedziałem.

( za błędy przepraszam z góry , pisze w pośpiechu;P )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 8191 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31412
dobre, łap soga
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 2566 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 10268
Dla mnie nic nowego, ale przyda się początkującym.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
ej patrz jak mam plan na mase to w nim pisze zeby zostawic 1-2 powturzen w serii kturych mam nierobic ??? a to sie z tym niezgadza wiec mam robic na maxa czy zostawiac ??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6514 Napisanych postów 62307 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777715
Są zwolennicy i przeciwnicy treningu do załamania mięsniowego jednak trening ten wymaga partnera do treningów który asekuruje podczas wykonywania cwiczenia a druga sprawa metoda ta jest przewidziana dla zaawansowanych siłaczy Trenuj z zapasem pozdro

PS Art całkiem ładnie i prosto napisany soga dam

Zmieniony przez - rion10 w dniu 2007-08-08 14:36:32

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 481 Wiek 39 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 9932
fajnie sie czytalo - sog :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 829 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 12115
Hehe.Napisane typowo w stylu animala.Tak po kozacku
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 165 Wiek 37 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 7852
ciekawy art Łap soga

leć wysoko, myśl szeroko....

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 124 Napisanych postów 23463 Wiek 36 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 95225
fajny art...

tylko powiedz mi cos... czytałem na forum że na barki powinno sie robic znacznie wiecej powtorzen (15-25) ? co Ty na to? ;>
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 809 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31279
Zrob tak i tak i zobacz co lepiej na Ciebie działa ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 829 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 12115
Nom.Dokladnie...ja tam nie wiem...na barki cwicze takimi ciezarami ze 6-12 to dla mnie wystarczajaco, ale w sumie nigdy nie probowalem robic wiecej serii mniejszymi ciezarami.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kilka słów Arnolda o treningu

Następny temat

trening czy dobrze??

WHEY premium