SFD - po prostu najlepsze ceny! RABATY DO 90%
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Forum

Wybór celu treningowego

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1067

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 220 dni Na forum 219 dni Przeczytanych tematów 199
Cześć, witam wszystkich.
Od około roku jestem na redukcji (przeplatana z okresami kilkudniowych/tygodniowych przerw od liczenia kcal i generalnie siłowni czy to w okres wakacyjny, czy podczas innych wyjazdów, dlatego trwa to tyle czasu, nie trzymałem deficytu dzień w dzień przez rok).
Zaczynałem z wagą około 89kg, w okolicach 22-25% body fat.
Teraz, na dzień dzisiejszy, waga wykazuje 79,5-80,5kg, udało mi się zrzucić więc około 9-10 kilogramów. Planowo, miałem ciągnąć redukcje do poziomu 11-12% tkanki tłuszczowej, (z obliczeń mi wyszło, że będzie to poziom mniej więcej 78-79kg na wadze), a następnie ruszyć z masą.
Już dziś widzę sporą poprawę w sylwetce tj. bardzo dobra widoczność i waskularyzacja żył na codzień, wyraźna separacja ramion, cienka i napięta skóra na plecach, ramionach, klatce oraz nogach wskazywały by na niższy poziom tłuszczu, jedyne z czym mam ogromny problem, to zrzucenie fatu z brzucha (wiem że tam u wielu mężczyzn schodzi tłuszcz jako ostatni, a ja dodatkowo od zawsze miałem tam "fałdkę" - możliwe że genetycznie, bo nawet gdy byłem nietrenującym, chudziutkim szczypiorkiem, mimo kościstej budowy ciała miałem odłożony tam tłuszcz,, plus przyznaje się - zawsze olewałem trening brzucha, sądząc że same wielostawy wystarczą).

Pomimo, że nie doszedłem jeszcze do wyznaczonego celu (11-12%) to jednak od dłuższego czasu męczy mnie redukcja, i chciałbym prosić was o poradę, czy poziom BF jest już na tyle wystarczający, żeby móc przejść na delikatną nadwyżkę.

Nie odczuwam bardzo głodu, zmęczenia czy coś, a po prostu denerwuje i męczy mnie brak progresu na siłowni, a wręcz spadek wszystkiego - siły, chęci czy motywacji. Wstając rano, czuje się wypłaszczony, jakbym nigdy nie był na siłowni. Nie wiem czy mam na tyle mięśni, żeby był sens kosztem hormonów, mięśni czy psychiki ciągnąć redukcje kolejne tygodnie, by na siłę odsłaniać brzuch czy zbijać dodatkowo wagę o ten 1,2 czy 3% body fat.

Dodam, że nie zależy mi na plażowej sylwetce, czy sześciopaku prosto z amerykańskich filmów, a masę planuję robić delikatną, a nie świńską nadwyżkę, do bezpiecznej granicy dajmy na to 18-19% body fat. Chciałbym po prostu załapać nowego mięsa,poprawić siłę, nabić się, żeby po pierwsze - odpocząć, dać impuls, a po drugie - żeby podczas następnej redukcji bylo co odsłaniać.

Poniżej wstawiam wam zdjęcia, z zieloną gwiazdką sprzed redukcji, a w komentarzu, żeby się nie pomieszały obecne zdjęcia, robione mniej wiecej w okresie tego tygodnia.







Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6449 Napisanych postów 79271 Wiek 41 lat Na forum 23 lat Przeczytanych tematów 774631
Byłeś na ujmenym bilansie energetycznym dość długo, więc potrafi to zmęczyć człowieka, nie tylko pod względem prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale również psychicznie. Dlatego też osobiście bym wszedł na zerowy bilans energetyczny na około dwa tygodnie, a następnie dodał 200-300 kalorii i obserwował reakcję obwodów ciała. Raczej zaleceniami chata gpt bym się nie sugerował i nie budował masy mięśniowej aż tak agresywnie. Około trzy miesiące cyklu treningowego i ponownie redukcja tkanki tłuszczowej.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 220 dni Na forum 219 dni Przeczytanych tematów 199
A tutaj, wklejam obecne zdjęcia


















Zmieniony przez - newgen2000 w dniu 2026-02-09 19:17:19
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 220 dni Na forum 219 dni Przeczytanych tematów 199
.
...
Napisał(a)
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 9374 Napisanych postów 83989 Wiek 50 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 709974
Jak długo jesteś na deficycie kalorycznym i jaką kaloryczność teraz utrzymujesz ?

TRENINGI KATOWICE Sebastian Szmit

Kompleksowe prowadzenie online
https://sebastianszmit.pl/ 

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 220 dni Na forum 219 dni Przeczytanych tematów 199
flex1976
Jak długo jesteś na deficycie kalorycznym i jaką kaloryczność teraz utrzymujesz ?


Jem obecnie 2200 kalorii, zero mam wyliczone na 2700. (Niektórzy mówią że za małe zero, ale raz że odkryłem je na podstawie obserwacji własnego organizmu, a po drugie moja aktywność fizyczna w ciągu tygodnia jest praktycznie zerowa, nie pracuje, poruszam się autem, jedyny wysiłek fizyczny szczególnie w tym okresie to treningi siłowe ok. 4 razy w tyg), więc deficyt 500 kalorii od około miesiąca, wcześniej to było 200/300-400 kalorii deficytu.

Jak długo to ciężko powiedzieć, redukcję w praktyce zaczęłem w okolicach początku 2025 roku (grudzień/styczeń) ale początkowe tygodnie/miesiące raczej jadłem w okolicahc swojego zera błędnie myśląc że to deficyt, niedokładnie liczyłem te kalorię - błędy pierwszej redukcji w życiu- prawdziwe zero i realny deficyt odkryłem i trzymałem jakoś od przełomu marca/kwietnia 2025 roku) tylko tak jak mówię, to może być ważne - nie jest to 300 dni deficytu z rzędu, dużo podróżowałem przez tamten czas, do tego się wkradło życie studenckie, wakacje, więc nie raz czy dwa zdarzyło się pójść na imprezę, zjeśc kebaba czy odpuścić trening.

Na pewno od początkui listopada 2025 skupiłem się na tym i trzywno trzymam michę bez odstępstw, licze kalorię, nie mam wyłamów, ale tak jak mówie - masę zakończyłem dużo wcześniej niż listopad, więc okres na zerze/deficycie jest dłuższy niż od listopada.


Zmieniony przez - newgen2000 w dniu 2026-02-09 19:56:37
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 220 dni Na forum 219 dni Przeczytanych tematów 199
Wiem że to może się wydawać też zabawne, ale zapytałem o to sztucznej inteligencji.
Na podstawie zdjęć, wymiarów, wagi, danych itp. oszacowała mój body fat na poziomie 13-14%. Założyła, szacując i licząc tłuszcz oraz LBM, że wchodząc obecnie na masę do poziomu 18-19%,(więc przybierając ok. 5%bf) mogę zbudować około 3-4kg mięśni (waga całkowita wzrosłaby +8-12kg, więc razem z mięśniami oczywiście tłuszcz, w stosunku mięsni do tłuszczu 1:2) a następnie dopiero redukować do tych 11-12%. (Z lepszą bazą mięśniową).
Czy to ma sens i czy to jest racjonalne, czy to zwykły bullshit AI? Co o tym sądzicie ?
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 220 dni Na forum 219 dni Przeczytanych tematów 199
Tym bardziej, że w przeciągu następnego miesiąca, szykuje mi się kolejny dwutygodniowy wyjazd za granicę, w międzyczasie wypadają moje urodziny, tłusty czwartek, więc ciężko będzie trzymać dietę redukcyjną, deficyt by się pewnie znowu sporo przeciągnął, a motywacji by tylko ubywało.
...
Napisał(a)
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 9374 Napisanych postów 83989 Wiek 50 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 709974
Osobiście zrobiłbym przerwę od redukcji i wszedł na zero kaloryczne .

TRENINGI KATOWICE Sebastian Szmit

Kompleksowe prowadzenie online
https://sebastianszmit.pl/ 

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 220 dni Na forum 219 dni Przeczytanych tematów 199
flex1976
Osobiście zrobiłbym przerwę od redukcji i wszedł na zero kaloryczne .


Właśnie takie rozwiązanie proponowało mi wcześniej parę osób, ale czy to nie będzie odkładanie niechcianego ? Wyjaśniając, chodzi mi o to, że zero kaloryczne tak naprawdę tylko przedłuży okres oczekiwania na upragnioną masę, bo po nim jak rozumiem, miałbym kontynuować redukcję ?

Więc wtedy, wracając na deficyt, pojawi ten sam problem co teraz, tylko po prostu odłożony w czasie - dalej nurtował mnie będzie brak progresu, płaskie wyglądanie, to że regularnie chodzę i trenuję, a "nie rosnę".

Swoją drogą, mógłbyś proszę ocenić mój poziom body fat? Jeśli rzeczywiście jest na poziomie wskazanym przez AI oraz kalkulatory internetowe (mierzone fałdomierzem) czyli 13-14%, to może jednak warto już dopalić do tych chociaż 12, i wtedy zero kaloryczne a następnie masa ?
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 220 dni Na forum 219 dni Przeczytanych tematów 199
newgen2000
flex1976
Osobiście zrobiłbym przerwę od redukcji i wszedł na zero kaloryczne .


Właśnie takie rozwiązanie proponowało mi wcześniej parę osób, ale czy to nie będzie odkładanie niechcianego ? Wyjaśniając, chodzi mi o to, że zero kaloryczne tak naprawdę tylko przedłuży okres oczekiwania na upragnioną masę, bo po nim jak rozumiem, miałbym kontynuować redukcję ?

Więc wtedy, wracając na deficyt, pojawi ten sam problem co teraz, tylko po prostu odłożony w czasie - dalej nurtował mnie będzie brak progresu, płaskie wyglądanie, to że regularnie chodzę i trenuję, a "nie rosnę".

Swoją drogą, mógłbyś proszę ocenić mój poziom body fat? Jeśli rzeczywiście jest na poziomie wskazanym przez AI oraz kalkulatory internetowe (mierzone fałdomierzem) czyli 13-14%, to może jednak warto już dopalić do tych chociaż 10-11-12, i wtedy zero kaloryczne a następnie masa ?
...
Napisał(a)
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 9374 Napisanych postów 83989 Wiek 50 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 709974
.


Zmieniony przez - flex1976 w dniu 2026-02-09 23:59:16

TRENINGI KATOWICE Sebastian Szmit

Kompleksowe prowadzenie online
https://sebastianszmit.pl/ 

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Tłuszcz na podbródku - porady

Następny temat

Ilość białka w diecie

Shoty
Polecane artykuły