Ponownie podejmujemy temat pasa treningowego, jego wad i zalet. Tym razem  nie skupimy się na zasadności jego zastosowania, a omówimy, jak prawidłowo z niego korzystać. Poniżej przedstawiamy 5 wskazówek, które rzucą nieco światła na rolę pasa treningowego i  umiejętnego  korzystania z niego. 

1. Wsparcie dla kręgosłupa (pośrednie)

Tutaj należy rozwiązać kwestie sporne, czy pas faktycznie wspomaga utrzymanie grzbietu w odpowiedniej pozycji czy też nie? Otóż tak, ale pośrednio. Wiele osób myśli, że to właśnie pas utrzymuje stabilną pozycję lędźwi - i są one w błędzie. Pas powoduje, że w jamie brzusznej rośnie ciśnienie, a to z kolei działa w sposób stabilizujący na kręgosłup. Osoby wytrenowane, są wstanie osiągnąć ten sam  efekt również  bez pomocy pasa (manewr Valsalva), dlatego też stabilizacja nie jest jego bezpośrednią funkcją. Osoby mające problem z kręgosłupem, niekoniecznie pozbędą się go, gdy zastosują pas. 

2. Kiedy korzystać z pasa?

Pas treningowy powinien być wykorzystywany jedynie do ciężkich serii. Nie powinniśmy więc zakładać go w trakcie rozgrzewki, a tym bardziej w szatni szykując się na trening. Pisząc serię ciężkie, mamy tutaj na myśli te, które przekraczają minimum 150% masy ciała osoby trenującej, choć i tutaj będzie to dość subiektywna ocena. Pas również nie przyda nam się podczas treningu ramion, czy klatki piersiowej. Zazwyczaj stosowany jest podczas treningu nóg i grzbietu. 

pas treningowy

3. Jak mocno powinien być napięty pas?

Jak zostało wspomniane w tekście, pas treningowy ma za zadanie wytworzyć większe ciśnienie w jamie brzusznej, dlatego też powinien być zapięty tak, aby napinając mięśnie brzucha czuć opór pasa. Nie powinien być on zapięty aż tak mocno, żebyś czuł, że Twoje wnętrzności są mocno ściśnięte, gdyż to z kolei będzie utrudniało ukrwienie. 

4. W jakim miejscu na ciele powinien się znajdować pas?

Jest to dość częste pytanie, które pojawia się na treningach. Odpowiedź jest dość prosta - powinien być zapięty w takim miejscu, aby nie utrudniał wykonywania ruchów. Jednak pisząc bardziej szczegółowo, okolice pępka wydają się być optymalnym miejscem dla większości trenujących osób. Osoby z wysoko osadzonymi talerzami biodrowymi mogą zapinać pas nieco niżej. Górna część pasa nie powinna mieć styczności z dolną linią żeber.

5. Jaki pas wybrać?

Jeżeli mowa o kształcie pasa, celujcie w pas równej szerokości, tzw. trójbojowy. Jest to najlepsza opcja dla osób, które cenią sobie różnorodne zastosowanie pasa bez znacznego ograniczania ruchomości podczas wysiłku. Dobrze, jakby to był pas ze skóry, który jest odporny na odkształcenia, jak i łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Pasy tzw. kulturystyczne, nie są zbyt dobrą opcją dla osób trenujących na poziomie nieco wyższym, niż rekreacyjny. Szersza część lędźwiowa nie będzie przyczyniała się do skuteczniejszej stabilizacji, natomiast wąska część przednia powoduje często dyskomfort podczas użytkowania. 

Komentarze (4)
ryba266

Mój poprzedni trener miał świra na punkcie nie używania pasa. Teraz współpracuje z innym i nie ma już takich fobi. A w szafie kilka lat leży bardzo fajny trójbojowy pas z grubej skóry z wygodną klamrą na klik. Na kolejnym treningu nóg na pewno poleci w ruch do serii roboczych :)

0
TomQ-MAG

tez uzywam w seriach gdzie w martym jest juz grubo 200 na kiju:-)
w przysiadach w mojej opinii pomaga zrobic te 1-2 ruchy wiecej

1
ryba266

Też tak mi się wydaje że trochę pomaga w siadzie. A właśnie stanąłem z progresja w tym ćwiczeniu i może uda się pójść dalej dzięki temu.
Pozdrawiam

0
TomQ-MAG

jest to pewien sposob na przelamanie jak nabardziej:-) opwoiednia praca przeponą potrafi dolozyc sporo sily

1