Śniadanie przedstawiane jest przez wielu dietetyków jako najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zwykło się nawet mówić, że śniadanie należy zjeść, jak król, czyli „na bogato”. Wysokokaloryczne śniadanie ma nam dać energię na wiele godzin i zmniejszyć ryzyko nadmiernego spożycia kalorii w ciągu dnia.

  1. Czy takie przekonanie znajduje pokrycie w badaniach naukowych?
  2. Co mówi nauka?
  3. Jakie były wyniki badania?
  4. Jakie możemy wyciągnąć wnioski?

Czy takie przekonanie znajduje pokrycie w badaniach naukowych?

Naukowcy z Monachium uważają, że lekkie śniadanie będzie dużo lepszym wyborem, jeśli naszym celem jest zrzucenie kilku kilogramów. 

śniadanie

Co mówi nauka?

Naukowcy monitorowali 280 osób otyłych przez 10 dni i 100 osób o prawidłowej masie ciała przez 14 dni. W tym okresie rejestrowali ilość kalorii spożywanych przez badanych oraz ich rozkład w ciągu dnia. Następnie sprawdzili, czy istnieje związek między wielkością spożywanych śniadań a całkowitym spożyciem kalorii w ciągu doby.

Jakie były wyniki badania?

Naukowcy mieli nadzieję, że osoby, które zjadały większe śniadania, spożywają mniej kalorii przez resztę dnia. Tak jednak nie było! Ilość spożytych kalorii podczas śniadania nie miała wpływu na spożycie kalorii podczas innych posiłków. Tak więc okazało się, że wyższe spożycie kalorii na śniadanie nie jest kompensowane mniejszym spożyciem kalorii w późniejszej części dnia.

Takie same wnioski można wyciągnąć zarówno dla osób o prawidłowej masie ciała, jak i dla osób otyłych: im więcej kalorii zostało spożyte na śniadanie, tym więcej kalorii zostało spożyte w ciągu dnia.

Jakie możemy wyciągnąć wnioski?

śniadanie

Wśród osób chcących schudnąć nadal popularne jest powiedzenie "śniadanie zjedz, jak król, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi". Wyniki przedstawionego badania nie zgadzają się jednak z tą popularną radą.

Wyższe spożycie kalorii podczas śniadania jest ściśle związane z większym dziennym spożyciem kalorii zarówno u osób o prawidłowej wadze, jak i u osób otyłych. Z tego powodu niskie/umiarkowane spożycie kalorii na śniadanie może pomóc w zmniejszeniu dziennego spożycia kalorii, a tym samym poprawie dziennego bilansu energetycznego.

Zgodnie z wynikami innych badań, warto zadbać, aby śniadanie było posiłkiem bogatym w pełnowartościowe białko oraz błonnik. Świetnie sprawdzą się jajka w towarzystwie warzyw lub owoców. Tego typu śniadania są najbardziej sycące i sprzyjają redukcji masy ciała.

Zobacz także: Najlepsze śniadanie dla sportowców - według naukowców

Źródło: ttps://www.nutritionj.com/content/10/1/5

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
Anonim

"śniadanie zjedz, jak król, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi"
Wypisz, wymaluj moja teściowa.

0
anubis84

U mnie syte posiłki się najlepeij sprawdzają wtedy nie mam ochoty na podjadanie jak jestem najedzonym, 3-4 konkretne i dziękuje a nie 6-7 posiłków/

1
halibewt

Mam tak samo, cztery posiłki na dzień, żołądek nie jest obciążony, a siła do działania jest i jazda

0