Z roku na rok rośnie wybór wszelkiego rodzaju odżywek białkowych, a wszystko to, by każdy mógł znaleźć odpowiedni wariant dla siebie. Stąd też zrobił się bum na odżywki oparte na białku roślinnym. Ostatnio głośniej się robi o białku grochu. Co sprawia, że jego popularność rośnie? Jakie przynosi korzyści?

O białku z grochu i roślin strączkowych…

Jak można się spodziewać, białko to pochodzi z grochu, czyli rośliny strączkowej. Otrzymywane jest w procesie suszenia mąki grochowej, a następnie ponownego nawadniania. Jest to alternatywa dla innego białka roślinnego pozyskiwanego z ryżu czy soi. Dzięki temu wegetarianie i weganie mają jeszcze większy wybór.

Białko grochu nie jest też modyfikowane genetycznie i może być spożywane przez osoby nie tolerujące glutenu czy laktozy. Białko grochu zyskuje dodatkowe punkty za niski wpływ na środowisko. Uprawa grochu wymaga niewielkiej przestrzeni i naprawdę niedużych zasobów, np. w przeciwieństwie do soi, wymaga dużo mniej wody. Z pewnością białko grochu "przemówi" do osób, które podejmują decyzje przez pryzmat tego jak mogą one wpłynąć na środowisko.

białko roślinne

Vegan Protein a budowa beztłuszczowej masy ciała

Wszelkie suplementy białkowe porównywane są zwykle z białkiem serwatkowym, które jest najczęściej przyjmowane przez osoby ćwiczące. Jednak nie przez wegetarian i wegan. Białka roślinne są alternatywą bogatą w aminokwasy rozgałęzione, w tym leucynę, izoleucynę i walinę. Włączają one syntezę białek i blokują rozpad tkanki mięśniowej podczas intensywnych treningów. Mogą też pomóc w regeneracji mięśni. Porównując białko grochu z białkiem serwatkowym dojdziemy do wniosku, że białko z grochu ma nieco mniejsze ilości aminokwasów i zbliżone jest bardziej do białka soi, ale za to ma znaczącą przewagę, jeśli chodzi o argininę.

Ogólnie rzecz biorąc, białko grochu ma dość zróżnicowany profil aminokwasowy. Jego kolejną zaletą jest lekkostrawność, gdyż nie zawiera laktozy ani glutenu, które mogą powodować wzdęcia, gazy i uczucie pełności u niektórych osób. Białko roślinne nie jest tak szybko wchłanialne, jak serwatka, co też może być zaletą, ponieważ wolniejsze wchłanianie aminokwasów pomaga utrzymać stały poziom białka w organizmie, a to sprzyja budowie tkanki mięśniowej.

A co ze smakiem białka roślinnego?

Producenci robią, co mogą, by uatrakcyjnić smakowitość swoich produktów, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdemu, kto zechce się przestawić na białka roślinne, uda się znaleźć optymalny smak. Fajne jest to, że białko z nadaje przyjemnej, kremowej konsystencji, czy to owsiance czy smoothie. Zawsze warto spróbować, bo skoro popularność tego produktu rośnie, to znaczy, że coś w tym jest.

Kiedy spożywać białka roślinne?

Białka roślinne należy traktować tak samo, jak każdą inną odżywkę białkową. Odżywka białkowa jest świetnym rozwiązaniem, kiedy nie mamy dostępu do mięsa, ryb, jajek czy strączków, a chcemy zapewnić swojemu organizmu wartościowe białko. Uratuje sytuację, gdy jesteśmy w biegu, w podróży, brakuje nam apetytu, a dzięki temu, że jest pochodzenia roślinnego, to także wtedy, gdy stosujemy dietę wegańską i wegetariańską i z różnych powodów musimy unikać laktozy.

Białko grochu i soi często łączy się z białkiem z ryżu. Dlaczego? Okazuje się, że białko ryżowe ma niską zawartość lizyny, podczas gdy białko grochu zawiera go bardzo dużo. Łącząc białko z grochu, ryżu i innych roślin ciekawszy profil aminokwasowy. Dodatek białka ryżu zwiększa też smakowitość i poprawia konsystencję.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz wygody w postaci odżywki białkowej o zrównoważonym profilu aminokwasów, to białko z Vegan Protein będzie świetną opcją. Można powiedzieć, że jest ekologiczne, gdyż uprawa roślin jest łagodna dla naszego środowiska i nie wymaga wielu zasobów. Co prawda smak może być troszkę inny, niż białka serwatki, ale jest to także rodzaj urozmaicenia dla naszych kubków smakowych.

Dla osób, które nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest to na pewno ciekawa opcja. Pamiętać też warto, że białka roślinne są dobrą alternatywą dla osób, które z powodów różnych nietolerancji nie mogą spożywać serwatki. Dzięki temu nie muszą kombinować i nawet w sytuacji, kiedy nie mogą zjeść tradycyjnego posiłku, mają wybór i mogą wypić choćby koktajl, żeby zapewnić sobie odpowiednią dawkę aminokwasów potrzebną dla zdrowia i formy.

Komentarze (2)
szpena

Jak ktoś jest weganem, to fajna opcja takie białko roślinne.

0
anubis84

Dokładnie w takim przypadku trzeba dobrze kombinować i korzystać z różnych źródeł roślinnego białka by aminokwasy się uzupełniały.

0