SFD - po prostu najlepsze ceny! RABATY DO 90%
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Forum

Czas odpoczynku między seriami

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 942

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

Wiek

Waga

Wzrost

Cel treningowy

Staż treningowy na siłowni

Uprawiane inne sporty

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

Dieta

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

Zażywane suplementy

Ostatnio przerabiany plan

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 177 Wiek 27 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 7222
Witam jak to jest z tymi przerwami między seria im ona krutsza tym bardziej zangazujemy mięśnie do wzrostu poprzez ciągła pompę? Czy można liczyć na większe przyrosty masy mięśniowej, ogólny rozrost mięśnia?
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7059 Napisanych postów 63262 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787449

Planując swój trening siłowy poza ćwiczeniami, ilością serii, ilością powtórzeń musimy zaplanować więcej elementów treningu. Najczęściej nie zwracamy uwagi na tempo wykonywania ćwiczeń, a także na czas odpoczynku miedzy seriami.

A to bardzo istotne parametry treningowe bo zarówno tempo jak i czas odpoczynku między seriami potrafią diametralnie zmienić nasz trening.

I ta zmiana treningowa jest bardzo duża, jak ktoś nie do końca wierzy to niech spróbuje wykonać przysiady najpierw w tempie 3010 a później 5010 odczuje różnice, a dodatkowo zmniejszyć czas przerwy między seriami z 2 minut do 30 sekund.

Wówczas zdecydowanie trening jest trudniejszy.

Jeśli chodzi o samo dobranie przerw miedzy seriami to zależy w dużej mierze od naszego celu i możliwości treningowych. Jeśli zależy nam na szybkim i intensywnym treningu to nie będziemy mieć przerw w treningu po 3 minuty tylko powinniśmy dążyć do skrócenia ich.
Ale istotny jest też cel treningowy najczęściej ta przerwa 90-120 sekund są dla większości optymalne, ale jeśli chcemy poprawić siłę to te przerwy w planie powinny być dłuższe ponieważ będzie to dobre choćby dla odnowy ATP.

Warto kontrolować przerwy też z praktycznego punktu widzenia, mamy często zbyt długie przerwy i tracimy po prostu czas i wydłużamy niepotrzebnie nasz trening.

Polecamy również: Krótkie przerwy między seriami = więcej mięśni i siły?




Zmieniony przez - rion10 w dniu 2021-03-16 16:03:12
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
monkey22 Doradca
Ekspert
Szacuny 35463 Napisanych postów 27494 Wiek 45 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 287688
Czas odpoczynku jest uwarunkowany celem treningowym. Hipertrofia 60-120sec. Siła 2-5min lub dłużej ( zależy od objętości )
Wytrzymałość 30-60 sec


Zmieniony przez - monkey22 w dniu 2019-05-17 12:07:13
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7059 Napisanych postów 63262 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787449
Cziczioo
Witam jak to jest z tymi przerwami między seria im ona krutsza tym bardziej zangazujemy mięśnie do wzrostu poprzez ciągła pompę? Czy można liczyć na większe przyrosty masy mięśniowej, ogólny rozrost mięśnia?


Przerwy między poszczególnymi seriami czy ćwiczeniami są jednym z podstawowych parametrów jaki powinno się ustalić podczas treningu. Ja generalnie nie przekraczam 1-1,5minuty uspokajam oddech, zbieram siły i jazda z kolejną serią.
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 177 Wiek 27 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 7222
Masz rację szybkie przerwy najlepiej działają, wtedy człowiek nie zaprzata sobie głowy innymi myślami jest zachowana ciągła koncentracja na wykonywanej pracy
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7059 Napisanych postów 63262 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787449
Oczywiście nie zawsze taka krótka przerwa jest wskazana bo jak targasz spore ciężary czy robisz ataki na niskich zakresach powt to przerwa dłuższa jest wskazana.
...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 177 Wiek 27 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 7222
Znaczy na wzrost siły
...
Napisał(a)
Ekspert
Szacuny 877 Napisanych postów 2102 Wiek 7 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 60792
W treningu i hipertrofii liczy się m.in objętość treningowa i TUT czyli czas pod napięciem - jeżeli przerwy będą krótkie to kolejnej serii nie dasz rady zrobić na odpowiedniej liczbie powtórzeń, sam kiedyś stosowałem przerwy 60 sekundowe i wyglądało to tak że pierwszą serie zrobiłem na 10 powtórzeń a kolejną na 6 - jak zwiększyłem przerwy do 2-3 minut to robię więcej powtórzeń w kolejnych seriach a to przekłada się na większą objętość treningową. Ale pewnie jest to indywidualne, sam przetestuj :)
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7059 Napisanych postów 63262 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787449
To jest po części kwestia wytrenowania. Bo jak stopień wytrenowania jest większy to i przerwy przy pewnym zakresie tut da się utrzymać.
...
Napisał(a)
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 17819 Napisanych postów 133470 Wiek 42 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1467379
Wszystko trzeba zrównoważyć tak byś miał siłę zrobić kolejną serie z zaplanowanym cieżarem i iloscią powtórzeń

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Początkujący
Szacuny 25 Napisanych postów 177 Wiek 27 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 7222
Przetestuję wszystko i sprawdzę w którym czasie mój organizm najlepiej reaguje, trzeba eksperymentować :)
...
Napisał(a)
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 7059 Napisanych postów 63262 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 787449
To jest jeden z tych zmiennych w treningu, o których wielu ludzi zapomina i nie zwraca uwagi, podobnie jak o tempie w ćwiczeniach.
Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady z zakresu treningu, dietetyki i suplementacji? Skorzystaj z porad naszych ekspertów!
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

masowanie czy redukowanie na poczatek?

Następny temat

Trening nóg - nie mogę...

electro
Polecane artykuły