SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nowinki ze Świata!!

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 126656

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Próbka B potwierdziła stosowanie dopingu przez Tysona Gaya

Prób­ka B po­twier­dzi­ła sto­so­wa­nie nie­do­zwo­lo­nych środ­ków przez Ty­so­na Gaya - po­in­for­mo­wa­ła Ame­ry­kań­ska Agen­cja An­ty­do­pin­go­wa (USADA). O po­zy­tyw­nym wy­ni­ku pierw­sze­go testu sprin­ter, który w tym roku był naj­szyb­szy na 100 m, do­wie­dział się 14 lipca.



Gay, wicemistrz olimpijski z Londynu w sztafecie 4x100 m, tuż po tym, gdy dowiedział się o wyniku pierwszego testu zrezygnował ze startu w sierpniowych mistrzostwach świata w Moskwie. Zapowiedział wtedy także, że poleci do Colorado Springs, gdy USADA będzie otwierać próbkę B.

Niespełna 31-letni lekkoatleta, który ma na koncie trzy złote medale mistrzostw globu z 2007 roku (100 m, 200 m i sztafeta 4x100 m), sam ujawnił informację o rezultacie testu. Nie podał, jakie zakazane substancje zostały wykryte w jego organizmie.

- Nie mam przygotowanej historii o sabotażu ani żadnych kłamstw. Nie mogę powiedzieć nic, co sprawiłoby, że cała sytuacja wyglądałaby na pomyłkę albo była winą USADA - powiedział wówczas.

Jak podkreślił, zaufał nieodpowiedniej osobie i dodał, że z pokorą przyjmie każdą karę i będzie szczery w rozmowach z przedstawicielami USADA.

Gay został poddany badaniu 16 maja, nie w czasie zawodów.

Sprinter niedawno doszedł do pełni zdrowia. Wcześniej przez kilkanaście miesięcy nękały go kontuzje mięśni uda oraz pachwiny, miał także problemy z biodrem, które było operowane.

Rezultatem 9,69, który uzyskał podczas mityngu w Szanghaju w 2009 roku, pobił rekord USA i został drugim najszybszym człowiekiem świata. Lepszym od niego wynikiem może pochwalić się tylko Jamajczyk Usain Bolt - 9,58.

W tym roku, 21 czerwca, w Des Moines Gay pokonał 100 m w 9,75, zdobywając tytuł mistrza USA. Ten rezultat otwiera tegoroczne tabele. Także drugi rezultat sezonu - 9,79 - należy do niego. Na trzecie miejsce awansował w piątek Bolt, który w mityngu Diamentowej Ligi w Londynie uzyskał 9,85.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Memoriał Kamili Skolimowskiej w Warszawie

25 sierpnia na stadionie Orła w Warszawie odbędzie się lekkoatletyczny Memoriał Kamili Skolimowskiej.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Aż 29 procent lekkoatletów biorących udział w mistrzostwach świata w Daegu w 2011 roku przyznało się do stosowania rok przed zawodami zakazanych środków wspomagających. Ankieta została przeprowadzona przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) i była anonimowa.

Naukowcy, którzy analizowali wyniki ankiety uważają, że rzeczywista liczba sportowców, która brała doping, jest znacznie wyższa. Wyniki zostały opublikowane przez gazetę "New York Times".

Autor tekstu przypomniał, że takie wyniki nie powinny dziwić. Jako przykład przywołano przypadek Marion Jones, która w trakcie kariery na bieżni była kontrolowana ponad sto razy, ale nigdy nie została złapana. Później przyznała, że niedozwolone środki stosowała przez wiele lat. Dziennikarz postawił zatem pytanie, czy system wypracowany przez WADA ma w ogóle sens.

W anonimowej ankiecie wzięło udział prawie 2000 lekkoatletów, czyli prawie wszyscy, którzy w Daegu wystartowali. W Korei Południowej Polacy zdobyli jeden medal - złoto wywalczył Paweł Wojciechowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) w skoku o tyczce

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Rekord Polski Artura Nogi 13,26 na 110 m przez płotki, zwycięstwo Anity Włodarczyk nad Rosjanką Tatianą Łysenko, powrót na skocznię Sylwestra Bednarka - to ważniejsze wydarzenia Memoriału Kamili Skolimowskiej, integracyjnego mityngu na stadionie Orła w stolicy.

Noga (AZS AWF Kraków), dziewiąty zawodnik niedawnych lekkoatletycznych mistrzostw świata w Moskwie uzyskał czas z dokładnością do tysięcznej części sekundy 13,256. Poprzedni rekord wynosił 13,27 i od mistrzostw globu w Atenach (5 sierpnia 1997) należał do Artura Kohutka (SL WKS Zawisza Bydgoszcz), brązowego medalisty mistrzostw Europy w Monachium w 2002 roku. W ubiegłorocznych ME także brąz zdobył Noga wynikiem... 13,27.

Czy tak nie mogło być w Moskwie? - pytali kibice zawodnika. "Mogło, ale nie było. Nie sprzedałem tego, co miałem w nogach. Ale nie chcę już do tego wracać. Cieszę się, że pierwsza część dystansu w moim wykonaniu była super. Przejście na siedmiokrokowy dobieg do płotków nie jest łatwą sprawą. Jeśli ustabilizuję na poziomie plus-minus 13,40, to z pewnością wyniki będą coraz lepsze" - powiedział Noga.

Jak podkreślił podopieczny Andrzeja Radiuka, ma wielki szacunek dla osiągnięć jego poprzedników. "Panowie, czapki z głów przed Arturem Kohutkiem i Tomkiem Ścigaczewskim, który miał 13,29 w 1999 roku. Teraz jeszcze bardziej doceniam ich klasę sprzed tylu lat. Jestem pełen podziwu dla ich wyników".

Na dłuższe rozmowy nie było czasu, gdyż rekordzista Polski musiał udać się na kontrolę antydopingową. "To nie jest żadne dla mnie zaskoczenie. W tym roku byłem badany podajże pięć razy. Ostatnio w Moskwie, gdzie pobrano mi krew do paszportu biologicznego oraz mocz".

Dariusz Błachnio z Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie powiedział PAP, że wezwania otrzymało jeszcze kilkoro uczestników mityngu. "Laboratorium w Warszawie już po igrzyskach w Atenach w 2004 roku dostało akredytację Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i nasze wyniki badań są uznawane także przez IAAF. Jesteśmy w gronie 35 laboratoriów na świecie mających licencje".

Konkurs rzutu młotem wygrała srebrna medalistka mistrzostw globu Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) rezultatem 75,78. Drugie miejsce zajęła triumfatorka z Moskwy Łysenko - 72,20.

"Moje przypuszczenia sprawdziły się. Czułam, że nie będę w stanie dorównać Anicie, chociaż przypuszczałam, że rzucę trochę dalej. Wydaje mi się jednak, że najważniejsze było to, aby uczcić pamięć Skolimowskiej. Kamila dużo mi pomogła i mam w stosunku do niej dług wdzięczności, dlatego bez zawahania przyjęłam zaproszenie na memoriał" - powiedziała PAP rekordzistka Rosji.

Z kolei w rywalizacji mężczyzn sytuacja była odwrotna - złoty Paweł Fajek (KS Agros Zamość) wynikiem 79,92 zajął drugie miejsce, a srebrny Węgier Krisztian Pars pierwsze - 80,43.

"Z techniką było dziś na bakier. Ale to z powodu zmęczenia. Nie miałem kiedy odpocząć. Lubię pospać dłużej, a tu prawie codziennie budzą mnie o ósmej rano telefony" - wyjaśniał dziennikarzom Fajdek "obniżkę formy".

Piort Małachowski (WKS Śląsk Wrocław), który był drugi w konkursie rzutu dyskiem (67,07) zwrócił uwagę, że jak się kogoś zaprasza, to trzeba go odpowiednio ugościć.

"I ja dziś byłem taki wobec gościa z Niemiec Roberta Hartinga (68,60). Pierwszego września będę w Berlinie. Mam nadzieję, że tam Robert zrewanżuje mi się swoją gościnnością. Obawiałem się przyznam, jak zostanie przyjęty przez widownię na stadionie. Ale i ja, i sam Robert, zostaliśmy mile zaskoczeni bardzo serdecznym powitaniem, jak również kibicowaniem podczas rywalizacji" - zaznaczył mieszkający w Warszawie dwukrotny wicemistrz świata (2009, 2013).

W integracyjnym konkursie skoku wzwyż, który wygrał Amerykanin Dusty Jonas - 2,29, drugie miejsce zajął Sylwester Bednarek (RKS Łódź) - 2,20. Brązowy medalista MŚ Berlin 2009 w czerwcu ubiegłego roku doznał zerwania w 50 procentach ścięgna Achillesa. Był to pierwszy jego start od pechowego skoku w mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej.

Na siódmej pozycji uplasowali się ex aequo Szymon Kiecana (KS Agros Zamość), który niedawno startował w Moskwie oraz mistrz paraolimpijski z Londynu Maciej Lepiato (Start Gorzów Wlkp.) - obaj wynikiem 2,15.

Lepiato nie był jedynym niepełnosprawnym lekkoatletą w integracyjnym mityngu. Startowali także inni medaliści z Londynu, m.in. Tomasz Blatkiewicz, Katarzyna Piekart (oboje Start Gorzów Wlkp), Alicja Fiodorow (Start Radom), Karolina Kucharczyk (MUKS Rawicz).

Hasło tegorocznego memoriału "Sport jest jeden" nawiązuje do nowego charakteru imprezy. Jak wyjaśnił prezes zarządu Fundacji Kamili Skolimowskiej Marcin Rosengarten, ten pomysł odnosi się do wartości wyzwanych przez mistrzynię olimpijską w rzucie młotem z Sydney.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Robert Pudło wspomniał: "Sześć lat temu Skolimowska przyszła do moich pracowników, aby zbierać materiały do pracy doktorskiej. Odwiedzała także miejsca, w których przebywali sportowcy na wózkach".

Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz), drugi na 800 m (1.44,97) za Amerykaninem Nickiem Symmondsem (1.44,79) powiedział: "Jak długo będzie trwała moja kariera, tak długo będę startował w Memoriale Kamili Skolimowskiej".

Skolimowska zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku w czasie zgrupowania lekkoatletów w Portugalii. Miała 27 lat.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Kolejna szybkobiegaczka na dopingu

Dwukrotna mistrzyni Europy w biegu na 100 m ppł z Barcelony (2010) i Helsinek (2012) Turczynka Nevin Yanit została zawieszona na dwa lata za stosowanie niedozwolonych środków.

Pozytywny test badań wyszedł w próbce pobranej w trakcie mityngu halowego w Duesseldorfie w lutym.

Nadal trwa rozpatrywanie sprawy mistrza olimpijskiego w biegu na 1500 m Asliego Cakira Alptekina, który również został oskarżony o branie dopingu.



Yanit odnosiła sukcesy już jako juniorka. Była także młodzieżową mistrzynią Europy (2007). W londyńskich igrzyskach uplasowała się na siódmym miejscu.



Tureccy sportowcy, nie tylko lekkoatleci, w ostatnim czasie są pod specjalnym nadzorem. Wielu z nich zostało wycofanych z mistrzowskich imprez swoich dyscyplin, ponieważ pojawiły się podejrzenia o stosowaniu przez nich zakazanych środków.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Halowa mistrzyni Europy w pchnięciu kulą z Paryża (2011) Rosjanka Anna Awdiejewa została ukarana dwuletnią dyskwalifikacją za stosowanie dopingu - poinformowała w środę jej macierzysta federacja. Kara biegnie od 5 sierpnia.

Kontrola przeprowadzona 30 lipca podczas obozu przygotowawczego w Podolsku, w regionie moskiewskim, wykazała obecność w organizmie lekkoatletki oral turinabolu, zabronionego środka anabolicznego.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Ben Johnson twarzą kampanii antydopingowej

Ka­na­dyj­ski sprin­ter Ben John­son zo­stał twa­rzą kam­pa­nii an­ty­do­pin­go­wej, mimo że to wła­śnie on był bo­ha­te­rem jed­nej z naj­bar­dziej spek­ta­ku­lar­nych afer. Zo­stał po­zba­wio­ny zło­te­go me­da­lu olim­pij­skie­go w Seulu (1988) i re­kor­du świa­ta na 100 m.

51-let­ni John­son teraz w zor­ga­ni­zo­wa­nej przez jedną z firm odzie­żo­wych kam­pa­nii "Pure sport", czyli "Czy­sty sport", ma za­chę­cać ki­bi­ców do pod­pi­sa­nia pe­ty­cji, w któ­rej pro­szą za­wod­ni­ków, ale i świa­to­we wła­dze, o więk­sze za­an­ga­żo­wa­nie w walce z do­pin­giem oraz o pod­wyż­sze­nie wia­ry­god­no­ści spor­tu.

Misja za­koń­czy się 24 wrze­śnia na sta­dio­nie w Seulu, do­kład­nie w dniu, w któ­rym John­son na tym samym obiek­cie zdo­by­wał złoto olim­pij­skie, a póź­niej zo­stał zła­pa­ny na bra­niu nie­do­zwo­lo­nych ste­ry­dów.

Uro­dzo­ny na Ja­maj­ce Ka­na­dyj­czyk gwiaz­dą stał się po mi­strzo­stwach świa­ta w Rzy­mie w 1987 roku, kiedy oka­zał się naj­lep­szy na 100 m i pobił re­kord świa­ta - 9,83. Jego po­pu­lar­ność wów­czas mocno wzro­sła, a jego mie­sięcz­ne przy­cho­dy wzro­sły do ok. 480 tys. do­la­rów. Zo­stał wy­bra­ny spor­tow­cem roku.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Mityng ISTAF w Berlinie: zwycięstwo Anity Włodarczyk, Robert Urbanek trzeci

Wi­ce­mi­strzy­ni świa­ta Anita Wło­dar­czyk rzu­ci­ła mło­tem 77,15 m i wy­gra­ła tra­dy­cyj­ny mi­tyng ISTAF w Ber­li­nie. Druga była mi­strzy­ni olim­pij­ska i globu Ro­sjan­ka Ta­tia­na Ły­sen­ko - 74,89. Trze­ci wśród dys­ko­bo­li był Ro­bert Urba­nek - 64,97.

Po raz piąty z rzędu w mityngu triumfował mistrz olimpijski, świata i Europy w rzucie dyskiem Robert Harting. Mieszkający w Berlinie zawodnik uzyskał znakomity rezultat 69,02. Z dwóch rywalizujących z Niemcem Polaków lepszy okazał się Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki), który był trzeci z wynikiem 64,97. O osiem centymetrów wyprzedził wicemistrza świata Piotra Małachowskiego (WKS Śląsk Wrocław).

Rywalizację kulomiotów zdominował mistrz świata Niemiec David Storl - 20,91, a czwarty był młodzieżowy mistrz Europy Jakub Szyszkowski (WKS Śląsk Wrocław) - 19,38. Na tej samej pozycji na metę 110 m ppł dobiegł Artur Noga (AZS AWF Kraków) - 13,61. Zwyciężył Kubańczyk Dayron Robles - 13,35.

Szósty na 800 m był Adam Kszczot (RKS Łódź) - 1.45,54. Najszybszy okazał się, tak jak w Moskwie, Etiopczyk Mohammed Aman - 1.43,97.

Piąty w skoku w dal był Adrian Strzałkowski (MKS Aleksandrów Łódzki) - 7,74. Najdalej wylądował faworyt gospodarzy Christian Reif - 8,11 (wiatr +2,3 m/s). Piotr Lisek (OSOT Szczecin) skoczył o tyczce 5,30 i został sklasyfikowany na szóstym miejscu.

W biegu na 1500 m na siódmej pozycji rywalizację zakończyła Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście). Półfinalistka mistrzostw globu z Moskwy uzyskała czas 4.11,85. Triumfowała Rosjanka Jekaterina Szarmina - 4.10,47. Dwie ostatnie lokaty zajęli na 3000 m z przeszkodami Mateusz Demczyszak (WKS Śląsk Wrocław) - 8.27,31 i Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) - 8.31,50. Wygrał Kenijczyk Hillary Yego - 8.08,84.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
W Rieti w ostatnim mityngu z cyklu IAAF World Challenge nasi lekkoatleci odnieśli dwa zwycięstwa, Anita Włodarczyk wygrała rzut młotem wynikiem 76.57, a Tomasz Majewski – pchnięcie kulą rezultatem 20.30.

Seria Anity Włodarczyk: 73.04-75.14-75.07-76.57. W ostatniej próbie zawodniczka Skry Warszawa poprawiła rekord mityngu należący do Tatiany Łysienko (75.58). Rosjanka zajęła drugie miejsce w konkursie osiągając odległość 73.90.
W ostatnich dwóch sezonach Łysienko wygrała z Polką jedynie w dwóch najważniejszych imprezach, igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata, w pozostałych dziewięciu pojedynkach triumfowała podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego.

W pchnięciu kulą drugie miejsce za Tomaszem Majewskim (AZS AWF Warszawa) zajął Jamajczyk O'Dayne Richards 20.10.

W rzucie młotem mężczyzn Paweł Fajdek (Agros Zamość) uplasował się na drugiej pozycji z wynikiem 76.29, przed Szymonem Ziółkowskim (AZS OŚ Poznań) – 75.30. Zwyciężył Węgier Krisztian Pars – 79.80.

W rzucie dyskiem wygrała mistrzyni świata Chorwatka Sandra Perkovic 66.12, poprawiając rekord mityngu. Drugie miejsce zajęła Żaneta Glanc (OŚ AZS Poznań) 62.24, pokonując dwie medalistki MŚ z Moskwy, Kubankę Yarelis Barrios 61.98 i Francuzkę Mélinę Robert-Michon 61.62.

Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok) była trzecia w skoku wzwyż z wynikiem 1.93, wyżej skakały Rosjanki, Irina Gordiejewa (1.99) i Anna Cziczerowa (1.96).

Patrycja Wyciszkiewicz (SL Olimpia Poznań) z czasem 52.86 zajęła piątą lokatę w biegu na 400m, triumfowały Jamajki, Stephanie McPherson 50.00 i płotkarka Kaliese Spencer 50.19.

W biegu na 800m Anna Rostkowska (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) była siódma z wynikiem 2:01.34, tuż przed Renatą Pliś (MKL Maraton Świnoujście) 2:01.48, obie uzyskały swe najlepsze wyniki w sezonie. Wygrała reprezentantka RPA Caster Semenya 1:58.92.

W biegu na 1500m świetnie spisał się 23-letni Krzysztof Żebrowski (UOLKA Ostrów Mazowiecka), który czasem 3:35.07 o ponad dwie sekundy poprawił rekord życiowy plasując się na siódmym miejscu. Wygrał Kenijczyk Silas Kiplagat 3:30.13, przed Johanem Cronje (RSA) - medalista MŚ z Moskwy wynikiem 3:31.93 ustanowił rekord kraju.

Czas Żebrowskiego ustępuje tylko rekordowi Polski Artura Ostrowskiego 3:34.45 (13.09.2011 Stuttgart). Podopieczny Andrzeja Wardaszki w ubiegłym roku po raz pierwszy zszedł poniżej granicy 3:40 (3:39.47). W tym sezonie zdobył dwa tytuły mistrza Polski, w biegu przełajowym i na dystansie 1500m.

Inne wyniki mityngu:
100m – 9.99 Walter DiX (USA)
300m – 31.97 Rusheen McDonald (JAM) – najlepszy wynik na świecie, rekord mityngu - bieg dla uczczenia pamięci Pietro Mennei
800m – 1:43.97 Abdulrahman Musaeb Bala (QAT) – rekord kraju
300m K – 8:35.97 Mercy Cherono (KEN)
100m pł – 12.64 Sally Pearson (AUS) – rekord mityngu

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Bułgarka Tezdżan Naimowa została dożywotnio zdyskwalifikowana przez macierzystą federację lekkoatletyczną za doping, którego stosowanie potwierdziło badanie próbki B. 26-letniej lekkoatletce odebrano złoty medal halowych mistrzostw Europy w biegu na 60 m ppł.

Naimowa tytuł wywalczyła w Goeteborgu na początku marca. Kilka dni później bułgarska federacja zawiesiła ją tymczasowo po wykryciu w jej organizmie zabronionego drostanolonu. Po drugim badaniu, które dało taki sam efekt, zdecydowano o dożywotniej dyskwalifikacji i anulowaniu wyniku uzyskanego podczas HME.

Kara obowiązuje ze skutkiem natychmiastowym, choć zaznaczono, że zawodniczka może się jeszcze odwołać do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Bułgarka w latach 2008-2010 była wykluczona ze startów po tym jak przyłapano ją na zamianie próbek moczu w trakcie kontroli poza zawodami.

W 2006 roku Naimowa została mistrzynią świata juniorek w biegach na 100 i 200 metrów.

moderator sprinterek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

stawy

Następny temat

Trening na wzmocnienie

WHEY premium