Rola białka w organizmie
Białko jest podstawowym budulcem wszystkich narządów w naszym organizmie. Odpowiedzialne jest za prawidłowe funkcjonowanie organizmu – odpowiedni wzrost, rozwój i regenerację. Składa się z aminokwasów a te z kolei biorą udział w produkcji ważnych dla zdrowia substancji takich jak hormony, płyny ustrojowe, enzymy i neuroprzekaźniki.
Zapotrzebowanie na białko w diecie uzależnione jest od wielu czynników:
- płci
- wieku
- wzrostu i wagi
- aktywności
- celu treningowego
- metabolizmu
Więcej na temat zapotrzebowania na białko przeczytasz tu:
https://www.sfd.pl/Ile_białka_na_kg_masy_ciała_!_!-t350625.html
Kiedy suplementować?
Czasami zdarzają się sytuacje, że nasze zapotrzebowanie na białko jest tak duże, że ciężko dostarczyć tą ilość z samego pożywienia. Dotyczy to głównie sportowców, choć nie jest to reguła. Problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka miewają też np. wegetarianie.
W takiej sytuacji na ratunek idą odżywki białkowe. Dostępne są w trzech formach – koncentraty, izolaty i hydrolizaty białkowe. Różnią się głównie sposobem produkcji, wchłanialnością i zawartością aminokwasów.
WPC (Whey Protein Concentrate) – ta frakcja białka występuje w odżywkach najczęściej. Jest dość ekonomiczny pod względem cenowym i ma w miarę dobrą wchłanialność i zawartość aminokwasów. Bardzo często jednak preparaty WPC wzbogacone są dodatkowymi składnikami takimi jak l-glutamina, witaminy i minerały, kreatyna itp. Czas wchłaniania białka waha się od 2 do 4 godzin. Ten rodzaj białka sprawdzi się jak uzupełnienie diety w ciągu dnia lub przed treningiem.
WHI (Whey Protein Isolate) – jest to białko bardziej wartościowe niż koncentrat, zawiera więcej aminokwasów i mniej dodatkowych składników. Ma znacznie lepszą wchłanialnością (30-60 min.) zatem poleca się stosowanie go z samego rana oraz/lub okołotreningowo. Z racji lepszej jakości jego cena jest też trochę wyższa.
WPH (Whey Protein Hydrolizate) – jest to białko o doskonałej jakości i dużej zawartości aminokwasów w porównaniu do WPC i WPI. Jest lekkostrawne dlatego też poleca się je osobom z problemami trawiennymi. Jakość tego białka wpływa również na wzrost ceny. Czas wchłaniania to ledwo 20-30 minut i sprawdzi się tak jak izolat – rano oraz okołotreningowo.
To że na opakowaniu preparatów opisane jest dawkowanie np. 1 miarka rano, po treningu i przed snem nie znaczy, że należy w taki sposób korzystać z odżywki. Białko jest uzupełnieniem naszej diety dlatego stosujmy je tam gdzie go brakuje. Np. rano kiedy mamy mało czasu na przyszykowanie śniadania, przed lub po treningu kiedy chcemy spożyć coś lekkiego by nie czuć dyskomfortu w żołądku.
Więcej na temat białka:
https://www.sfd.pl/Białko,_a_ewentualne_skutki_uboczne-t272100.html
https://www.sfd.pl/Białko,_odżywki_bez_treningu__czym_to_grozi_-t251327.html
https://www.sfd.pl/Kiedy_najlepiej_brać_białko__-t393283.html
Zmieniony przez - lubiekaszke w dniu 2016-11-08 16:42:45