Wiele źródeł naukowych porównuje białko konopne pod względem jakości, do białka zawartego w jajach i soi. Jednak niska zawartość lizyny sprawia, że białko konopne nieco odstaje od swoich konkurentów.  Białko konopne jest jednak dobrym rozwiązaniem dla alergików, osób preferujących produkty mało przetworzone, które są dość wrażliwe na dodatki dietetyczne tego typu. 

Czy białko konopne jest lekkostrawne?

Białka zwierzęce są dużo lepiej trawione przez nasz organizm, niż białka pochodzenia roślinnego. Jednak badania dotyczące białek konopnych pokazują, że aż 91-98% białka z mielonych nasion konopi jest strawne (1). Oznacza to, że nasz organizm jest w stanie świetnie wykorzystać białko z nasion konopi, jako źródło aminokwasów. Osoby posiadające problemy z układem pokarmowym boją się odżywek na bazie białka roślinnego z tego względu, że dodatkowo obciążają one układ trawienny. W tym przypadku jednak możemy być spokojni. Naukowcy wskazują, że lekkostrawność białka konopnego zawdzięczamy estedynie i albuminie, które są szybkostrawne przez nasz organizm. Co ciekawe, obróbka cieplna może zmniejszyć strawność białka konopnego aż o 10%, dlatego najlepiej wykorzystać w swojej diecie produkty, które pozyskuje się “na zimno”. Nie należy również odżywki białkowej na bazie konopi poddawać obróbce termicznej. Najlepiej sprawdzi się, jako dodatek w postaci szejka białkowego, który wypijemy w ciągu dnia. Ewentualnie, jako dodatek białka do deserów, które serwowane są na zimno. 

białko konopne w proszku

Biało z konopi to dobre źródło błonnika

Kobiety i mężczyźni powinni spożywać około 25-35 g błonnika na dobę. Ilość ta zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i ma wpływ na wiele aspektów zdrowia, m.in. poprawę poziomu cukru we krwi, wsparcie funkcji jelit i flory bakteryjnej, zmniejszone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Jak pokazują badania, mało która dorosła osoba spełnia założenia ilościowe co do spożywanego błonnika. Po prostu dostarczamy zbyt mało błonnika z diety, która obfituje w produkty przetworzone. Zastosowanie białka konopnego może przyczynić się do poprawy tej sytuacji.

Odżywki konopne będą różnić się pod kątem zawartości białka, co spowodowane będzie różnicą w ich obróbce. Uśredniając, 30 g odżywki zawiera średnio około 7-8 g błonnika. Ilość błonnika będzie różnić się od siebie w zależności od tego, czy białko zostało wykonane z całych nasion czy nasion pozbawionych łusek lub z dodatkiem włókna, jako elementu podnoszącego funkcjonalność odżywki. 

Zawiera nienasycone tłuszcze

Białko konopne produkowane jest z “masy”, która została pozbawiona znacznej ilości tłuszczy. Jednak tego typu zabieg sprawia, że nadal w odżywce posiadamy ich około 10%. Porcja 30 g zawiera około 3 g tłuszczy nienasyconych. Co więcej, kwasy tłuszczowe w białku konopnym zawierają dobrą proporcję kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3 w ilości 3:1. Białka konopne ze względu na wysoką zawartość tłuszczy najlepiej po otwarciu przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, aby nie dochodziło do ich utleniania się. 

Białko konopne obfituje w minerały i przeciwutleniacze

Nasiona konopi są doskonałym źródłem minerałów, takich jak fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, cynk i miedź. Na chwilę obecną nie ma badań, które potwierdzają, w jaki sposób obróbka nasion wpływa na zawartość poszczególnych minerałów. Jednak, gdy kupujemy białko konopne, Warto sprawdzić na etykiecie, czy otrzymana odżywka została stworzona metodą na zimno czy na ciepło. Co ważne, białko konopne zawiera w swoim składzie związki nazywane lignanamidami, wykazujące silne działanie antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze  wykazują działanie ochronne, które ma na celu chronić komórki przed ich uszkodzeniem na skutek aktywności wolnych rodników.  

Dawkowanie

Podobnie, jak odżywki białkowe oparte na WPC (białku serwatkowym), białko konopne stosujemy według braków dietetycznych. Niektóre osoby, ze względu na specyficzny smak konopi, stosują białko konopne, jako dodatek prozdrowotny do owocowych koktajli, podnosząc ich wartość odżywczą. Rekomendowana ilość to około 30 g białka konopnego dziennie. Jako że większość osób nie jest przyzwyczajona do znacznych ilości błonnika w diecie, sugeruje się, aby rozpocząć suplementację od mniejszych ilości odżywki. Zbyt duża ilość protein konopnych przyjęta w jednej porcji może początkowo powodować dyskomfort  układu trawiennego. Nasiona konopne zawierają również niewielką ilość THC w składzie. Jednak bez obaw, gdyż przyjęcie nawet ilości 300 g nasion na dzień nie powoduje wykrycia związku psychoaktywnego we krwi. 

Co warto zapamiętać i jak tę wiedzę wykorzystać?

Białko konopne należy do odżywek białkowych, które noszą miano niskoprzetworzonych.  Jest to alternatywa dla osób uczulonych na białka zwierzęce, która dostarcza kompletu aminokwasów egzogennych. Stanowi więc warte uwagi źródło białka, które obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, związki mineralne, jak i przeciwutleniacze. Co więcej, białko konopne jest doskonałym źródłem błonnika. 

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20977230/

Komentarze (0)