Na ławce rzymskiej można wykonać zginanie i prostowanie stawu biodrowego, co przypomina ruch wykonywany w trakcie martwego ciągu (podnoszenia ciężaru z ziemi do wysokości połowy uda) lub w trakcie skłonu dzień dobry (good morning), czyli potocznym językiem, w trakcie pochylania się ze sztangą na grzbiecie. 

  1. Co warto wiedzieć?
  2. Unoszenie tułowia na ławce rzymskiej, wersja na tył uda i pośladki - zaangażowane mięśnie
  3. Unoszenie tułowia na ławce rzymskiej, wersja na tył uda i pośladki - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

Co warto wiedzieć?

Taka wersja unoszenia tułowia z opadu przede wszystkim angażuje pośladki i prostowniki grzbietu, w drugiej kolejności grupę tylnych mięśni uda (dwugłowy, półścięgnisty, półbłoniasty), które odpowiadają za wyprost stawu biodrowego razem z mięśniem pośladkowym wielkim, najważniejszym prostownikiem stawu biodrowego. Najłatwiej ją rozpoznać po tym, iż kolana nie pracują, a tylko staw biodrowy.

Wariant, który jest opisywany (wersja akcentująca tył uda i pośladki), wymaga zgięcia stawu kolanowego i to jest najważniejsza, dostrzegalna dla każdego różnica pomiędzy ćwiczeniami na ławce rzymskiej. Stąd wynika odwrócenie kolejności mięśni, które wykonują główną pracę. Opisane ćwiczenie ma przede wszystkim uderzać w grupę tylnych mięśni uda, a nie w prostowniki grzbietu.

Grupa tylnych mięśni uda nie tylko uczestniczy w prostowaniu stawu biodrowego, ale przede wszystkim w zgięciu stawu kolanowego. Dlatego unoszenie tułowia na ławce rzymskiej, w trakcie, którego zgina się staw kolanowy, o wiele silniej uderza w mięśnie dwugłowy, półścięgnisty, półbłoniasty, w porównaniu do zwykłego unoszenia tułowia z opadu.

Unoszenie tułowia na ławce rzymskiej, wersja na tył uda i pośladki - zaangażowane mięśnie

  • Grupa tylnych mięśni uda (dwugłowy, półścięgnisty, półbłoniasty)
  • Mięsień pośladkowy wielki
  • Mięsień przywodziciel wielki
  • Mięsień brzuchaty łydki
  • Mięsień smukły
  • Mięsień krawiecki
  • Mięsień podkolanowy
  • Mięśnie prostowniki grzbietu
  • Mięsień prosty brzucha
  • Mięsień skośny brzucha
  • Mięsień piszczelowy przedni

Unoszenie tułowia na ławce rzymskiej, wersja na tył uda i pośladki - prawidłowe wykonanie

unoszenie tułowia na ławce rzymskiej

Zablokuj staw skokowy, a kolana oprzyj o podpórkę. Ręce są proste, staw barkowy jest zgięty, dłonie znajdują się nad głową.

Powoli opuszczaj tułów, aż ciało będzie w jednej linii. Powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz.

Uwagi i sugestie

Istnieje wersja ćwiczenia, którą rozpoczyna się z głębokiego opadu, jest to hybryda tych dwóch odmian. Niemniej tu bardziej chodzi nam o tył uda, mniej o pośladki i prostowniki grzbietu. Ćwiczenie nazywa się żurawiem, co ma nawiązywać do ruchu dźwigu przenoszącego ciężar.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)