Opisane ćwiczenie jest wariantem odwodzenia zgiętej nogi w górę. Zastosowanie wyciągu sprawia, iż ćwiczenie jest bardziej wymagające niż wykonywane np. z gumą oporową, przy wykorzystaniu linek TRX lub innych, niezbyt wymagających przyrządów. 

  1. O czym warto pamiętać?
  2. Wykop w tył nogą w klęku podpartym na ławce z wykorzystaniem wyciągu dolnego - zaangażowane mięśnie
  3. Wykop w tył nogą w klęku podpartym na ławce z wykorzystaniem wyciągu dolnego - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

O czym warto pamiętać?

Wszelkiego rodzaju odwodzenia, przywodzenia, wykopy nie powinny zastępować przysiadów (klasycznych, przednich, bułgarskich, Zerchera), wykroków (przysiadów wykrocznych), zakroków (wariant odwrotnego wykroku), martwego ciągu (rumuńskiego/RDL, klasycznego, sumo), wchodzenia na skrzynię lub stepa, unoszenia bioder w leżeniu (hip thrust) oraz wariantów mostów (bridge).

W pierwszej kolejności należy wykorzystywać ćwiczenia mające największy potencjał hipertroficzny, a kobietom często zależy na jak największym rozwoju mięśni pośladkowych (nie zawsze ma to uzasadnienie, można w ten sposób uzyskać karykaturalną sylwetkę).

Wykop w tył nogą w klęku podpartym na ławce z wykorzystaniem wyciągu dolnego - zaangażowane mięśnie

Wykop w tył nogą w klęku podpartym na ławce z wykorzystaniem wyciągu dolnego - prawidłowe wykonanie

wykop w tył nogą w klęku podpartym

  1. Przyjmij stabilną pozycję na ławce. Plecy są ustawione neutralnie, nie są wygięte w odcinku lędźwiowym ani piersiowym. Na animacji na ławce znajduje się zgięte kolano lewej nogi i dłoń lewej ręki. W okolicy kostki pracującej nogi (w tym przypadku prawej) jest zaczepiony dolny wyciąg.
  2. Prawa dłoń w celu stabilizacji przytrzymuje bramę, w której jest zamontowany wyciąg. Jeśli nie ma takiej możliwości, prawa dłoń może być oparta o ławkę. Napnij mięśnie brzucha i grzbietu. Prawa noga jest lekko ugięta w kolanie i znajduje się na podłożu.
  3. Prostujesz ją w tył, do maksymalnego wyprostu stawu kolanowego, noga w pozycji końcowej powinna tworzyć linię z tułowiem.
  4. Wracasz do pozycji wyjściowej, powtarzając cykl wedle uznania.
  5. Po zakończeniu ćwiczenia zmieniasz położenie na ławce (prawa noga i prawa ręka na ławce, lewa noga pracuje).

Uwagi i sugestie

Ćwiczenie może być sporym wyzwaniem, dlatego należy zacząć od obciążenia pozwalającego wykonać 10-12 powtórzeń.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)