Jeśli lubisz pikantne jedzenie, prawdopodobnie spróbowałeś już nie raz pieprzu cayenne. Z pikantnym jedzeniem jest tak - albo je uwielbiasz albo nienawidzisz - w zależności od Twojej indywidualnej tolerancji tego rodzaju potraw. Jednak, jak wiadomo, to bogate w kapsaicynę warzywo nie tylko wzbogaca smak potraw, ale również przynosi korzyści zdrowotne, a nawet wpływa na utratę tkanki tłuszczowej.

  1. Efekt termogeniczny
  2. Kontrola poziomu cukru we krwi
  3. Detoksykacja
  4. Podsumowanie

Badania pokazują, że pieprz cayenne może pomóc w spalaniu kalorii i ograniczaniu apetytu, szczególnie u osób, które nie są przyzwyczajone do pikantnego smaku.

Efekt termogeniczny

cayenne pieprz

Jak już wspomniałam, pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, która znana jest ze swoich właściwości termogenicznych -"wytwarzających ciepło". Włączenie pieprzu cayenne do diety wpływa na podniesienie temperatury ciała, co z kolei przynosi kilka korzystnych konsekwencji, takich jak: zwiększone tempo metabolizmu, większa zdolność organizmu do trawienia żywności i zwiększona zdolność do spalania zmagazynowanego tłuszczu.

Kapsaicyna jest również znana, jako środek tłumiący apetyt, co oznacza, że spożywanie potraw zawierających pieprz cayenne wpływa na zmniejszone odczuwanie głodu.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Podwyższenie poziomu cukru we krwi jest normalnym zjawiskiem, które ma miejsce po spożyciu posiłku bogatego w węglowodany, zwłaszcza jeśli posiłek ma wysoki ładunek glikemiczny (duża ilość węglowodanów przy jednocześnie małej ilości białka, tłuszczu i błonnika). Nagły wzrost poziomu cukru we krwi może mieć negatywny wpływ na ciało człowieka. Jeśli nasz organizm nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością węglowodanów, jaką mu dostarczamy, możemy odczuwać spadki energii, senność, a nawet przyrost tkanki tłuszczowej itp.

Gdy jesteśmy senni i pozbawieni energii chętnie sięgamy po energetyczne przekąski, które szybko dostarczą nam energii i pozwolą przetrwać dzień. Łatwo w ten sposób wpaść w błędne koło, a to już szybka droga odzyskania nadprogramowych kilogramów, zaprzepaszczenia wypracowanej sylwetki i pogorszenia stanu zdrowia.

pepper Cayenne

Pieprz cayenne może poniekąd temu zapobiec! Gdy planujesz spożyć posiłek bogaty w cukier/ zawierający dużą ilość węglowodanów, dodaj do posiłku/napoju pieprz cayenne. Papryka Cayenne skutecznie zapobiega nagłym wzrostom poziomu cukru we krwi, dzięki czemu po posiłku czujesz się bardziej syty, a stan ten utrzymuje się przed dłuższy czas.

Polecamy również: Jak skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi?

Detoksykacja

Detoksykacja odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o utratę tkanki tłuszczowej. Pieprz cayenne działa jako naturalny środek oczyszczający, pomaga ciału skuteczniej pozbywać się nagromadzonych toksyn. Sprawniej działający, naturalny system detoksykacji organizmu, to lepiej działający metabolizm, zdrowsze ciało i łatwiejsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie

Dodawaj do swoich dań pieprz cayenne, nie tylko nadasz im bardziej wyrazistego smaku, ale również zadbasz o swoje zdrowie i ułatwisz ciału spalanie tkanki tłuszczowej.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
bogies

Obecnie stosuje piperyne, potliwość na treningach x 2, dobrze grzeje.

2
anubis84

Też posiadam, fajnie grzeje na treningu.

0
19Cayenne91

Lubię, stosuje ))

1