Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że społeczeństwo dzieli się na tych, którzy uwielbiają ostry smak i na tych, którzy preferują wyłącznie łagodne potrawy. Jeżeli lubisz ostre przyprawy, być może mam dla Ciebie dobrą wiadomość!

Kapsaicyna co to jest?

Jeżeli kiedykolwiek jadłaś papryczkę chili lub jakąkolwiek inną ostrą paprykę, z pewnością zapamiętałeś charakterystyczne pieczenie, występująca po ich spożyciu. Aż 90% tej “ostrości” papryka zawdzięcza związkowi nazywanemu kapsaicyną. Różne części papryki zawierają różną ilość kapsaicyny, jednak jej największe stężenie znajduje się w wewnętrznej ścianie owocu, do której przyczepione są nasiona. 

kapsaicyna

Wchłanianie kapsaicyny

Kapsaicyna, po spożyciu, jest bardzo szybko wchłaniana przez różne tkanki. Dla przykładu już po godzinie stwierdza się najwyższą koncentrację kapsaicyny w jelitach, po trzech godzinach w wątrobie, a po sześciu w nerkach.  Jest bardzo dobrze przyswajana przez nasz organizm. Stopień wchłaniania waha się między 50 a 90%. Już po 10. minutach od spożycia pojawia się ona we krwi, a po 47 minutach osiąga swój szczyt. 

Te informacje są o tyle ważne, gdyż mogą zostać uwzględnione w przypadku celowego suplementowania kapsaicyny np. w celu poprawy wysiłku sportowca. O czym właśnie traktuje badanie, na które chcę powołać się w tym artykule.

Kapsaicyna wspiera wysiłek sportowca? 

Międzynarodowy zespół badaczy postanowił wykonać przegląd dostępnej literatury naukowej po to, aby dać nam odpowiedź, czy kapsaicyna może wykazywać działanie ergogeniczne i przez to, wspierać wysiłek sportowca.

Przygotowując metaanalizę, zespół ten uwzględniła aż 22 badania. Jednak co trzeba podkreślić, 14 z nich było wykonywanych na zwierzętach. Co pozostawia nas z aż 8. badaniami wykonywanymi na ludziach. Spójrzmy na to, jak suplementacja kapsaicyna może pomagać sportowcom.

Spożycie 12 mg kapsaicyny na 45 minut przed wysiłkiem poprawiało wydajność w biegu na 1500 m i zmniejszało odczucie trudności treningu. Taka sama dawka i taki sam czas między spożyciem a rozpoczęciem wysiłku - zwiększenie czasu do wyczerpania - 13% poprawa wydajności.

Kolejne badanie - taka sama dawka i też 45 min do rozpoczęcia testu - pojawia nam się już wzorzec - poprawa wydajności w biegu na 400 i 3000 m.

Sporty siłowe

Ponownie 12 mg kapsaicyny, a po 45 minutach krótki trening siłowy. Stwierdzono zwiększoną ilość wykonywanych powtórzeń, większą objętość treningową i zmniejszenie stopnia odczuwania trudności wysiłku. 

Znacznie mniejsza dawka kapsaicyny 1,2 mg i inna forma podania - guma do żucia. Skutek? Zwiększony szczytowy moment obrotowy prostowników kolana. 

Kapsaicyna a odchudzanie?

Są ku temu mocne przesłanki!

Jednym bowiem z postulowanych mechanizmów wspomagania pracy sportowca, po spożyciu kapsaicyny, jest zwiększone tempo utleniania/spalania kwasów tłuszczowych, a co za tym idzie oszczędzanie zapasów glikogenu, który może zostać “lepiej” wykorzystany podczas wysiłku fizycznego. 

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33383571/ 

de Moura E Silva VEL, Cholewa JM, Billaut F, Jäger R, de Freitas MC, Lira FS, Rossi FE. Capsaicinoid and Capsinoids as an Ergogenic Aid: A Systematic Review and the Potential Mechanisms Involved. Int J Sports Physiol Perform. 2021 Jan 12:1-10. doi: 10.1123/ijspp.2020-0677. Epub ahead of print. PMID: 33383571.

Komentarze (0)