Przyprawy często goszczą w naszej "suplementacji" jako naturalny środek wspomagający zdrowie, kondycję oraz nastrój. Nie każdy natomiast wie, że niektóre z nich mogą mieć nieco odmienne działanie w połączeniu ze sobą. Warto zatem zgłębić temat i zobaczyć jakie korzyści mogą nam przynieść kombinacje różnych przypraw.

Połączenie czarnego pieprzu i kurkumy

Obie przyprawy są nam dość znane - kurkuma charakteryzuje się pomarańczowym, intensywnym kolorem, zapachem oraz smakiem. Dodaje się ją do indyjskich potraw, ale używana jest także jako zioło lecznicze. Kurkuma należy do tej samej rodziny co imbir, który również charakteryzuje się intensywnymi walorami smakowymi i zapachowymi. Jest wykorzystywana do barwienia żywności, a dodatkowo pełni rolę suplementu. Związki zawarte w kurkumie, które mają tak silne właściwości to kurkuminoidy.

Kurkumina, aktywny składnik kurkumy, ma działanie antyoksydacyjne oraz może neutralizować wolne rodniki, ze względu na swój specyficzny skład chemiczny. Warto wspomnieć, że kurkumina może poprawiać metabolizm, odtruwać całe ciało, łagodzić bóle, a nawet wspomagać walkę z rakiem. Kurkumina zmniejsza wzrost naczyń krwionośnych w nowotworach i zasadniczo może pomagać w zabijaniu komórek rakowych. Okazuje się, że te wszystkie właściwości tej przyprawy można spotęgować dzięki połączeniu z czarnym pieprzem.

Czarny pieprz również jest znany i stosowany w gastronomii od wieków. W ostatnich latach skupiono się szczególnie na jego wierzchniej warstwie, czyli na piperynie. Okazuje się, że to właśnie ona odpowiada w dużej mierze za właściwości lecznicze i odchudzające pieprzu.

Dodatkowo nadaje tej przyprawie ostry smak i zapach. Jest silnym inhibitorem metabolizmu leków i suplementów. Dzięki hamowaniu niektórych enzymów trawiennych sprawia, że możliwości wchłaniania jej przez organizm stają się większe.

Na czym polega cud połączenia pieprzu czarnego i kurkumy?

Przeprowadzono wiele badań na ten temat i okazuje się, że piperyna może zwiększyć wchłanianie kurkumy nawet o 2000%. To oczywiście nie jest jedyny sposób na poprawę jej wchłaniania. Można ją jeść w postaci świeżego lub suszonego korzenia w połączeniu z tłuszczem - on też podwyższa jej wchłanianie. Natomiast najlepsze rezultaty, niezależnie od tego jaki specyfik połączymy z kurkumą, daje piperyna.

Jakie jeszcze właściwości ma połączenie pieprzu czarnego i kurkumy?

  • zmniejsza poziom cholesterolu
  • zwiększa metabolizm
  • zwalcza ból i stany zapalne
  • wspomaga walkę z otyłością i cukrzycą
  • leczy wrzody trawienne
  • wpływa pozytywnie na zaburzenia pamięci u osób z chorobą Alzheimera

Wszystko co należy zrobić, to zacząć dodawać do swoich potraw zarówno pieprzu jak i kurkumy. Nie zaszkodzi, kiedy dodamy sobie szczyptę tych przypraw do ciepłej wody na herbatę. To niewielki wysiłek, który każdemu z nas może przynieść wiele korzyści!

Komentarze (4)
Arthass

Zwiększa przyswajalność ponieważ piperyna jest inhibitorem glukuronidacji - podstawowego mechanizmu "detoksyfikacyjnego" (służącego do wydalania ksenobiotyków) wątroby. Upośledzenie tego procesu grozi nawet uszkodzeniem wątroby, jeśli w momencie obecności piperyny do organizmu dostaną się realnie szkodliwe ksenobiotyki.
Jeśli np. spożywamy posiłek typu stir-fry z dodatkiem kurkuminy i pieprzu, zwiększamy również biodostępność produktów ubocznych - toksyn - reakcji Maillarda jak akrylamid, WWA, produkty oksydacji termicznej, izomeryzacji położeniowej i geometrycznej itd. Mówi się, że ludzie z problemami wątrobowymi nie powinni spożywać pieprzu, bo szkodzi na ten narząd. Nie jest to do końca prawda - pieprz nie szkodzi bezpośrednio, szkodzi poprzez upośledzenie naturalnego systemu obronnego wątroby.

Jest to zatem metoda niczym rosyjska ruletka i na dłuższą metę grozi uszkodzeniem wątroby. Zalecam jednak suplementy z kurkuminą wykorzystujące sprawdzone metody: BCM-95 (nie mylić ze standaryzacją kurkuminy na 95%), meriva, longvida.

1
Szczypior.trenuje

Różne badania czytałem i wyniki czasem skrajnie różne. Osobiście na stawy stosuje wit c,msm,o3,kurkuma-pieprz,nie unikam też żelatyny i czuje zdecydowana poprawę. Trwało to kilka miesięcy ale efekt jest pozytywny a działanie tych substancji nie ogranicza się do stawów wiec nawet gdyby było inaczej ibtak warto suplementowac

1
Anonim

Kurkuma ma jeszcze jedną zaletę, stymuluje neurogenezę w hipokampie. Jest tylko problem taki, że nie tak łatwo jest z przekroczeniem bariery krew-mózg, choć np. w takich narządach okołokomorowych jest "bardziej dziurawa".

1
AlicjaK62

Kurkuma faktycznie ma coraz lepsza prasę jako środek przeciwzapalny (choć spotyka się też opinie że to placebo). Można ją znaleźć w porządnych naturalnych suplementach na bóle stawów, w towarzystwie kolagenu, kwasu hialuronoweogo, chondroityny, np we włoskim kolagenie No dol.

0