Substancje o działaniu ergogenicznym spożywać można zarówno przed, jak i po treningu, jednak przy wyjątkowo wysokim obciążeniu treningowym i podczas ćwiczeń w trudnych warunkach, często sięga się również po suplementację śródtreningową. Preparaty z kategorii intra-workout pomagają utrzymać intensywność treningu na całej przestrzeni czasowej jego trwania, a także pośrednio zachować bezpieczeństwo. Co zawiera najnowszy i wyjątkowo innowacyjny produkt z tej kategorii, czyli EL CHAPO Formula Intra Workout?

Węglowodany w trakcie treningu

Niezwykle ważnym elementem śródtreningowego zasilania mięśni są węglowodany. Mają one na celu bieżące uzupełnianie wewnątrzmięśniowego glikogenu, czyli naturalnych zapasów węglowodanów w mięśniach. Glikogen przechowywany jest po to, aby w warunkach zwiększonego zapotrzebowania, jak np. podczas długiego i męczącego treningu (zarówno siłowego, jak i wytrzymałościowego), dostarczyć do tkanek glukozę.

Napoje zawierające węglowodany, szczególnie pod postacią kompleksu o wydłużonej kinetyce wchłaniania w przewodzie pokarmowym, mogą opóźniać zmęczenie i poprawiać wyniki w podejmowanych aktywnościach. Tradycyjnie w napojach sportowych wykorzystuje się skrobię i / lub glukozę, jednak w preparatach nowszych spotkać można również związki wydłużające wchłanianie i zwiększające dostępność węglowodanów dla organizmu, np. pektyn czy ekstraktu z alg oraz izomaltulozy.

Elektrolity w trakcie treningu

el chapo w trakcie treningu

Poziom nawodnienia tkanek ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla sportowców wytrzymałościowych oraz osób wykonujących długie jednostki treningowe siłowe czy trenujących w warunkach wysokiej temperatury powietrza. W przypadkach skrajnych odwodnienie i brak elektrolitów nie tylko prowadzą do zmęczenia i osłabienia, ale mogą wręcz zagrozić życiu. Kiedy treningi są dłuższe i / lub odbywają się w upale, można utracić spore ilości elektrolitów (np. sodu, chloru czy magnezu), których nie jest w stanie w szybkim tempie zregenerować zwykła woda źródlana, czy średniozmineralizowana.

Poza samymi elektrolitami duże znaczenie dla nawodnienia tkanek mają ponadto omówione wcześniej węglowodany. Mieszanką elektrolitów z węglowodanami, która dostępna jest w „asortymencie” naturalnych produktów, jest np. woda kokosowa. Szybkim źródłem sodu, który intensywnie pobierany jest przez mięśnie podczas pracy, jest natomiast coraz częściej sól himalajska.

Aminokwasy w trakcie treningu

Aminokwasami, które szczególne znaczenie mogą mieć dla osób aktywnych fizycznie, są aminokwasy niezbędne (EAA; essential amino acids). Stymulują one budowanie białek i peptydów w organizmie i przyczyniają się do inicjacji regeneracji już w trakcie intensywnej eksploatacji mięśni.

Dzięki temu ograniczyć mogą bolesność oraz przyspieszyć adaptację do wysiłku. Ponadto mieszankę aminokwasów niezbędnych często wzbogaca się aminokwasami o rozgałęzionych łańcuchach bocznych (BCAA; branched chain amino acids), które szczególne znaczenie mają dla przemian biochemicznych leżących u podstaw syntezy białek mięśniowych. BCAA dodatkowo mogą w pośredni sposób ograniczać zmęczenie, co zachodzi poprzez hamowanie dostawania się do mózgu tryptofanu uczestniczącego w wytwarzaniu serotoniny, która z kolei sprzyja odpoczynkowi.

Ergogeniki w trakcie treningu

Substancjami ergogenicznymi o najlepiej udokumentowanym działaniu poprawiającym wydolność są m.in. kreatyna, beta-alanina oraz azotany. Hamują zmęczenie poprzez różne mechanizmy, dzięki czemu umożliwiają dłuższą pracę mięśniom w trakcie przedłużającej się aktywności. Kreatyna bezpośrednio przekłada się na ilość dostępnych jednostek energetycznych, beta-alanina pośrednio usprawnia hamowanie zakwaszenia w trakcie pracy mięśni, natomiast azotany usprawniają dostarczanie tlenu do tkanek w warunkach intensywnego wysiłku.

Jakub Wiącek - Neurobiolog i Dietetyk

Komentarze (8)
_Maro

Smak: bardzo słaby
Rozpuszczalność: tragiczna
:(

0
gokuson

Smak kwestia gustu. Zachęcamy do spróbowania ulepszonej wersji: https://sklep.sfd.pl/LOCO-p66600499.html 

2
Łukasz R

Pytanko
Czy ELCHAPO Intra Workout po rozcieńczeniu z wodą powinno mieć konsystencję rzadszego kiślu?
Rozrabiam tak jak na opakowaniu 50g(2 miarki) na 300ml wody

0
Łukasz R

I czy można to bardziej rozcieńczyć np.50g/500ml wody

0
Banan

w takiej małej ilości wody - może mieć taką konsystencję, dlaczego tak mało wody pijesz podczas treningu?
ja rozpsuzczam porcje - 2 miarki w niecałym 1,5 l wody, otwieram nową butlę wody mineralnej, biore 2-3 łyki ,dosypuje chapo i mieszam, woda kokosowa powoduje, ze czuc jakby 'drobinki' czegos, co pływa, to normalne, jednak w 300ml na bank będzie to za mało płynu , rozpusc to minimum w 1l i tez tyle pij podczas wysilku, bo 300ml to chyba na rozgrzewke

0
Łukasz R

Oprócz tego piłem jeszcze samą wodę.
W pytaniu chodziło mi właśnie o to czy można to rozrabiać w większej ilości wody. (czy nie straci swoich właściwości).
Dzięki za odpowiedź

0
Banan

nie straci wlasciwosci, optymalnie mieszaj w okolo 1-1,5 l wody

0
Łukasz R

Ok. Dzięki za podpowiedź

0