Budowanie masy mięśniowej jest procesem złożonym. Gdy naszym celem jest zdobycie atletycznej, umięśnionej sylwetki, musimy wykorzystać odpowiedni plan treningowy, który będzie stymulował wzrost mięśni. Jednak nie tylko sam trening pomoże zbudować nam muskulaturę. Ważnym aspektem jest odpowiednia dieta, która będzie posiadała dodatni bilans kaloryczny, co zaspokoi nasze energetyczne potrzeby i dostarczy odpowiedniej ilości składników budulcowych.

Wydawać by się mogło, że to wszystko pozwoli nam na osiągnięcie optymalnego efektu. Jednak, jak to w życiu bywa, nie wszystko jest proste. Aby nasz organizm pozytywnie reagował na wprowadzane zmiany, a efekty były widoczne stosunkowo szybko, konieczne jest jeszcze zaplanowanie ukierunkowanej na cel suplementacji.

Jakie składniki powinna zawierać nasza suplementacja "na masę"?

zestaw na masę

Przyglądając się ofercie rynkowej, bez problemu traficie na odpowiednie działy sklepu internetowego, które przybliżą Wam produkty, jakie stosuje się podczas budowy masy mięśniowej.

Do składników, które najczęściej znajdziemy w suplementacji, zaliczamy:

Kreatynę, należy ona do najsilniejszych składników, które wykazują działanie anaboliczne. Poprzez nasilone gromadzenie substratów energetycznych, jak fosforan kreatyny, glikogen, a także wodę, kreatyna wspomaga bezpośrednio wzrost mięśni. Już po 2-3 tygodniach od zastosowania zauważyć możemy, że mięśnie robią się pełniejsze i silniejsze. W lustrze zaobserwować możemy, jak sylwetka zaczyna się zmieniać, a mięśnie robią się silniejsze,

Beta-alaninę, wykorzystanie beta-alaniny w celu budowy masy mięśniowej posiada znaczenie głównie treningowe. Pozwala ona na zrobienie mocniejszego treningu, co przełoży się na skuteczniejsze stymulowanie mięśni do wzrostu. W suplementacji masowej wykorzystuje się beta-alaninę wraz z kreatyną, gdyż oba środki wykazują dużo silniejsze działanie, gdy stosowane są łącznie.

Aminokwasy, działanie aminokwasów niesie za sobą nieocenione wsparcie okołotreningowe. Nic tak nie wspiera naszych mięśni w tym okresie, jak właśnie porcja czystych aminokwasów, które wędrują prosto do krwiobiegu. Podczas treningu, krążące aminokwasy nie tylko będą wykazywały działanie budulcowe i odżywcze, ale i będą chroniły je przed działaniami niekorzystnymi, jak katabolizm.

Odżywki białkowe, stosowanie odżywek białkowych posiada znaczenie typowo odżywcze. Nasz organizm podczas okresu budowy masy mięśniowej wymaga większej ilości białek w diecie. Suplement białkowy jest tym produktem, który ułatwia nam trzymanie diety. Jego zastosowanie po treningu siłowym, przyspiesza procesy regeneracyjne i nastawia metabolizm w kierunku budowania mięśni.

Stacki kreatynowe są tymi produktami, które preferują bardziej doświadczeni zawodnicy. Nie tylko posiadają kreatynę i wcześniej opisywaną beta-alaninę, ale również szereg związków stymulujących anabolizm. Co więcej, dość często są to suplementy wykazujące działanie pobudzające układ nerwowy, co przekłada się na wyniki treningowe w sposób doraźny.

Gainery to typowe produkty kojarzone z masą. Ich zastosowanie jest bezwzględnie ukierunkowane na jeden cel, a jest nim dostarczenie kalorii. Gainer jest kołem ratunkowym dla wszystkich tych osób, które mają problem z przytyciem i pozwalają na budowanie mięśni. Bez wątpienia ektomorficy są tymi osobnikami, którzy najczęściej będą posiadali gainera w swoim suplementacyjnym arsenale.

Mając na uwadze powyższe informację możemy wyjść z propozycją trzech zestawów, które uwzględniają potrzeby organizmu podczas budowania masy mięśniowej i są ukierunkowane na wsparcie organizmu na tej płaszczyźnie.

1. Zestaw ECONO

To podstawowy zestaw suplementów, który jest niezawodny w przypadku osób początkujących. Znajdziemy tutaj produkt kreatynowy, odżywkę typu gainer, jak i podstawowy kompleks witamin.

SFD Nutrition Creatine 500g

SFD CREATINE to suplement diety zawierający najwyższej jakości monohydrat kreatyny w czystej postaci.

sfd creatine

Dawkowanie:

 • dni treningowe 5g przed oraz 5g po treningu
 • dni nietreningowe 5g rano

SFD Nutrition Mass Activator 3000g

MASS ACTIVATOR to gainer o wysokiej wartości odżywczej, będący doskonałym źródłem białka pokarmowego i węglowodanów. Zawiera łatwo przyswajalne węglowodany, które ułatwiają szybki przyrost beztłuszczowej masy ciała.

gainer na masę

Dawkowanie:

 • 75-120g wymieszać z wodą lub mlekiem, wypić po treningu w formie pierwszego posiłku
 • w ciągu dnia stosować dodatkowo jedną porcję 75g między posiłkami

ALLNUTRITION Vitaminall SPORT 60 kapsułek

VITAMINALL SPORT to suplement diety, który ułatwia zrealizowanie dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały.

witaminy dla sportowca

Dawkowanie:

 • porcję witamin zjadamy wraz z posiłkiem bogatym w tłuszcze np. do śniadania

2. Zestaw STANDARD

Wersja zestawu standard to zestaw suplementów, który dodatkowo rozszerzony jest o produkty wspomagające działanie samej kreatyny. Jak zauważymy, kreatyna występuje tutaj w postaci stacku, co ma za zadanie podnieść dodatkowo efektywność cyklu.

ALLNUTRITION Crea DX3 500g

ALLNUTRITION CREA DX3 to kompleks trzech rodzajów kreatyny (chlorowodorek kreatyny, jabłczan kreatyny, monohydrat kreatyny) uzupełniony o aminokwasy: bete-alaninę oraz l-leucynę.

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: 1 porcja przed treningiem, 1 porcja po treningu siłowym
 • dzień nietreningowy: 1 porcja w ciągu dnia,

ALLNUTRITION Beta-alanine Endurance Max 500g

Beta-alanina ma ogromny wpływ nie tylko na odbudowę uszkodzonych tkanek mięśniowych, ale również odżywia tkankę mięśniową i wzmaga kurczliwość włókien mięśniowych.

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: 3g przed treningiem, 3g po treningu
 • dzień nietreningowy: 3g rano i 3g po południu

SFD Nutrition WPC Protein Plus 750g

WPC PROTEIN PLUS to najwyższej jakości białko o dużej aktywności anabolicznej oraz wysokiej wartości biologicznej. Zawiera aż 26,4g* białka w porcji, dzięki czemu jest doskonałym źródłem białka pokarmowego

białko

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: porcja 30g po treningu do porcji gainera
 • dzień nietreningowy: porcja 30g dwa razy dziennie między posiłkami

SFD Nutrition Mass Activator 3000g

MASS ACTIVATOR to gainer o wysokiej wartości odżywczej, będący doskonałym źródłem białka pokarmowego i węglowodanów. Zawiera łatwo przyswajalne węglowodany, które ułatwiają szybki przyrost beztłuszczowej masy ciała.

gainer na masę

Dawkowanie:

 • 75-120g wymieszać z wodą lub mlekiem, wypić po treningu w formie pierwszego posiłku wraz z 30g odżywki białkowej
 • w ciągu dnia stosować dodatkowo jedną porcję 75g między posiłkami

ALLNUTRITION Vitaminall SPORT 60 kapsułek

VITAMINALL SPORT to suplement diety, który ułatwia zrealizowanie dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały.

witaminy dla sportowca

Dawkowanie:

 • porcję witamin zjadamy wraz z posiłkiem bogatym w tłuszcze np. do śniadania

3. Zestaw PREMIUM

Zestaw premium tworzą suplementy, które zostały zaprojektowane z myślą o osobach posiadających większe fundusze. Zauważyć możemy, że podstawą są tutaj trzy produkty: PRE, INTRA i POST idealnie uzupełniające swoje zadanie w okresie okołotreningowym. Jeżeli zależy nam na bezkompromisowym działaniu, ten zestaw jest idealnym wyborem. Wyselekcjonowano produkty z najwyższej półki.

ALLNUTRITION Amino Complex Pro Series 400 tabletek

Amino Complex to najwyższej jakości tabletkowany koncentrat białkowy. Zawiera pełen kompleks aminokwasów, niezbędnych do uzyskania wysokiego tempa progresji sportowej formy.

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: 1 porcja 3 tabletki bezpośrednio przed treningiem, jak i po treningu
 • dzień nietreningowy: 1 porcja 3 tabletki rano, jak i druga 3 tabletki w ciągu dnia

ALLNUTRITION Beta-Alanine Endurance Max 250g

BETA-ALANINE ENDURANCE MAX to produkt oparty o aminokwas beta-alanina z dodatkiem tauryny oraz witaminy B6. Beta-alanina ma ogromny wpływ nie tylko na odbudowę uszkodzonych tkanek mięśniowych.

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: 3g przed treningiem, 3g po treningu
 • dzień nietreningowy: 3g rano i 3g po południu

SFD Nutrition Creatine HCL 180 kapsułek

Kreatyna HCl to wyjątkowo stabilna, odporna na kwaśne środowisko przewodu pokarmowego i bardzo dobrze rozpuszczalna forma kreatyny.

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: 1 porcja po 1,5g po treningu
 • dzień nietreningowy: 1 porcja 1,5g w ciągu dnia

ALLNUTRITION Pre Workout Pro Series 600g

Pre Workout to zaawansowana formuła przedtreningowa oparta na sprawdzonych i skutecznych składnikach aktywnych w idealnie maksymalnych dobranych proporcjach.

pre

Dawkowanie:

 • jedną porcję 30 g (1 miarka) rozpuścić w 250-320 ml wody i spożyć przed treningiem.

ALLNUTRITION Intra Workout Pro Series 600g

Intra Workout to formuła do stosowania podczas treningu z 10-cioma pieczołowicie wyselekcjonowanymi składnikami aktywnymi.

Dawkowanie:

 • jedną porcję 20 g (1 miarka) rozpuścić w 450-570 ml wody i spożyć w trakcie treningu.

ALLNUTRITION Post Workout Pro Series 600g

Post Workout to nowa forma suplementacji potreningowej. Formuła Post Workout jest stworzona specjalnie po to, by maksymalnie wykorzystać anaboliczne okno, aby zapewnić organizmowi maksymalne wsparcie po zakończonym intensywnym wysiłku fizycznym.

Dawkowanie:

 • jedną porcję 25 g (1 miarka) rozpuścić w 250-320 ml wody i spożyć po zakończonym treningu.

ALLNUTRITION Isolate Protein 2000g

ISOLATE PROTEIN to najwyższej jakości odżywka wysokobiałkowa w której skład wchodzi czysty izolat białka serwatki bez domieszki innych rodzajów białek.

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: 1 porcja w ciągu dnia pomiędzy posiłkami, 1 porcja 40g po treningu siłowym
 • dzień nietreningowy: 1-2 porcje 40g w ciągu dnia

Komentarze (3)
goodles

Zestaw nr1 mega podstawa jak dla mnie

2
gokuson

I jak rezultaty, stosowałeś ten zestaw?

1
goodles

Siłowe bardzo fajne, w końcu przełamałem stagnacje w siadach.

2