Kwas alfa-liponowy, w skrócie ALA, to bardzo silny przeciwutleniacz, który zdobywa coraz większą popularność wśród sportowców. Bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, między innymi związanymi z wytwarzaniem energii w organizmie oraz przyspieszaniu metabolizmu.

Dodajmy jeszcze, że kwasu alfa-liponowego nie należy mylić z kwasem linolowym, który znajduje się w orzechach włoskich, oleju lnianym i niektórych innych olejach i który także często określany jest skrótem ALA. Kwas liponowy jest naturalnie wytwarzany w naszym organizmie i dlatego często jest określany, jako przeciwutleniacz "metaboliczny".

kwas liponowy

Jaką rolę pełnią przeciwutleniacze?

Przede wszystkim zwalczają wolne rodniki, które powstają w wyniku stresu, metabolicznych produktów ubocznych oraz przy zbyt forsownych ćwiczeniach. Nadmiar wolnych rodników powoduje stany zapalne w organizmie, choroby serca i przedwczesne starzenie się. Jedynym sposobem na spowolnienie tego procesu jest upewnienie się, że dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającą ilość przeciwutleniaczy, które zwalczają szkody spowodowane przez wolne rodniki.

Uniwersalny przeciwutleniacz

W przeciwieństwie do innych przeciwutleniaczy, które są rozpuszczalne w wodzie lub tłuszczach, kwas liponowy jest rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i tłuszczu. Ta charakterystyczna cecha suplementu umożliwia jego łatwe wchłanianie i transport przez błonę komórkową. Dzięki temu nasze komórki są chronione od wewnątrz i od zewnątrz, w przeciwieństwie do innych przeciwutleniaczy, które zwykle zapewniają wsparcie poza komórką.

Kwas liponowy pomaga lepiej wykorzystać glukozę

Kwas liponowy jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem. Jeszcze jedną korzyścią kwasu alfa-liponowego jest to, że pomaga organizmowi wykorzystywać glukozę, a co za tym idzie, obniża poziom cukru we krwi. To pozytywna informacja dla osób chorujących na cukrzycę, ale również dla sportowców.

ALA dość często jest wykorzystywane w różnych suplementach, ponieważ ma również unikalne właściwości transportowe, które pomagają w rozprowadzaniu składników odżywczych do mięśni.

Wspomaga przekształcanie jedzenia w energię

Kwas liponowy jest również kofaktorem (związkiem chemicznym, wspomagającym enzymom katalizowanie niektórych reakcji chemicznych) dla niektórych ważnych enzymów odpowiedzialnych za przekształcanie spożywanego pokarmu w energię, znaną jako ATP (adenozynotrójfosforan). ATP jest niezbędne do zapewnienia energii komórkom naszego ciała do pełnienia własnych funkcji. Jest źródłem energii dla naszych mięśni.

Gdzie znajduje się kwas liponowy?

Choć w pewnej ilości wytwarzamy go samodzielnie to nadal potrzebujemy pozyskiwać go z żywności lub suplementów. Najbogatszym źródłem kwasu alfa-liponowego jest czerwone mięso, szpinak, brokuły, drożdże i niektóre podroby. Najbardziej wydają i ekonomiczną formą kwasu alfa-liponowego jest R-ALA.

Podsumowując, kwas alfa-liponowy to świetny antyoksydant, który wspiera nas w wszechstronny sposób. Wspomaga wytwarzanie energii, lepiej gospodaruje glukozą przyjmowaną wraz z pożywieniem i chroni nas przed stanami zapalnymi, jakie mogłyby powstawać w obecności dużej ilości wolnych rodników.

Komentarze (4)
lodzianin1

To że zdobywa zwolenników to trochę na wyrost bo już był bardzo popularny z 20 lat wstecz, fakt że teraz jest u nas świetny dostęp do niego. Wtedy mogłem sobie poczytać w MD lub flexie tylko o tym.

2
anubis84

Kiedyś jak sie dorwało gazetkę to tylko można było poczytać, bo cena supli byłą zaporowa, nawet dla starszych pracujących osób.

0
domosos

Jak ze wszystkim kiedyś, na pierwszą kretynę to pół roku zbierałem kasę w średniej szkole.

0
szasiu

Coraz więcej suplementów jest dostępnych w odpowiedniej cenie, zawsze jak coś wchodzi na rynek będzie droższe.

0