Nie cierpisz na depresję, ale też nie możesz powiedzieć, że jesteś przepełniony szczęściem i przyjemnością z życia? W takiej sytuacji suplementacja szafranem może posłużyć za doładowanie – takie wnioski wysnuli naukowcy na podstawie badania opublikowanego w Complementary Therapies in Medicine.

Szafran zawiera substancje o działaniu antydepresyjnym [Phytother Res. 2005 luty; 19 (2): 148-51.]. Według niektórych badań ekstrakty z szafranu działają równie dobrze przeciw depresji jak leki, takie jak fluoksetyna. [J Ethnopharmacol. 2005 28 luty; 97 (2): 281-4.]

Pomimo tego, że większość badań pochodzi z Iranu i potrzeba badań także z innych państw w celu potwierdzenia różnych tez, to i tak działanie antydepresyjne szafranu zostało ostatnio potwierdzone w metabadaniu. [J Integr Med. 2013 listopad; 11 (6): 377-83.]

Badania

Naukowcy zaangażowali do badania 128 osób, które choć nie cierpiały na depresję to zgłaszały obniżony nastrój. Naukowcy podzielili ich na trzy grupy.

  • grupa pierwsza otrzymywała przez okres 4 tygodni placebo
  • grupa druga otrzymywała codziennie kapsułkę z 22 mg szafranu
  • grupa trzecia otrzymywała codziennie kapsułkę z 28 mg szafranu

W badaniu wykorzystywany był preparat Affron – unikatowy ekstrakt z ręcznie zebranych znamion szafranu uprawnego. Affron jest produktem hiszpańskiej Pharmactive Biotech Products SL. Standardowa dawka zalecana przez Pharmactive wynosi 28 miligramów Affron dziennie.

szafran

Wyniki

Uzupełnienie szafranem poprawiło w pewien sposób wszystkie aspekty nastroju badanych osób. Osoby z największą dawkę odczuwały najbardziej zmniejszenie przygnębienia, złości i zmęczenia. Co więcej, suplement sprawił, że poczuli się pełni życia, silni i zmotywowani.

Wnioski

Naukowcy podsumowali, że suplementowanie Affronu, ekstraktu roślinnego z szafranu poprawia samopoczucie i zmniejsza stres. Biorąc pod uwagę doskonały profil bezpieczeństwa tej roślin, zniwelowane są negatywne skutki stosowania leków z tricyklinami oraz SSRI. Jest to silne uzasadnienie dla długoterminowego stosowania (także profilaktycznego) szafranu wśród osób z obniżonym nastrojem.

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229917300821?via%3Dihub

Komentarze (1)
RPS1990

Bardzo dobry artykuł :)

0