Wykorzystanie w suplementacji sportowej preparatów zawierających żeń-szeń kojarzy się nam z poprawą samopoczucia, działaniem witalizującym, wspomagającym libido i nastrój. Wykazuje on również działanie adaptogenne, czyli wspomagające pracę układu nerwowego. Co więcej, dzięki wsparciu antyoksydacyjnemu wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, co znacznie podnosi poziom regeneracji i zabezpiecza organizm przed działaniem stresu oksydacyjnego. Niektóre badania sugerują, że suplementacja żeń-szeniem przyczynia się do obniżenia cukru we krwi, a nawet zapobieganiu namnażaniu komórek rakowych.

 1. Czy żeń-szeń może wspomagać porost włosów?
 2. Jakie składniki wykazują działanie wspomagające wzrost włosa?
 3. Jak skorzystać z żeń-szenia, aby wspomóc porost włosów?
 4. Podsumowanie

Dodatek żeń-szenia znajdziemy nie tylko w produktach o przeznaczeniu stricte sportowym. Powszechnie używany jest w kosmetykach, które mają za zadanie poprawić stan skóry poprzez lepsze nawilżenie, wspomaganie walki z cellulitem, przebarwieniami czy krostkami. Jednak, czy może on wpływać również na włosy?

Czy żeń-szeń może wspomagać porost włosów?

Otóż jak się okazuje, tak. Dodatek żeń-szenia, który zawarty jest w produktach wspomagających pielęgnację włosów, wykazuje właściwości przyspieszające ich wzrost. Działanie to powiązane jest z poprawą ukrwienia skóry głowy, która wykazuje większe tendencje do odżywienia włosów. Co ciekawe, sproszkowany korzeń żeń-szenia z powodzeniem dodawać można do wszelkiego rodzaju kremów, szamponów czy też odżywek, w formie dodatku, który powinien stanowić około 5% masy całego produktu.

Jakie składniki wykazują działanie wspomagające wzrost włosa?

Ekstrakt z żeń-szenia posiada w swoim składzie takie biokomponenty jak: saponiny triterpenowe glikozydy, witaminy B1 i B2, witaminę C oraz aminokwasy. Ich synergia działania wykazuje takie właściwości jak:

 • przyspieszenie regeneracji
 • działanie odmładzające i naprawcze
 • wsparcie ukrwienia skóry głowy
 • ochrona przed działanie wolnych rodników
 • wzmocnienie podstawy włosa.

Jak skorzystać z żeń-szenia, aby wspomóc porost włosów?

Aby skutecznie zastosować dodatek żeń-szenia, jak i wykorzystać jego działanie wspierające budowę włosa możemy dodać około 0,3 ml ekstraktu do około 10 ml maski lub odżywki do włosów. Tego typu mieszankę wraz z szamponem można wykorzystywać w codziennym myciu, natomiast maska wystarczy, że zostanie nałożona do 2 razy w skali tygodnia. Należy przed zastosowaniem odżywki, czy szamponu, namoczyć włosy w ciepłej wodzie, co powoduje, że ich łuska zostanie otwarta, a włos efektywniej wykorzysta składniki zawarte w szamponie czy też masce. Po wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych, włosy moczymy z kolei w wodzie zimnej, co ma na celu zamknięcie struktury włosa.

Istnieje również metoda na to, aby wykorzystać żeń-szeń w postaci formy do wcierania we włosy.

Składniki, jakie potrzebujemy to:

 • 3 ml ekstraktu z żeń-szenia
 • 44 ml wody destylowanej
 • 0,5 ml konserwantu optiphen plus
 • 2,5 ml niacynamidu

Przygotowany ekstrakt rozprowadzamy równomiernie po całej skórze głowy za pomocą np. strzykawki, co ma na celu objęcie jak największego obszaru głowy działaniem preparatu. Tego typu mieszankę stosujemy minimum co drugi dzień, dokładnie wcierając, pozostawiając ją na głowie przez około godziny. Działanie, jakie charakteryzuje tego typu wcierka, polega na wzmocnieniu struktury włosa, zapobiegając jego wypadaniu.

Podsumowanie

Wykorzystanie żeń-szenia jest przydatne nie tylko podczas problemów z samopoczuciem, regeneracją czy koniecznością wsparcia odczuć witalnych. Jak się okazuje, jego działanie skutecznie również wspomaga wzrost włosów, poprzez wsparcie podstawy skórnej głowy. Jak więc widzimy, wykorzystanie żeń-szenia jest szerokie, posiada on wiele walorów, które wspomagają funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Komentarze (0)