Skrócona nazwa CLA obejmuje sprzężone izomery kwasu linolowego, czyli warianty molekularne kwasu linolowego – podstawowego kwasu tłuszczowego szeregu omega 6. Ponieważ jednak nie wszystkie te związki spełniają definicję kwasów omega 6, dlatego wyodrębniono dla nich oddzielną grupę – CLA (conjugated linoleic acids).

  1. Kto odniesie korzyści?
  2. Stosowanie i dawkowanie CLA
  3. Na co zwracać uwagę?
  4. Co jeszcze warto wiedzieć?
  5. Ranking TOP5 CLA

Wszystkie CLA są wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, zawierającymi więcej niż jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla w cząsteczce. Zarówno kwas linolowy, jak też jego izomery, zawierają po dwa takie wiązania. Kiedy jednak w cząsteczce normalnego kwasu linolowego rozdzielają je dwa wiązania pojedyncze, to w cząsteczkach izomerów jedynie jedno, czyli że są one usytuowane maksymalnie blisko siebie, z czego wzięło się właśnie dookreślenie – „sprzężone”.

CLA zostały odkryte przypadkowo w 1979 roku, w badaniach nad związkiem spożycia mięsa z rozwojem nowotworów. Otóż okazało się, że w mięsie wołowym występują nieznane dotąd związki o aktywności przeciwnowotworowej. W 1985 roku natomiast ustalono, że związki takie są charakterystyczne konkretnie dla tłuszczu bydlęcego i że są to sprzężone izomery kwasu linolowego. Głównym pokarmowym źródłem CLA są bowiem produkty mleczne i właśnie mięso przeżuwaczy, albowiem kwasy te wytwarzane są przez bakterie symbiotyczne, zasiedlające przewód pokarmowy tych zwierząt. Te wstępne ustalenia zainspirowały innych naukowców do kolejnych badań, w których wykazano kolejne właściwości prozdrowotne CLA: przeciwcukrzycowe, przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne.

Najlepiej jednak kwasy te są znane ze swoich, potwierdzonych odpowiednimi badaniami, zdolności do wspomagania redukcji tkanki tłuszczowej oraz przyrostu masy i siły mięśni.

Kto odniesie korzyści?

Z suplementacji CLA korzyści odniosą z całą pewnością osoby usposobione do rozwoju cukrzycy i miażdżycy, a więc otyłe lub ze znaczną nadwagą, lub takie, u których cukrzyca i miażdżyca występują rodzinnie. Dodatkową korzyścią będzie tutaj bez wątpienia redukcja wagi i poziomu tkanki tłuszczowej pod wpływem suplementacji CLA, wykazana w blisko 50-ciu badaniach z udziałem ochotników, z których blisko 20 uznano za jednoznacznie wiarygodne jako przeprowadzone zgodnie z procedurą dobrze kontrolowanych badań klinicznych.

aktywność fizyczna na siłowni

A ponieważ w badaniach, w tym prowadzonych przy współudziale trenujących siłowo atletów, wykazano jednocześnie pozytywny wpływ suplementacji CLA na przyrost masy i siły mięśni, dlatego w grupie osób mogących spodziewać się szczególnych korzyści po suplementacji CLA powinni znaleźć się również ludzie aktywni pracujący nad rekompozycją ciała oraz sportowcy z dyscyplin sylwetkowych.

Stosowanie i dawkowanie CLA

Głównym źródłem CLA w naszym pożywieniu są produkty mleczne; na drugim miejscu plasuje się wołowina. Szacuje się, że przeciętne dzienne spożycie CLA przez człowieka wraz z dietą wynosi od 0.5 do 1.5 grama. Jednocześnie przyjmuje się, że dobowa dawka CLA skutkująca korzyściami dla zdrowia i sylwetki to ok. 3 gramy. Dlatego najczęściej spotykane w literaturze tematu sugestie dawkowania suplementów CLA wahają się w przedziale pomiędzy 1 a 3 gramy na dobę.

Na co zwracać uwagę?

Ponieważ w badaniach wykazano synergię zachodzącą pomiędzy CLA a składnikami aktywnymi zielonej herbaty i L-karnityną, zarówno w oddziaływaniu na redukcję tłuszczu, jak też wspomaganie przyrostu masy mięśniowej, dlatego warto zwrócić uwagę na suplementy zestawiające w jednej formule wszystkie te trzy składniki, pomimo że zawartość samych CLA jest w nich zazwyczaj niższa.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W badaniach wykonanych przy współudziale trenujących siłowo atletów wykazano również synergizm we wpływie na przyrost masy i siły mięśni zachodzący pomiędzy CLA a kreatyną. Suplement CLA może więc być dobrym dodatkiem skutecznie wzmacniającym efekty „kuracji kreatynowej”.

Sławomir Ambroziak  

Ranking TOP5 CLA

*wg popularności sprzedaży w sklepie SFD