Aminokwasy egzogenne (EAA) to te aminokwasy tworzące białka naszego ciała, w tym białka mięśniowe, które nie mogą powstawać w naszym organizmie, względnie mogą, ale ich synteza wewnątrzustrojowa nie jest w stanie pokryć w pełni podstawowego zapotrzebowania na nie.

Do grupy aminokwasów egzogennych zaliczane są więc następujące aminokwasy: leucyna, lizyna, treonina, walina, izoleucyna, arginina, metionina, fenyloalanina, histydyna i tryptofan.

  1. Dlaczego aminokwasy są tak ważne?
  2. Kto odniesie korzyści?
  3. Stosowanie i dawkowanie EAA
  4. Na co zwracać uwagę?
  5. Co jeszcze warto wiedzieć?
  6. Aminokwasy egzogenne - Ranking TOP5 EAA

Dlaczego aminokwasy są tak ważne?

Codzienny dowóz tych aminokwasów jest więc warunkiem podtrzymania prawidłowych czynności życiowych organizmu, a przede wszystkim – regeneracji i rozbudowy muskulatury.

Do dużych strat aminokwasów egzogennych dochodzi szczególnie w warunkach wzmożonej aktywności ruchowej, albowiem z jednej strony są one zużywane przez pracujące mięśnie na cele energetyczne (leucyna, izoleucyna, walina), z drugiej zaś na produkcję molekuł zapewniających wydajność pracy mięśniowej, takich jak karnityna, kreatyna, karnozyna czy tlenek azotu (lizyna, metionina, arginina, histydyna). A brak chociażby tylko jednego z tych aminokwasów stopuje całkowicie syntezę białek mięśniowych, a więc tym samym powysiłkowy proces regeneracji i rozbudowy muskulatury.

Przy tym funkcja aminokwasów egzogennych w procesie syntezy białek nie ogranicza się tylko do roli elementów budulcowych białka. Działają one tutaj podobnie do hormonów, aktywując szlaki sygnalizacyjne takich hormonów anabolicznych, czyli rozbudowujących muskulaturę, jak insulina i IGF-1. Jednocześnie hamują też produkcję miostatyny – hormonu stopującego, a pobudzają produkcję folistatyny – hormonu promującego rozwój umięśnienia.

Kto odniesie korzyści?

trening na siłowni

Suplementy aminokwasów egzogennych są szczególnie korzystną formą wspomagania wysiłku dla osób aktywnych fizycznie i sportowców, trenujących z myślą od rozwoju masy i siły mięśni.

Stosowanie i dawkowanie EAA

Aminokwasy egzogenne zalecane są zazwyczaj osobom aktywnym i sportowcom w dawce 20-22 g dziennie, podzielonej na dwie porcje. Ponieważ aminokwasy egzogenne aktywują szlaki anaboliczne we włóknach mięśniowych w połączeniu transporterami aminokwasów, których ilość wzrasta podczas treningu, dlatego najkorzystniej jest przyjąć jedną ich porcję przed, a drugą po treningu.

Ponieważ w niedawno przeprowadzonym badaniu zaobserwowano szczególną interakcję pomiędzy EAA a białkiem serwatkowym, w której połączenie obu tych suplementów okazało się szczególnie wysoce anaboliczne, dlatego potreningową porcję aminokwasów egzogennych najkorzystniej będzie przyjąć w połączeniu z porcją koncentratu lub izolatu białek serwatkowych.

Na co zwracać uwagę?

Pod ogólną nazwą „aminokwasy” oferowane są zwykle hydrolizaty białkowe, czyli białka rozłożone na aminokwasy, które mogą być mylone przez użytkowników z aminokwasami egzogennymi. To oczywiście bardzo dobre suplementy, niemniej nie spełniają one standardów wymaganych dla suplementów EAA. Dlatego warto się upewnić, czy wybierany przez nas suplement to konkretnie aminokwasy, o które nam w tym momencie chodzi, czyli aminokwasy egzogenne – EAA.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Badania udowodniły, że suplementacja EAA nie tylko sprzyja mięśniom, ale ogólnie też zdrowiu, regulując metabolizm cukru i tłuszczu oraz bilans energetyczny, a także zwiększając biogenezę mitochondriów i wzmacniając  układ odpornościowy.

Treść przygotował: Sławomir Ambroziak - farmakolog

Aminokwasy egzogenne - Ranking TOP5 EAA

Aktualizacja 12 grudnia 2022

1. EAA PRO INSTANT SFD NUTRITION 375g

EAA Pro Instant SFD NUTRITION 375g 40.89 zł Kup teraz

EAA PRO INSTANT to suplement diety zawierający tzw. aminokwasy EAA (z ang. Essential Amino Acids), które zostały uznane za niezbędne do życia. Zalicza się do nich histydynę, izoleucynę, leucynę, walinę, lizynę, metioninę, fenyloalaninę, treoninę, tryptofan oraz dodatkowo argininę. SFD EAA Pro w wersji INSTANT daje jeszcze lepszą rozpuszczalność, co wprost przekłada się na Twoją wygodę i pozwala, jeszcze łatwiej się cieszyć pełnią jego funkcjonalności.

2. EAA XTRA ACTIVLAB 500g

EAA Xtra ActivLab 500g 82.99 zł Kup teraz

EAA Xtra to innowacja w dziedzinie suplementacji aminokwasowej. Dzienna porcja EAA Xtra dostarcza kompletu aminokwasów egzogennych (Essential Amino Acids – EAA) w ilości pokrywającej 100% zapotrzebowania wg WHO na 100 kg masy ciała.

3. EAA ZERO BIOTECHUSA 350g

EAA Zero BioTechUSA 350g 85.00 zł Kup teraz

EAA Zero od firmy BioTech USA to suplement, który do Twojego organizmu dostarcza kompleks aminokwasów egzogennych - czyli takich, których Twój organizm nie jest w stanie wytworzyć we własnym zakresie.

4. AMINO EAA TREC 300g

Amino EAA Trec 300g 49.99 zł Kup teraz

Amino EAA to zbilansowana formuła wszystkich aminokwasów niezbędnych, które określane są również jako esencjalne, niezbędne. Skrót EAA wywodzi się od anglojęzycznej nazwy essential amino acids, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza aminokwasy niezbędne.

5. EAA ENERGY OPTIMUM NUTRITION 432g

EAA Energy Optimum Nutrition 432g 119.99 zł Kup teraz

Żyjąc pełnią życia możesz potrzebować zaufanego partnera, który pomoże ci sprostać codziennym potrzebom życia, pracy i treningu. Marka nr 1 w świecie odżywek sportowych oferuje Ci EAA Energy. Wyewoluowany z naszego bestselera Essential AmiN.O. Energy i podbijany przez silne zapotrzebowanie na EAA w ostatnich latach. Nowe EAA to ulepszona wersja Amino Energy!

*wg popularności sprzedaży w sklepie SFD

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)