Ćwiczenie przedramion i palców jest ważnym elementem treningu siłowego, szczególnie jeśli ktoś chce mieć proporcjonalne przedramię i ramię. Pomijając aspekt wizualny, regularny trening przedramienia i palców jest ważny dla uzyskania siły chwytu, co się przydaje na drążku, podczas wiosłowania sztangą, hantlem, a nawet na ściance wspinaczkowej. 

  1. O czym warto wiedzieć?
  2. Uginanie nadgarstka z ciężarem chwytem neutralnym w klęku - zaangażowane mięśnie
  3. Uginanie nadgarstka z ciężarem chwytem neutralnym w klęku - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

O czym warto wiedzieć?

Długofalowo tego rodzaju ćwiczenia budują siłę chwytu i warto byłoby wkomponować w trening chociaż 3-5 serii tygodniowo. Mogą one pełnić funkcję profilaktyczną i rehabilitacyjną

Można tu wykorzystać trzymanie ciężaru dwoma palcami, warianty uginań nadgarstków siedząc, wciąganie ciężaru na linie, trzymanie ciężaru na czas, trzymanie ciężarów w rozcapierzonych palcach itd. Opisane ćwiczenie jest dobrze znanym wariantem pośrednim między uginaniem nachwytem a podchwytem.

Uginanie nadgarstka z ciężarem chwytem neutralnym w klęku - zaangażowane mięśnie

  • Prostowniki nadgarstków
  • Mięsień ramienno-promieniowy

Uginanie nadgarstka z ciężarem chwytem neutralnym w klęku - prawidłowe wykonanie

uginanie nadgarstka z ciężarem chwytem neutralnym

  1. Klęknij przy ławce, jeśli trzeba po kolana i piszczele podłóż matę. Nogi są zgięte w kolanach, stopy są oparte o podłoże.
  2. Przedramiona spoczywają na ławce, łokieć nie przemieszcza się, nadgarstek znajduje się na krawędzi ławki. Chwyć hantlę chwytem neutralnym.
  3. Podnieś ciężar, kierując kostki do góry tak wysoko, jak to możliwe. Wróć, aż kostki będą skierowane w dół tak daleko, jak to możliwe. Powtarzaj.

Uwagi i sugestie

Faza ekscentryczna jest powolna, kontrolowana, do momentu aż poczujesz właściwe „palenie” w przedramionach. Ćwiczenie może przebiegać w zakresie 12-15 powtórzeń w serii, należy odpowiednio dobrać ciężar roboczy. Nie powinno się ćwiczyć przedramion przed treningiem wiosłowania, podciągania, martwego ciągu itd. Może to negatywnie wpływać na siłę chwytu. 

Komentarze (0)