Warianty uginań ramion stojąc, najczęściej są wykonywane niepoprawnie. Za duży ciężar roboczy powoduje, że pracują wszystkie poboczne grupy mięśni, ale nie biceps, mięsień ramienno-promieniowy i ramienny. „Oszukiwanie” w tym ćwiczeniu można wyeliminować na wiele sposobów, np. wykonywać uginania stojąc przy ścianie, siedząc, wykorzystując podparcie pod odpowiednim kątem na ławce skośnej lub kontrolując ruch ciała przy każdym powtórzeniu. 

  1. O czym musisz wiedzieć?
  2. Naprzemienne uginanie ramion z hantlami chwytem młotkowym - zaangażowane mięśnie
  3. Naprzemienne uginanie ramion z hantlami chwytem młotkowym - prawidłowe wykonanie
  4. Uwagi i sugestie

O czym musisz wiedzieć?

Jeśli do zarzucania ciężaru używasz ruchu biodrami, pracy tułowiem, ruchów zamachowych to pracują pośladki, prostowniki grzbietu, brzuch i tylna część uda (mięśnie: dwugłowe uda, półścięgniste i półbłoniaste) zaś praca mięśnia dwugłowych ramion (bicepsów) jest znikoma.

Czasem do przejścia najtrudniejszych odcinków ruchu używa się ruchu cofania łokci, przez co ćwiczenie zamienia się w inny wariant. Wszystkie te modyfikacje wykonania ćwiczenia mają wpływ na hamowanie hipertrofii.

Naprzemienne uginanie ramion z hantlami chwytem młotkowym - zaangażowane mięśnie

Naprzemienne uginanie ramion z hantlami chwytem młotkowym - prawidłowe wykonanie

chwyt młotkowy biceps

Wyjściowo trzymamy hantle chwytem młotkowym. Łokcie znajdują się przy ciele, rozpoczynamy fazę koncentryczną, uginamy stawy łokciowe, podnosząc ciężar, aż zmniejszy się kąt między ramieniem a przedramieniem.

W odróżnieniu od wersji z obrotem nadgarstka tu podnosimy przedramię, które nie jest obracane. Zwiększa to pracę mięśni: ramienno-promieniowego i ramiennego, nieco zmniejsza dwugłowego ramienia.

W szczytowej pozycji można ciężar przytrzymać w lekkim spięciu. W fazie opuszczania nie musimy doprowadzać do pełnego rozciągnięcia mięśni, najlepiej zacząć w sposób umiarkowany i kontrolowany.

Nie należy wykorzystywać ruchów tułowiem, zarzucania, pracy biodrami. Jeśli ktoś ma z tym problem, wystarczy stanąć przy ścianie lub wykonywać ćwiczenie w wersji siedząc.

Uwagi i sugestie

W fazie podnoszenia ruch może być bardziej dynamiczny, w fazie opuszczania powolny (2-4 sekundy). Jeśli musisz pracować mocno łokciami (przód-tył i rozsuwać je) to po prostu zmniejsz ciężar roboczy. „Podziękują” Ci za to stawy oraz mięśnie (efektywniej urosną przy zastosowaniu mniejszego ciężaru roboczego).

Jeśli łokieć jest wysunięty do przodu, pracuje głowa krótka bicepsa (wewnętrzna), jeśli jest cofnięty, głowa długa (zewnętrzna). Niemniej opisane ćwiczenie mocniej akcentuje pracę innych grup mięśniowych, nie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o bicepsy.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)