
Jest to jedno z ćwiczeń, przy którym „oszukiwanie” staje się niezwykle trudnym wyczynem. Wiąże się to z dużą korzyścią, jeśli ktoś nie jest w stanie wyłączyć z pracy pobocznych grup mięśniowych w treningu mięśnia dwugłowego ramienia.
Podobnie można zastosować: modlitewnik (ławkę Scotta), wariant uginania ramion na ławce skośnej siedząc (ławka ustawiona pod różnymi kątami) lub uginanie ramion stojąc przy ścianie (co znacząco utrudnia „bujanie” tułowiem, czyli ruchy z wykorzystaniem bioder).
Ćwiczenie jest klasyfikowane bardziej na mięsień ramienny, a nie dwugłowy ramienia, co nie znaczy, że ten ostatni nie pracuje. Rozbudowanie mięśnia ramiennego również może być korzystne dla ogólnego rozwoju ramion i tego, jak się prezentuje biceps (przez jego położenie).
Uginanie ramion leżąc przodem na ławce - zaangażowane mięśnie
- Mięsień ramienny
- Mięsień dwugłowy ramienia
- Mięsień ramienno-promieniowy
- Mięśnie zginacze nadgarstków
- Mięsień czworoboczny grzbietu („kaptury”)
- Mięsień równoległoboczny
Uginanie ramion leżąc przodem na ławce - prawidłowe wykonanie
Połóż się na ławce. Kolana mogą dotykać ławki lub znajdować się z boku jak komu wygodnie. Chwyć hantle np. podane przez partnera. Podnoś hantle, aż ramiona będą ugięte. Opuszczaj hantle, aż ramiona będą całkowicie wyprostowane. W najwyższym punkcie możesz zastosować niewielkie spięcie izometryczne muskulatury.
Uwagi i sugestie
W fazie opuszczania ruch jest wolniejszy, w fazie podnoszenia może być nieco szybszy. Ćwiczenie dobrze komponuje się np. z prostowaniem ramion na wyciągu, wyciskaniem francuskim itd.
