Przeglądając serwisy internetowe łatwo napotkać pytania, które aż się proszą o komentarz. Szczególnym polem jest obecnie stosowanie dopingu, gdyż jest to bardzo modny temat w serwisie YouTube. I źle się stało, gdyż większość znawców dopingu nie posiada stosownej wiedzy, by komukolwiek udzielać porad.

 1. Czy początkujący powinien brać efedrynę?
 2. Czy można mieszać w jednej iniekcji różne środki?
 3. Jak ułożyć cykl na…
 4. Trenbolone + nandrolone = ?
 5. Strasznie bolą mnie pośladki
 6. Możesz mieć zniszczoną wątrobę i o tym nie wiedzieć!
 7. „Ale ja chciałbym brać winstrol solo”
 8. „Czy muszę brać osłonki na wątrobę?”
 9. Czy powinienem brać proviron?
 10. Podsumowanie

Postaram się odpowiedzieć choć na kilka powracających jak bumerang pytań. Wychodzę z założenia, iż osoby, które chcą sięgać po sterydy anaboliczno-androgenne czy beta-mimetyki, i tak to zrobią. Poniższy tekst jest bardziej przestrogą niż zachętą do korzystania z farmakologii.

Czy początkujący powinien brać efedrynę?

Jeśli myślisz, iż pośrednie środki wpływające na receptory alfa i beta adrenergiczne są dobrym sposobem na pozbywanie się tkanki tłuszczowej, to mam złe informacje. Bez zastosowania odpowiedniej diety i treningu (aerobowego, interwałowego) cała ta farmakologia nie przynosi z reguły spodziewanych rezultatów.

Ponadto potencjał efedryny (tak samo, jak klasycznych beta-mimetyków o dużej selektywności względem receptorów β1-adrenergicznych) kończy się względnie szybko (następuje regulacja ilości receptorów adrenergicznych ang. down-regulation). Ponadto w suplementach już od dobrych kilkunastu lat nie występuje prawdziwa efedryna (jeśli już, niezmiernie rzadko substancje do niej podobne).

doping

Z kolei ta z czarnego rynku jest loterią, a na środki z apteki należy mieć receptę. Zresztą dostępność leków z efedryną w wielu polskich aptekach, z których można by ewentualnie skorzystać w trakcie „cyklu redukcyjnego”, jest znikoma. Efekty, jakie możesz osiągnąć stosując efedrynę bez wdrożenia zdecydowanych zmian w diecie, wcale nie przewyższają znacząco stosowania dobrej diety i treningu, bez sięgania po farmakologię.

Bardzo często spadek wagi na „farmakologicznym spalaczu” jest nietrwały, doraźny. To samo dotyczy fenterminy (adipexu, krewnego amfetaminy), beta-mimetyków czy sibutraminy.

Czy efedryna nadaje się dla kogoś, kto dopiero zaczął swoją przygodę ze sterydami?

Nie, nie nadaje się. Sformułowanie pytania w ten sposób świadczy o tym, iż dana osoba nie rozróżnia nawet pośrednich beta-mimetyków od sterydów anaboliczno-androgennych. Efedryna nie ma nic wspólnego z SAA. To zupełnie inny związek, z całkiem odrębnej rodziny, o całkowicie innym mechanizmie działania.

Czy można mieszać w jednej iniekcji różne środki?

Można mieszać wszystko. Nie powinno się łączyć w ramach jednej iniekcji środków na wodzie (np. winstrol, t. suspension; rzadko spotykany trenbolone; hCG) z preparatami na oleju (np. boldenone, nandrolone, trenbolone, masteron, testosteron). Nie powinno się, ale gdybyś to nawet zrobił, to się pewnie nic nie stanie.

Jak ułożyć cykl na…

Jeśli masz problem z rozpisaniem cyklu na SAA, to jest dla Ciebie za wcześnie na sięganie po doping. Sprawa jest banalnie prosta. Zawsze w tle musi być 200-250 mg testosteronu tygodniowo.

Środki bazowe:

 • testosteron
 • boldenone
 • nandrolone
 • trenbolone

Środki dodatkowe:

 • masteron
 • oral-turinabol
 • metanabol
 • oxandrolone
 • anapolon
 • winstrol
 • primobolan

Długie cykle 16-30 tygodni: testosteron (200-500 mg tygodniowo) + boldenone/nandrolone (300-800 mg tygodniowo) + trenbolone (300-400 mg tygodniowo). Początkujący powinni zastosować cykle 10-14 tygodni, nie przekraczając dawki kilkuset mg tygodniowo, łącznie wszystkich środków. Dla takich osób dobrze sprawdza się np. testosteron (200-300 mg tygodniowo) + NPP - odmiana nandrolonu (200-300 mg).

Jeśli chodzi o środki dodatkowe, dorzucamy je w dni treningowe doustne 20-50 mg dziennie (oral-turinabol, oxandrolone lub winstrol). Dawkowanie anapolonu to nawet 200-250 mg dziennie (ale środek jest przeznaczony dla zaawansowanych).

Masteron można dorzucić zawsze, 200-300 mg tygodniowo,nie zaszkodzi, a pomoże. Dla początkujących nie nadają się trenbolone czy anapolon (wywołują zróżnicowane niejednokrotnie dotkliwe skutki uboczne; trenbolone i anapolon słyną chociażby z wpływu na ciśnienie krwi = obciążenie nerek i lewej komory serca).

Należy też unikać dużych dawek metanabolu czy winstrolu. Większość doustnych SAA może zaburzać apetyt, wywoływać zgagę - a to ostatnia rzecz jakiej chcesz w czasie cyklu "na masę". Pod ręką powinno się zawsze mieć inhibitory aromatazy (np. arimidex), hCG, clomid lub tamoxifen. Osoby podatne, dodatkowo powinny zaopatrzyć się środki “zbijające” prolaktynę (np. kabergolina). Uwaga: znam osoby które dawkują SAA w gramach, tylko jak to powiedział profesjonalny kulturysta Seth Feroce: "wyciągaj maksimum efektów z minimalnej dawki środków anaboliczno-androgennych".

doping

Trenbolone + nandrolone = ?

Jeśli zadajesz pytania w rodzaju: „Jak łączyć i czy w ogóle łączyć trena z deką? Jakie proporcje, pomiędzy testem, deką a trenem. Na co uważać i czy łączenie trena z deką ma sens?”, to proponuję, nie sięgaj po doping! Nandrolone i trenbolone to bardzo podobne pod względem budowy związki, ale całkowicie różne pod względem działania i skutków ubocznych.

Trenbolone ma dwa dodatkowe wiązania węglowe na pozycji 9 i 11. Ale, między tymi substancjami jest więcej różnic niż podobieństw. Obie przynoszą zróżnicowane skutki uboczne. Jako taki nandrolone jest względnie łagodny, trenbolone może być wyjątkowo szkodliwy. Trenbolone nie jest najlepszych wyborem, jeśli chodzi o budowanie masy, bo nie aromatyzuje i przynosi ciężkie skutki uboczne, ma wpływ nawet na samopoczucie.

W jednym ze studiów przypadku z 2014 roku młody mężczyzna stosujący trenbolone acetate doznał zawału serca. 23-latek nie był wcześniej poważnie chory. Stwierdzono zwężenie arterii - gałęzi miedzykomorowej przedniej, zstępującej (LAD - left anterior decsending) oraz gałęzi okalającej (Cx - circumflexus).

Trenbolone bardziej nadaje się dla bydła, które trzeba szybko utuczyć przed zarżnięciem. Nandrolone stosowano w medycynie, trenbolone tylko w tuczu bydła. Wniosek wyciągnij samodzielnie. Pod względem funkcjonalnym, połączenie dwóch podobnych strukturalnie pochodnych nortestosteronu jest kiepskim pomysłem (chyba, że ktoś naprawdę nie lubi seksu).

„Jak długo można stosować trenbolon, bo słyszałem, że jest w jakimś stopniu toksyczny dla wątroby?”

Toksyczność dla wątroby to akurat najmniej wiązany z trenbolonem problem. Jeśli nie wiesz takich rzeczy, to nie sięgaj nawet po metanabol, a co dopiero po trenbolone.

Strasznie bolą mnie pośladki

Przestań kupować tanie preparaty, które nie spełniają żadnych standardów farmaceutycznych. Zdarzali się kulturyści, którym wycinano całe płaty pośladków, bo zjadała ich infekcja gronkowcem złocistym, np. po iniekcji skażonego trenbolonu. A może po prostu nie umiesz robić iniekcji?

Foto: infekcja pośladków po iniekcji trenbolonu, infekcja gronkowcem złocistym spowodowała martwicę tkanek. Źródło: "Body Builder’s Nightmare: Black Market Steroid Injection Gone Wrong: a Case Report".

„Cykl na samym winstrolu/oxandrolonie/oral-turinabolu/anapolonie/metanabolu…”

Doustne środki wymagają w tle testosteronu iniekcyjnego (enanthate, sustanonu/omnadrenu, cypionate, undecanoate itd.). Dlaczego? Wszystko, co bierzesz, zaburza funkcjonowanie układu podwzgórze-przysadka-gonady (HPTA).

Przypomnę tylko, że:

 • Według historycznego badania z 1976 roku, podawanie ledwie 15 mg metanabolu dziennie, przez 2 miesiące, spowodowało spadek ilości testosteronu w plazmie o 69% (z 29,4 ± 11,6 nmol/l do poziomu 9,1 ± 7,5 nmol/l), zaś LH i FSH spadły o blisko 50%! (zastosowano tam również niewielką dawkę nandrolonu) 
 • Melinda Sheffield-Moore i wsp. 15 mg anavaru dziennie (oxandrolone) spowodowało spadek ilości testosteronu w serum w 5 dniu podawania aż o 38%! Wyjściowy poziom wynosił 449 ± 35 ng/dL, w piątym dniu 282 ± 45 ng/dL 
 • Small M. i wsp. 2 tygodnie stosowania dawki 10 mg winstrolu dziennie powoduje spadek testosteronu w osoczu krwi o 55%
 • Wpływ na testosteron wolny, całkowity, LH i FSH jest skorelowany z dawką SARM. W przypadku LGD-4033 po 21 dniach testosteron całkowity spadł aż o ponad 300 ng/dl, zaś SHBG o ponad 20 mmol/l! 
 • Podawanie 1 mg ostaryny dziennie (MK-2866, S-22, GTX-024) spowodowało po 3 miesiącach spadek stężenia testosteronu całkowitego u mężczyzn o 6,4 ± 1,1 nmol/L, w porównaniu do grupy placebo, czyli średnio o 33,5% 
 • 3 mg ostaryny dziennie (MK-2866, S-22, GTX-024) po 3 miesiącach zredukowało poziom testosteronu całkowitego o 7,4 ± 1,0 nmol/L, w porównaniu do grupy placebo (wyjściowo T. całkowity wynosił średnio u mężczyzn 16,02 nmol/L, po zastosowaniu 3 mg ostaryny spadł o 6,86 nmol/L, czyli o ~42,8%!)
 • 100 mg deca durabolinu powoduje spadek ilości testosteronu endogennego do poziomu bliskiego 0, już w ciągu kilku dni po iniekcji! I to tylko po mikro-dawce 100 mg (niejeden amatorski zawodnik używa 600-1000 mg nandrolonu tygodniowo!).

Niedawno pewien człowiek (mający wieloletni staż dopingowy) sugerował w materiale na YouTube, iż dobry jest cykl na samym boldenonie. Może i jest dobry, jeśli jesteś kobietą, a więc nie zależy ci na erekcji i podtrzymaniu pracy jąder (bo w normalnych okolicznościach ich nie masz, za to masz jajniki).

U kobiet boldenone powoduje zaburzenia cyklu, jego wydłużenie, przesunięcie (rozciągnięcie w czasie) lub brak miesiączki. Brakuje na ten temat badań, gdyż boldenone nie jest środkiem do oficjalnego stosowania u ludzi. Można przyjąć, iż boldenone u pań może mieć wpływ na erekcję i hipertrofię łechtaczki - to pierwsze zjawisko jest korzystne, to drugie nie.

Najsmutniejsze, iż wiele osób boi się igły, a chce sięgać po doping. Nie możesz oprzeć cyklu tylko o tabletki z wielu przyczyn. Po pierwsze, doustne SAA są o wiele bardziej toksyczne dla wątroby, powodują jej włóknienie, mogą wywołać gruczolaki i nowotwory (tak samo toksyczne dla wątroby są stanazolol i metanabol podawane klasycznie, enteralnie, jak i w postaci iniekcji, czyli parenteralnie).

Od wątroby zależy funkcjonowanie całego ustroju:

 • gospodarka węglowodanami, stabilizacja stężenia cukru we krwi, metabolizm glukozy (glikogen wątrobowy, glukoneogeneza)
 • metabolizm tłuszczów (synteza i sekrecja żółci; trawienie i wchłanianie lipidów, liponeogeneza, ketogeneza, czyli wytwarzanie ciał ketonowych, np. wątroba wytwarza cholesterol w formie wolnej, który we krwi transportowany jest w postaci lipoprotein. Z tego 75% występuje jako LDL, a tylko 25% w postaci frakcji HDL. Cholesterol jest głównym składnikiem LDL oraz częściowym składnikiem HDL i lipoprotein bardzo niskiej gęstości (VLDL ang. Very Low Density Lipoprotein)
 • metabolizm bilirubiny, przemiana hemu
 • stężenie większości hormonów (w tym tarczycy, wątroba jest miejscem przemian prohormonu T4 do aktywnego T3)
 • metabolizm aminokwasów
 • funkcje immunologiczne
 • hemostaza (krzepnięcie krwi, fibrynoliza, czynniki krzepnięcia)
 • przyswajanie i magazynowanie witamin (rozpuszczalnych w tłuszczach, np. kolosalnie ważnej dla sportowca witaminy D), magazynowanie A, D, B12
 • regulacja odpowiedzi zapalnej
 • przepuszczalność bariery jelitowej
 • metabolizm leków, detoksykacja ustroju (w tym doustnych i iniekcyjnych SAA, beta-mimetyków).

Czyli cykl na doustnych SAA nie opłaca się, gdyż może zaburzyć funkcjonowanie wszystkich aspektów fizjologicznych człowieka. Destabilizacja gospodarki węglowodanowej oznacza poważne zaburzenia, insulinooporność, cukrzycę, uszkodzenia wszystkich narządów, zniszczenie wzroku. Zaburzenie przemian T4/T3 powoduje wzrost otłuszczenia organizmu, zaburzenie układu krzepnięcia wywołuje powikłania groźne dla życia.

Gruczolaki i nowotwory wątroby również nie są pożądane, chyba, że ktoś lubi skracać swoje życie Zdarzały się przypadki kulturystów, którzy musieli się poddać przeszczepowi wątroby, wielokrotnie opisywano złośliwe zmiany wątroby. Na koniec warto pamiętać, iż wbrew opiniom „znawców z Youtube” można mieć całkiem zniszczoną wątrobę, a większość badań laboratoryjnych niczego nie wykaże.

Ponadto cykl na winstrolu/oxandrolonie/oral-turinabolu/anapolonie/metanabolu wymaga dołączenia w tle testosteronu. Doustne SAA mają silny wpływ na supresję układu HPTA, a to znaczy, że jądra nie produkują testosteronu. Musisz dostarczać testosteron z zewnątrz. Niestety, doustna odmiana testosteronu jest mało dostępna i kontrowersyjna (andriol), wchłania się przez układ limfatyczny. Z kolei metylowany testosteron jest tak toksyczny, że jego stosowanie razem z innymi oralami zasługuje na nagrodę Darwina (wiem, że znajdą się ludzie, którzy będą twierdzili, że „im to akurat nie zaszkodziło”).

Możesz mieć zniszczoną wątrobę i o tym nie wiedzieć!

W literaturze opisane są przypadki marskości czy nawet zmian nowotworowych, przy których alAT (ALT) i aspAT wcale nie wykazywały wielkich odchyleń. L. Socas, M. Zumbado i wsp. przytoczyli przypadek kulturysty, który po 15 latach stosowania sterydów anaboliczno-androgennych w ogromnych dawkach (1,6-1,8 g iniekcyjnych tygodniowo + 400 mg środków doustnych dziennie; były to stanazolol oraz oxymetholone) doczekał się choroby wątroby. Ogólnie przyjmuje się, iż ALT jest czuły w przypadku wykrywania przerzutów nowotworowych do wątroby. Z kolei ALP (fosfataza alkaliczna) może wskazywać na różne choroby związane z kośćmi, leki hepatotoksyczne powodują niewielki wzrost ALP.

U pacjenta stwierdzono silne powiększenie wątroby (uwaga: tylko przy niewielkim przekroczeniu wskaźników):

 • ALAT (Aminotransferaza alaninowa): 75 IU/l (norma wynosi: 5-45 U/L)
 • aspAT / AST (Aminotransferaza asparaginianowa): 53 IU/l (norma: 8-46 U/L)
 • Fosfataza alkaliczna: 403 IU/L (norma: < 270 IU/L)
 • Bilirubina całkowita: 1,6 mg/dL (norma: 02-1,1 mg/dL)
 • uszkodzenie mięśni (kinaza kreatynowa CPK) wyniosło 298 U/l (norma: 40 – 200 U/l).

Dopiero badanie ultrasonograficzne wątroby wykazały dwie duże zmiany wątroby (nowotwory) – jedena 6 cm w lewym płacie, druga 12 cm w prawym płacie. W większej zmianie wykryto krwawienie. A to znaczy, że można mieć poważne problemy zdrowotne, a badania krwi i enzymów pokażą (niemal) okaz zdrowia.

W pierwszej diagnozie ustalono, że są to gruczolaki wątroby. W badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) ustalono, że są to zmiany martwicze i/lub krwawienia w obrębie gruczolaka. Pacjenta zapisano do programu przeszczepu wątroby. Po kilku latach jego stan się poprawił, a gruczolaki zmniejszyły się.

„Ale ja chciałbym brać winstrol solo”

To kiepski pomysł, ze względu na toksyczność stanazololu (lipidogram), „suszenie” stawów, ryzyko kontuzji, supresję HPTA, negatywny wpływ na produkcję testosteronu endogennego. I tak należałoby połączyć go z testosteronem iniekcyjnym. Ponadto winstrol należy do najczęściej fałszowanych środków.

Dużo lepszy i zdrowszy (jeśli w ogóle można tak napisać) jest cykl na małych dawkach testosteronu z oral-turinabolem, testosteron połączony z boldenonem czy testosteron z nandrolonem. Początkującym wystarczy 200-250 mg testosteronu tygodniowo i 200-300 mg boldenonu/nandrolonu. Jeśli chodzi o dawkowanie oral-turinabolu, to 20-30 mg dziennie, w dni treningowe. Dobrą opcją jest oxandrolone, niestety jest niezmiernie rzadko spotykany, w środku zwykle jest wszystko, tylko nie anavar.

„Czy muszę brać osłonki na wątrobę?”

Nikt nie udowodnił, by jakiekolwiek środki „osłonowe” cokolwiek dawały w tym kontekście. Jeśli lubisz swoją wątrobę, ogranicz preparaty doustne na rzecz iniekcyjnych. Poza tym wystrzegaj się iniekcyjnego metanabolu i winstrolu. Rób przerwy od „towaru”, stosuj heparegen. Większość popularnych środków osłonowych w badaniach nie przyniosła żadnych rezultatów, jeśli były stosowane razem z SAA, np. metanabolem.

Czy powinienem brać proviron?

Mimo licznych artykułów i opracowań, wielu mężczyzn sądzi, iż proviron jest dobrym środkiem do stosowania w ramach terapii po cyklu. Uważam, iż jest to błędne podejście. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z budowy środka.

Niestety, podobnie jak doustny primobolan, nie jest to C17 alfa alkilowany środek, co sprawia, iż jego biodostępność jest znikoma. Proviron posiada grupę metylową przy pierwszej cząsteczce węgla, nie siedemnastej. Pozwala mu to przetrwać kontakt z wątrobą, ale... tylko na tyle, aby zapewnić leczniczy poziom androgenów. Posiada czterokrotnie większe powinowactwo w stosunku do SHBG, w porównaniu do DHT.

Na takiej samej zasadzie bardzo kiepskim wyborem są testosteron undecanoate (pod marką Andriol) czy środki przeznaczone do iniekcji, które ktoś by wypił (np. winstrol czy testosteron).

Druga kwestia wygląda następująco: może mieć on wpływ na oś HPTA, co wykazali Bhathena R.K. oraz Patel D.N. w 1986 r. 100 mg mesterolonu dziennie miało wpływ na spadek stężeń zarówno LH, jak i FSH. Do takich samych wniosków doszła Christina WANG i wsp. na łamach „Andrologii” z 1974 r. 5 zdrowych mężczyzn otrzymywało 100 i 200 mg provironu dziennie, przez 7 dni.

Wyniki:

 • 100 mg provironu dziennie spowodowało 21% supresję FSH i 19% LH oraz 9% testosteronu
 • 200 mg provironu dziennie spowodowało 18% supresję FSH i 15% supresję LH oraz 8% supresję testosteronu

W licznych, innych badaniach udowodniono wpływ provironu na stężenie testosteronu, a tego nikt by nie chciał w trakcie PCT. Już w latach 70. XX wieku udowodniono, iż mesterolon (vistimon, pluriviron) ma wpływ na stężenie testosteronu. 10 zdrowych mężczyzn stosowało proviron. Po 4 tygodniach stosowania 75 mg środka dziennie zaobserwowano spadek stężenia testosteronu o 23,1% (z 5,2 do 4 ng/mL).

Profil hormonalny i wartości referencyjne testosteronu i estradiolu dla mężczyzny wynoszą:

 • testosteron całkowity > 350 ng/dL; ogólnie przyjmuje się zakres 280-1080 ng/dL dla mężczyzn lub 9,71 – 37,5 nmol/L
 • testosteron wolny, norma > 52 pg/ml
 • norma estradiolu (E2) w surowicy dla mężczyzny: 10-50 pg/ml

Po 4 tygodniach stosowania 150 mg provironu dziennie, stwierdzono dalszy spadek stężenia testosteronu do 3,5 ng/Ml (czyli całkowity spadek stężenia testosteronu wynosił już 32,7%!). Co prawda testosteron niezwiązany pozostał na podobnym poziomie, jak przed kuracją mesterolonem (zapewne dlatego, iż mesterolon ma wpływ na globulinę wiążącą hormony płciowe, czyli SHBG i zmniejsza ilość testosteronu, który jest związany, zapewne kompetencyjnie).

W jednym z badań podawano 50 mg mesterolonu dziennie, przez 2 miesiące, 34 pacjentom. U 64,7% pacjentów prostata zwiększyła swoją objętość, a o 35,29% zmniejszyła się.

Odnotowano:

 • zmniejszenie poziomu testosteronu całkowitego
 • zmniejszenie poziomu SHBG
 • brak zmian w poziomie wolnego testosteronu
 • PSA nie uległo zmianie
 • nieznacznie wzrosła ilość prolaktyny
 • nieznacznie zmalała ilość estradiolu
 • FSH i LH bez zmian

Odnotowano poprawę jakości życia mężczyzn, w związku ze zmniejszeniem dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych. Powyższe badanie stawia ogromny znak zapytania nad sensem stosowania provironu u sportowców. Tym bardziej, iż 6-miesięczne podawanie 100 mg provironu dziennie, zwiększyło o 18.8% ilość cholesterolu, frakcji LDL aż o 62%, a znacząco zmniejszyło HDL (o 35,7%).

Podsumowanie

Proviron jest drogi, słabo przyswajalny i toksyczny (wpływ na lipidogram). Pod znakiem zapytania stoi wpływ tego preparatu na oś HPTA. Ma wpływ na LH, FSH i stężenie testosteronu. Dlatego nie jest najlepszym wyborem, a szczególnie w trakcie PCT. Z niewiadomych przyczyn proviron jest powszechnie polecanym środkiem przez „ekspertów z USA” oraz „znawców z Youtube”.

Referencje:

“Effect of an anabolic steroid (metandienon) on plasma LH-FSH, and testosterone and on the response to intravenous administration of LRH.” Acta Endocrinol (Copenh). 1976 Dec;83(4):856-64. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/793272

Melinda Sheffield-Moore, Randall J. Urban, Steven E. Wolf, J. Jiang, Don H. Catlin, David N. Herndon, Robert R. Wolfe, and Arny A. Ferrando “Short-Term Oxandrolone Administration Stimulates Net Muscle Protein Synthesis in Young Men”http://press.endocrine.org/doi/full/10.1210/jcem.84.8.5923

Small M. i wsp. “Alteration of hormone levels in normal males given the anabolic steroid stanozolol.”https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6430603

“The selective androgen receptor modulator GTx-024 (enobosarm) improves lean body mass and physical function in healthy elderly men and postmenopausal women: results of a double-blind, placebo-controlled phase II trial”

“The Safety, Pharmacokinetics, and Effects of LGD-4033, a Novel Nonsteroidal Oral, Selective Androgen Receptor Modulator, in Healthy Young Men” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4111291/

Kathleen Deska PAGANA, Timothy J. PAGANA „Testy laboratoryjne i badania diagnostyczne w medycynie”

Philipp Solbach, Andrej Potthoff,1 Hans-Jürgen Raatschen,2 Bisharah Soudah,3 Ulrich Lehmann,3 Andrea Schneider,1 Michael J. Gebel,1 Michael P. Manns,1 and Arndt Vogel “Testosterone-receptor positive hepatocellular carcinoma in a 29-year old bodybuilder with a history of anabolic androgenic steroid abuse: a case report” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4461943/

L. Socas, M. Zumbado “Hepatocellular adenomas associated with anabolic androgenic steroid abuse in bodybuilders: a report of two cases and a review of the literature” http://bjsm.bmj.com/content/39/5/e27.full.pdf+html-

Aakvaag A; Stromme SB „The effect of mesterolone administration to normal men on the pituitary-testicular function.”https://www.popline.org/node/509718

J Pak Med Assoc. 2014 Dec;64(12):1366-9. “Mesterolone treatment of aging male syndrome improves lower urinary tract symptoms.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25842579

Bhathena R.K. · Patel D.N. “Gonadotrophin Suppression by the Synthetic Androgen Mesterolone in Idiopathic Oligospermia” https://www.karger.com/Article/Pdf/180330

Christina WANG H.G. BURGER D.M. de KRETSER “Effect of Mesterolone on Serum FSH, LH and Plasma Testosterone in Normal Men” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1439-0272.1974.tb01604.x

Arjun Kalra; Faiz Tuma. “Physiology, Liver” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535438/

William Llewellyn “A Closer Look at Trenbolone, Part 1”

Kavous Shahsavari nia,1 Farzad Rahmani,2,* Hanieh Ebrahimi Bakhtavar,3 Yashar Hashemi Aghdam,4 and Moloud Balafar “A Young Man with Myocardial Infarction due to Trenbolone Acetate; a Case Report” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4614617/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (12)
tomaszS

Super kompendium. Super artykuł!

Muszę przestudiowac bo w odróżnieniu od diety i treningu mam zerowe pojęcie o SAA.
Jednak że względu na wiek, ciągłe przemęczenie, spadek libido rozważam cykl w formie hormonalnej terapii na minimalnych dawkach (poprzedzone badaniami).

1
xorton

Na początek najlepiej zrób kompleksowe badanie wszystkiego, może obejdzie się bez SAA

1
Slith

arką Andriol) czy środki przeznaczone do iniekcji, które ktoś by wypił (np. winstrol czy testosteron).

akurat wino czy oral czy woda/olej jest metylowane na 17 pozycji

0
xorton

To zdjęcie z martwicą pośladków mogłeś sobie darować ; )

0
anatom1

Niech inni sobie zobaczą do czego moze to prowadzić :-(

1
karolek87

Duklanie, żałuje że to widziałem, już nieodzobaczę tego :-(

0
xorton

"Mieszam" ze 2 lata HCG z teściem w jednym shocie i wszystko w porządku (cudzysłów, no bo te środki się nie mieszają w strzykawce, może w mięśniu również nie).

0
anubis84

Kurde fotka posladów słabo wygląda, nawet nie wiedziałem ze takie coś moze być, w pierwszej kolejności pomyślałem, co synthol ktoś w poślady ładował.

0
ranok

Artykuł bardzo fajny, ale te pośladki to mogłeś sobie darować :-D

0
over9k

Do wszystkich co mowia o darowaniu sobie zdjecia: Dobrze, ze zobaczycie tutaj, ja mialem przyjemnosc widziec u zioma na zywo, nie dbal o higiene zastrzykow, sterydy byly raczej ok. Mial nieco mniej odrazajaca dziure w dupie ale widziec to w realu bylo jeszcze gorzej. Moze ktos dzieki temu przemysli skad bierze srodki i jak powaznie traktuje higiene bo niby nic sie nigdy nie dzieje i "to jakies mity", a jednak sie czasem dzieje... Zawsze lepiej sie uczyc na czyichs bledach i do tego za pierwszym razem...

0
Mariusz 1979

Witam wszystkich. Mam pytanie. Kolega zrobił wyniki na cyklu no i estradiol przy normie od 0-30 u niego wyszedł prawie 94000.Tak prawie 94tyś. Za jakiś czas powtórzył wynik i już brakowało skali. To raczej nie dzieło sterydów. Proszę o podpowiedź

0
Dezent@

Witam,brałem teścia przez pół roku było tez troche deki,po zakończeniu dokładnie tydzien po ostratnim strzale z teścia chce zacząć hcg 1000 ju co drugi dzien potem clomid i tamoxifen,teraz doradza mi ktoś zebym bił wszystko razem.Jądra zmalały mocno i wiem ze dlatego najpierw hcg potem odblok z tym ze kończę hcg po 28 dniach i czy to nie zbyt długi czas zeby rozpocząć clomid z tamoxifenem?z góry dziekuje i pozdrawiam

0