Podciąganie na drążku jest jednym z najlepszych ćwiczeń budujących siłę i masę górnej części ciała. U osób mających dużą, nadmiarową masę ciała niemożliwe jest wykonanie nawet jednego podciągnięcia. Ten sam problem dotyczy większości kobiet. 

  1. Połowiczne podciąganie z pozycji siedzącej szerszym nachwytem - zaangażowane mięśnie:
  2. Połowiczne podciąganie z pozycji siedzącej szerszym nachwytem- prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

W takim przypadku można wypróbować:

  1. Inverted rows (odwrotne wiosłowanie), przyciąganie tułowia do drążka, w zależności od problemów z podciąganiem w najprostszej wersji (ciało prawie pionowo), z czasem przechodzimy do odmian coraz trudniejszych np. z nogami na ławce (ciało poziomo), na samym końcu do najtrudniejszych, czyli np. z uchwytami od TRX, z kółkami gimnastycznymi, z nogami wyżej niż tułów w pozycji wyjściowej itd.
  2. Podciąganie z wykorzystaniem ławki, skrzyni (pomagamy sobie nogami w fazie koncentrycznej ruchu).
  3. Podciąganie z wykorzystaniem gumy oporowej (podczepionej pod obie nogi lub jedną nogę).
  4. Samą fazę negatywną ruchu podciągania (opuszczanie w tempie 4-6 sekund na powtórzenie), tzw. negatywy.
  5. Maszynę, która zabiera określoną masę ciała w trakcie fazy koncentrycznej ruchu.
  6. Podciąganie z pomocą partnera (zabiera określoną masę w fazie koncentrycznej ruchu).
  7. Połowiczne podciąganie z pozycji siedzącej szerszym nachwytem.

Połowiczne podciąganie z pozycji siedzącej szerszym nachwytem jest jednym z wielu pomocniczych ćwiczeń przydatnych do nauki podciągania na drążku. Najlepiej byłoby, aby każde powtórzenie było wykonywane z martwego punktu, z wcześniejszym cofnięciem i obniżeniem łopatek (retrakcja i depresja). Można do tego celu wykorzystać gryf i nisko ustawione stojaki lub suwnicę Smitha.

Film: Jak inicjować ruch podciągania na drążku?

Przedstawiony na animacji wariant można skalować, np. stosując dodatkowe podwyższenie dla nóg. Im więcej kilogramów spoczywa na ławce, tym mniej pozostaje do dźwigania. Niemniej nawet w najprostszej wersji nie jest ono wcale takie łatwe, jak się wydaje. Zastosowanie danego rodzaju wariantu zależy od wyposażenia klubu. Nie wszędzie są dostępne odpowiednie drążki, ławki, skrzynie i maszyny.

Połowiczne podciąganie z pozycji siedzącej szerszym nachwytem - zaangażowane mięśnie:

Połowiczne podciąganie z pozycji siedzącej szerszym nachwytem- prawidłowe wykonanie

połowiczne podciąganie z pozycji siedzącej

  1. Ustawiamy odpowiednią wysokość drążka, gryfu na stojakach lub gryfu w suwnicy Smitha.
  2. Powinniśmy mieć w zasięgu ręki drążek, który chwytamy szerszym nachwytem.
  3. Podciągamy się, do momentu aż górna część klatki piersiowej dotknie drążka. Wracamy do pozycji wyjściowej i ponawiamy ćwiczenie.

Uwagi i sugestie

Ćwiczenie można nieświadomie ułatwiać sobie pracą nogami, powinny one pozostawać na podłożu jako obojętny balast. Należy dążyć do wykonania pierwszej fazy podciągania ruchem łopatek, ułatwi to późniejsze pełne podciąganie na drążku.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)