Gdy decydujemy się na odchudzanie, zwykle mamy swoje wyobrażenie, w których partiach ciała chcielibyśmy ujrzeć największe zmiany. Niestety miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej nie jest możliwe. Nic nie da robienie samych brzuszków po to, by stracić trochę w obwodzie. Zatem, w których miejscach chudniemy w pierwszej kolejności? Istnieje kilka czynników, które wpływają na utratę masy ciała.

Geny

Mają one ogromny wpływ na to, które rejony Twojego ciała pozbywają się tłuszczu w pierwszej kolejności. Jeśli Twoja mama i siostra zawsze chudną w okolicach brzucha, istnieje duża szansa, że tak samo będzie u Ciebie.

Hormony

Hormony odgrywają główną rolę w utracie wagi. Estrogen (jeden z głównych hormonów płciowych u kobiet) może powodować, że kobiety będą gromadzić więcej tkanki tłuszczowej wokół bioder i ud. Tymczasem wyższy poziom testosteronu u młodych mężczyzn pomaga im budować mięśnie i spalać tłuszcz. Wraz z wiekiem poziom tych hormonów spada, co jest jednym z powodów, dla których obie płcie mają tendencję do przybierania na wadze w okolicach brzucha.

Płeć i aktualna waga

Jedno z badań wykazało, że kobiety mają tendencję do chudnięcia na całym ciele, podczas gdy mężczyźni chudną w pierwszej kolejności w okolicach brzucha i klatki piersiowej.

To samo badanie wykazało, że osoby z otyłością najpierw zrzucają kilogramy z ramion i nóg, a później z reszty ciała. Z reguły też jest tak, że chudniemy najpierw w tych obszarach, w których wcześniej najmocniej przytyliśmy.

Jak płeć wpływa na utratę masy ciała?

utrata masy ciała

Aktywna tkanka tłuszczowa, czyli taka, która zapewnia nam utrzymanie ogólnego zdrowia, u kobiet stanowi co najmniej 12 procent tkanki tłuszczowej, a u mężczyzn zaledwie 3 procent. Tłuszcz podskórny — jak sama nazwa wskazuje — ten, który znajduje się pod skórą, zwykle jest nieszkodliwy (o ile mamy go z umiarem). Tłuszcz trzewny, często nazywany tłuszczem opornym, ponieważ ciężej jest go zredukować. Jest to dość groźny rodzaj tłuszczu, gdyż okala nasze narządy wewnętrzne i może zwiększać ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, takich jak choroba sercowo-naczyniowa.

W których partiach ciała kobiety chudną najpierw?

Badania sugerują, że kobiety mają tendencję do utraty tkanki tłuszczowej na całym ciele, ale często zdarza się, że problematyczne są biodra i uda. To wszystko może zmienić się w okresie menopauzy, gdy w organizmie kobiety następuje wiele zmian hormonalnych.

A w których mężczyźni?

Jak już zostało wspomniane, panom najłatwiej jest schudnąć z okolic brzucha i klatki piersiowej, czyli korpusu. Często też mówi się o tym, że mężczyznom redukcja przychodzi nieco łatwiej niż kobietom, ale trzeba pamiętać, że kobiety potrzebują więcej tkanki tłuszczowej dla zachowania zdrowia.

Jak zatem schudnąć z tych obszarów, na których zależy nam najbardziej? Niestety nasz organizm nie przyjmuje tego typu zamówień, a szkoda. Można za to skorzystać z kilku poniższych wskazówek.

Jak sprawić, żeby brzuch wyglądał atrakcyjniej?

Nie da się ukryć, że utrata tkanki tłuszczowej z brzucha jest mocno związana z samą utratą masy ciała. Krótko mówiąc, trzeba zrzucić kilka kilogramów, żeby zobaczyć efekt na całym ciele. Jeśli z kolei jesteś osobą szczupłą, ale zostało co nieco tłuszczyku na brzuchu, wówczas pomóc mogą pewne zmiany w diecie. Wcale nie trzeba być na bilansie ujemnym, żeby zobaczyć efekt. Niekiedy wystarczy zadbać o to, by na talerzu nie było zbyt wiele przetworzonej żywności. Wysokiej jakości posiłki sprawią, że nie będziesz gromadzić wody podskórnej, która także wpływa na wygląd.

Polecamy również: Ćwiczenia na brzuch w domu - trening mięsni brzucha bez sprzętu

Jak sobie poradzić z okrągłą buzią, tzw. baby face?

Niestety nie da się machnąć różdżką i sprawić, żeby udało się schudnąć właśnie z tego jednego miejsca. Tak jak w przypadku brzucha i tutaj trzeba po prostu zredukować masę ciała. Niektóre osoby jednak mają taką urodę i niestety nic nie zdziałają.

Jak sprawić, żeby uda wyglądały lepiej?

Również trzeba po prostu zrzucić kilka kilogramów. Można jednocześnie wspomagać się treningami ukierunkowanymi na pośladki i uda, żeby poprawić ich kształt oraz jakość skóry.

Jak chudnąć? Bezpiecznie i powoli!

Utrata masy ciała wymaga pożywnej diety oraz regularnych ćwiczeń. Przy czym nie mamy tu na myśli diety „5 kg w 3 dni”, ale racjonalne, wolne redukowanie. Dzięki temu uzyskany efekt nie będzie chwilowy

Podsumowanie

To, z której części najpierw chudniesz, zależy od wielu czynników, takich jak geny, płeć, aktualna masa ciała i hormony. Jeśli w Twojej rodzinie zwykle obserwowałaś, że najłatwiej tyje się i chudnie na brzuchu, to prawdopodobnie będzie tak samo u Ciebie. Jeśli jesteś kobietą, to zapewne będziesz chudła na całym ciele, chyba że masz dużą nadwagę, wówczas w pierwszej kolejności będą to ręce i nogi.

Warto też pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Nie da się zastosować specjalnej diety i treningu na redukcję tłuszczu w danej, konkretnej części ciała. Owszem, możesz nad nią pracować, poprawiać jej wygląd, ale wiedz, że dużo zależy od innych czynników.

Komentarze (0)