Wielu z nas przechodzi przez to regularnie na swojej siłowni. Gdy sytuacja powtarza się nagminnie, stajemy się coraz bardziej sfrustrowani. O jakich sytuacjach mowa? Czekasz na racka, by zrobić ciężkie siady, podczas gdy ktoś inny nieśpiesznie wykonuje tam uginanie przedramion na biceps.

  1. Nerwy na wodzy
  2. Dobre maniery sposobem na stres
  3. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami

Nerwy na wodzy

Chcesz dostać się do ławki i zrobić wyciskanie sztangi leżąc, podczas gdy grupa osób okupuje ławkę i przez 15 min gawędzi sobie o minionym dniu. Próbujesz skoncentrować się na wykonaniu serii ciężkich ciągów, podczas gdy grupa osób za Tobą krzyczy, żartuje lub opowiada niestworzone historie.

Wszystko to buduje stres, szczególnie w okresie od stycznia do kwietnia, kiedy na siłownię trafiają nowe osoby z postanowieniami noworocznymi, próbując stracić wagę zdobytą w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Próbując zrealizować swoje noworoczne postanowienia, przepełniają przestrzeń siłowni, zostawiając obciążniki leżące wokół i powodując kolejki na sprzęt.

Stali bywalcy doświadczają wówczas tych problemów i cierpi na tym ich skupienie na własnych treningach. Wszyscy doskonale wiedzą, że jak tylko na zewnątrz zrobi się ciepło i słonecznie, sezonowcy znikną i długo nie wrócą na siłownię.

Dobre maniery sposobem na stres

Dzisiejszy artykuł ma na celu pomóc Ci przetrwać ten stresujący czas i nauczyć Cię prawidłowego zachowania się na siłowni. Jeśli każdy przestrzegałby poniższych zasad, wszystkim trenowałoby się przyjemniej.

siłownia

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami

Zasady panujące na siłowniach nie określają liczby osób, jakie mogą do niej wejść. Z tego też względu bywają takie momenty, w których siłownie stają się przepełnione i ciężko jest dostać się do sprzętów i sprawnie wykonać swój trening. Większość osób pojawia się na siłowni rano, tuż przed pracą lub po południu w drodze do domu z pracy. Spróbuj zmienić nieco godziny swoich treningów. Przyjdź pół godziny szybciej rano lub przesuń trening na późny wieczór. Jeśli masz taką możliwość, udaj się na siłownię w środku dnia, wtedy zazwyczaj klub świeci pustkami.

1. W trakcie wizyty na siłowni nie korzystaj z telefonu komórkowego. Odbieranie telefonów, odpisywanie na smsy czy przeglądanie internetu wpływa na wydłużenie czasu korzystania ze sprzętu i dłuży czas wykonywania danego ćwiczenia.

2. Jeśli każdy zrezygnuje z telefonu, jest szansa, że „ruch” między użytkownikami sprzętów na siłowni stanie się bardziej płynny.

3. Nie przedłużaj czasu korzystania z jednej maszyny powyżej tego, co przewiduje twój plan. Machanie po 40 powtórzeń i okupowanie sprzętu przed pół godziny nie tylko nie przyniesie Ci rezultatów, ale również zirytuje innych członków siłowni.

4. Wytrzyj maszyny po użyciu, nie zostawiaj maszyn brudnych i mokrych od potu!

5. Użyj ręcznika w trakcie ćwiczeń lub po ich zakończeniu wytrzyj ławeczkę środkiem do dezynfekcji i ręcznikami papierowymi, które na pewno znajdują się w klubie. Jeśli nie wiesz, gdzie je znaleźć zapytaj obsługę.

6. Nie upuszczaj ciężarów na ziemię i nie stukaj w nie głośno, ponieważ jest to bardzo rozpraszające i nieprzyjemne dla innych członków siłowni. Upewnij się, że odłożyłeś ciężarki na odpowiednie miejsce na stojakach, gdy skończysz, nawet jeśli znalazłeś je leżące na podłodze.

7. Bądź cierpliwy, gdy ktoś używa maszyny, na którą czekasz. Nie przerywaj innym podczas wykonywania serii. Zaczekaj, aż skończą daną serię i dopiero wówczas zapytaj, ile zostało im do zakończenia danego ćwiczenia i ustaw się w kolejce.

8. Wyobraź sobie, że jesteś w trakcie wykonywania serii ciężkich siadów, a ktoś podchodzi i pyta, ile Ci tutaj jeszcze zostało. Niedopuszczalne!

9. Siłownia nie jest klubem towarzyskim, nie rozmawiaj w dużej grupie, zwłaszcza jeśli masz maszynę w użyciu. Rozmawiasz w szatni lub w recepcji tak, by nie przeszkadzać innym członkom siłowni.

zły mężczyzna podczas treningu

10. Nie pozostawiaj ręcznika ani innych rzeczy osobistych leżących na ławce lub na sprzęcie, jeśli go nie używasz.

11. Pozostaw swoją przestrzeń treningową czystą.

12. Odkładaj sprzęt na swoje miejsce.

13. Jeśli sprzęt jest pozostawiony bez opieki przez ponad pięć minut, możesz go używać. Bądź jednak przygotowany na to, aby się nim dzielić.

14. Pozostaw wystarczająco dużo miejsca wokół siebie, aby inne osoby mogły zbliżyć się do stojaka na ciężarki i uzyskać niezbędny sprzęt.

15. Jeśli chodzisz na zajęcia grupowe, stań z tyłu grupy. Nowe osoby prawdopodobnie zajmą miejsca z przodu.

16. Nie krzycz! Pamiętaj, że inni wokół ciebie koncentrują się na własnej pracy i nie muszą słyszeć, jak krzyczysz.

17. Głośne oddychanie natomiast podczas skurczu ciężkich serii przy wykonywaniu treningu jest w porządku.

18. Postępuj zgodnie z regulaminem zachowania siłowni, który zazwyczaj dostępny jest na ścianach klubu lub w recepcji.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
Jojcek

Nie upuszczaj ciężarów na ziemię i nie stukaj w nie głośno, ponieważ jest to bardzo rozpraszające i nieprzyjemne dla innych członków siłowni. Boże widzisz i nie grzmisz.

0
anubis84

Się nie śmiej, mi jedna dziewczyna zwróciła uwagę ze za głośno odkładam na stojak obciazenie.

0