Sen to bardzo ważna część doby, podczas której odpoczywamy. Nasz organizm potrzebuje regeneracji niezależnie od tego, czy prowadzimy intensywny, czy spokojny tryb życia. Jeśli go brakuje albo jest kiepskiej jakości, wówczas może się to odbić na naszym samopoczuciu, zdrowiu, a także każdym aspekcie naszego funkcjonowania.

  1. Jakie są objawy niedoboru snu?
  2. Brakuje Ci energii
  3. Masz problemy z koncentracją
  4. Jesteś ciągle zły i przygnębiony
  5. Zauważyłeś, że pogłębiają się Twoje problemy zdrowotne
  6. Częściej jesteś przeziębiony
  7. Często ucinasz sobie drzemki w środku dnia
  8. Podsumowanie

Jakie są objawy niedoboru snu?

Pierwsze co może nam przyjść do głowy, to po prostu uczucie zmęczenia. U wielu osób pojawiają się tzw. worki pod oczami, ale również szereg innych objawów, które są dość subtelne i często bywają lekceważone. W dłuższej perspektywie mogą jednak przysporzyć nam wielu problemów. Zwykle to sami sobie jesteśmy winni. I nie chodzi tu wcale o dobrą organizację czasu.

Okazuje się, że wiele osób, kładąc się do łóżka, spędza jeszcze mnóstwo czasu na przeglądaniu Internetu w telefonie lub oglądaniu telewizji. Stosowanie tych praktyk przed snem sprawia, że jesteśmy "przestymulowani" i trudniej nam zasnąć. Co więcej, niebieskie światło emitowane przez telewizory, telefony, komputery i tablety może tłumić produkcję melatoniny w mózgu, hormonu, który skraca czas potrzebny do zaśnięcia.

Oznacza to, że nawet jak już odłożysz wszystkie swoje elektroniczne sprzęty, to możesz mieć spore problemy z zaśnięciem. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że konsekwencje braku snu dopadły i Ciebie. Poznaj zatem oznaki mówiące o tym, że śpisz za mało:

Brakuje Ci energii

zmęczony mężczyzna

Niespokojna lub krótka noc może sprawić, że jeszcze przed południem będziesz miał ochotę schować się pod swoim biurkiem i uciąć drzemkę. Co więcej, nawet proste zadania mogą się okazać dla Ciebie tego dnia niesamowicie skomplikowane i ponad Twoje siły. Po południu natomiast chętnie odpuścisz sobie wszystko, co miałeś zaplanowane, bo najzwyczajniej nie będziesz mieć na to energii. Możliwe też, że sam sobie przysparzasz problemy z zaśnięciem. Jeśli pijesz dużo kawy w godzinach popołudniowych, wówczas nic dziwnego, że wieczorem wolisz posiedzieć niż się położyć o rozsądnej porze.

Masz problemy z koncentracją

Problemy ze snem bardzo mocno wpływają na Twoją koncentrację. Kiedy jesteś zmęczony, to trudniej się skupić, analizować, podejmować decyzje. Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, w domu, czy po prostu próbujesz przebrnąć przez listę rzeczy do zrobienia, to zadbaj o odpowiednią ilość snu. W innym przypadku może być Ci naprawdę ciężko.

Jesteś ciągle zły i przygnębiony

Chociaż bezsenność może być objawem depresji, to może być też odwrotnie, kiedy to przygnębienie następuje w wyniku nieodpowiedniej ilości snu. Niedobór ten może również prowadzić do zmniejszenia cierpliwości i ograniczenia kontaktów towarzyskich. Możesz też zauważyć, że łatwiej wpadasz w złość i gorzej sobie radzisz w stresujących sytuacjach

Zauważyłeś, że pogłębiają się Twoje problemy zdrowotne

Brak snu może prowadzić do problemów, takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, lub ich pogłębienia, jeśli już występują. Sen nocny to czas, kiedy organizm dąży do stabilizacji wszystkich swoim procesów, żeby odpocząć. Nie bez powodu mówi się, że regularność snu pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Warto też wspomnieć, że brak snu sprzyja dodatkowym kilogramom. Dzieje się to za sprawą oddziaływania na hormony odpowiadające za uczucie sytości oraz głodu. Zbyt wysoka masa ciała to kolejny czynnik, który negatywnie oddziałuje na ciśnienie krwi i poziom cukru.

Częściej jesteś przeziębiony

Niewystarczająca ilość snu może siać spustoszenie w układzie odpornościowym. Jeśli śpisz za mało, wówczas częściej łapią Cię różne infekcje.

Polecamy również: Jak zasnąć bez liczenia owiec? Co ułatwia zasypianie?

Często ucinasz sobie drzemki w środku dnia

Drzemki są dobre, ale dla niemowląt. Osoba dorosła nie potrzebuje ich codziennie. Owszem czasami zamknięcie oczu na 15 minut może sprawić, że poczujemy się jak nowo narodzeni, jednak zdarza się, że mamy później duże problemy z zaśnięciem na sen nocny. Jeśli każdego dnia czujesz, że bez drzemki nie przetrwasz, wówczas jest to kolejna oznaka tego, że śpisz w nocy za mało.

Podsumowanie

Po czym poznać, że masz za mało snu? Obserwuj siebie. Jeśli zauważysz, że częściej jesteś apatyczny, nie możesz się na niczym skupić, a Twoja motywacja sięga dna, wówczas warto poszukać przyczyny. Być może masz problemy z zasypianiem? A może często się budzisz? W obu przypadkach możesz odczuć deficyt snu, który może się przyczynić do gorszego samopoczucia i zdrowia.

Zadbaj o nieco lepszą higienę snu. Unikaj urządzeń elektronicznych przed snem, postaw na jakiś inny wieczorny rytuał, który Cię wyciszy i przygotuje do odpoczynku. To może być kubek gorącej herbaty, książka a na koniec relaksująca kąpiel. W sypialni zadbaj o ciszę, zaciemnienie i odpowiednią temperaturę (17-19 stopni). Dbaj o swój sen, a wówczas będziesz mieć znacznie więcej energii w ciągu dnia.

Komentarze (0)