Winstrol (stanozolol) jest jednym z najpopularniejszych sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) na rynku, szczególnie często jest nadużywany w strongman, trójboju siłowym, przez sprinterów i zawodników sportów walki. Ceną są silne skutki uboczne, jest to jeden z najbardziej toksycznych dla lipidogramu preparatów, negatywnie wpływa na ciśnienie krwi, przebudowę serca i wątrobę (gruczolaki, rak wątrobowokomórkowy, żółtaczka, cysty z krwią).

  1. Jak powstaje Winstrol?
  2. Co to jest stwardniające zapalenie tkanki podskórnej?
  3. Czy stanozolol może pomóc przy stwardniającym zapaleniu tkanki podskórnej?
  4. Co ma wspólnego Winstrol ze składnikami krzepnięcia krwi?
  5. Podsumowanie

Jak powstaje Winstrol?

Winstrol powstaje poprzez modyfikację cząsteczki testosteronu, dodanie grupy metylowej przy 17. cząsteczce węgla (alkilacja) oraz pierścienia pirazolowego. Pierwsza zmiana zabezpiecza przed efektem pierwszego przejścia, czyli rozpadem sterydu przy kontakcie z wątrobą. Ceną jest wysoka toksyczność dla wątroby i to niezależnie czy środek podaje się w tabletkach, czy roztworze na wodzie (lub innym nośniku). Druga zmiana wpływa na właściwości i proporcje anaboliczno-androgenne stanozololu, staje się bardziej anaboliczny, a mniej androgenny co może mieć duże znaczenie np. dla używających dopingu kobiet.

skóra, zapalenie tkanek

Co to jest stwardniające zapalenie tkanki podskórnej?

Jak podaje Joanna Narbutt i in.: Lipodermatosclerosis jest jednostką chorobową, w której powstają nieodwracalne zmiany w skórze i tkance podskórnej w postaci jej nacieczenia, stwardnienia i mocnego przylegania do podłoża. Stwardniające zapalenie tkanki podskórnej może przebiegać rzutami, w czasie których występują objawy zapalne i ból. Mogą pojawiać się złogi ferrytyny i żelaza w skórze, które sprzyjają dalszemu uszkadzaniu tkanek.

 

Czy stanozolol może pomóc przy stwardniającym zapaleniu tkanki podskórnej?

Wydaje się, że tak, osobnym tematem jest czy taka kuracja ma sens ze względu na skutki uboczne, jakie przynosi Winstrol. W jednym z badań pacjenci cierpiący z powodu lipodermatosclerosis otrzymywali stanozolol w celu usunięcia wewnątrznaczyniowych złogów fibryny. 23 pacjentów podzielono, część otrzymywała stanozolol i stosowano u nich pończochy uciskowe, a w drugiej grupie zastosowano placebo i pończochy.

Obie interwencje znacznie zmniejszyły obszar zmian w skórze i tkance podskórnej, jednak poprawa była dwukrotnie większa w grupie sterydu anaboliczno-androgennego, w porównaniu do zastosowania placebo. Winstrol zwiększył fibrynolizę, czyli osłabił proces krzepnięcia krwi, w którym pośredniczy fibrynogen (białko ostrej fazy). Podczas krzepnięcia krwi fibrynogen jest konwertowany w fibrynę.

Co ma wspólnego Winstrol ze składnikami krzepnięcia krwi?

Otóż wydaje się, że sporo, ponieważ oddziałuje na wątrobę, w której powstaje m.in. fibrynogen. Wg naukowców tylko doustne odmiany SAA wpływają na fibrynolizę. Nie znalazłem informacji, czy ma znaczenie jak jest podawany Winstrol w kontekście fibrynolizy. Moim zdaniem obie odmiany powinny oddziaływać na wątrobę, ponieważ nawet w postaci iniekcji mamy do czynienia z niewiele zmodyfikowanym środkiem, który może być toksyczny dla wątroby.

Po podawaniu stanozololu odnotowano we krwi pacjentów: nasilenie fibrynolizy i spadek stężenia fibrynogenu. Ponadto stanozolol zmniejszał pozanaczyniowe depozyty fibryny o 20%.

Polecamy również: Czy preparaty na stawy i skórę działają? Eksperyment naukowy

Podsumowanie

Wydaje się, że Winstrol może być pomocny w walce z późnymi powikłaniami skórnymi przewlekłej niewydolności żylnej. Jednak nie wiem, czy taka kuracja ma sens, ponieważ (jak wszystkie SAA), stanozolol może zaostrzać trądzik pospolity, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych. Znam wiele przypadków osób, u których SAA spowodowały potężne skórne skutki uboczne (np. trudno gojące się zmiany skórne, zajmujące większość ciała szczególnie barki, grzbiet, twarz), tak iż musiały one zaprzestać dalszego stosowania tych środków.

Referencje:

  • Todd Helfman, MD, and Vincent Falanga, Stanozolol as a novel therapeutic agent in dermatology https://www.jaad.org/article/0190-9622(95)90244-9/pdf
  • Joanna Narbutt i in. Przewlekła niewydolność żylna – epidemiologia, klasyfikacja i obraz kliniczny. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I https://www.termedia.pl/Przewlekla-niewydolnosc-zylna-epidemiologia-klasyfikacja-i-obraz-kliniczny-Rekomendacje-diagnostyczno-terapeutyczne-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego-Czesc-I,56,33635,1,0.html
Komentarze (0)